Кюстендил тържествено отбеляза 140 години от Съединението на България

08 Септември 2025 | 10:41
0 коментара
Култура
Кюстендил
Кюстендил тържествено отбеляза 140 години от Съединението на България

Кюстендил отбеляза тържествено 140-та годишнина от едно от най-величавите събития в нашата история – Съединението на Княжество България и Източна Румелия.


В знак на признателност бе строен почетен караул от военнослужещи на 3-то бригадно командване на Сухопътни войски – Благоевград. Националният трибагреник бе тържествено издигнат под звуците на Професионалния духов оркестър на Община Кюстендил.
Венци и цветя пред паметта на загиналите във войните за национално освобождение и обединение поднесоха: кметът на Община Кюстендил инж. Огнян Атанасов, председателят на Общинския съвет Димитър Велинов, областният управител Методи Чимев,народни представители, общински съветници, представители на Архиерейско наместничество – Кюстендил, на 3- то Бригадно комадване, политически партии, обществени организации и граждани.
Може да бъде изображение с 2 души
Директорът на Регионалния исторически музей „Акад. Йордан Иванов“ – Валентин Дебочички, припомни в своето слово, че Съединението е първата успешна стъпка по пътя към жадуваното национално обединение – акт на дързост, вяра и национално самочувствие.
Празничната програма завърши с концерт на Детския радиохор на Българското национално радио с диригент Венеция Караманова, който развълнува публиката със своето изпълнение.

Община Кюстендил изказва своята благодарност към всички, които почетоха паметта на героите и участваха в тържеството.

Добавете Вашия коментар

TOP