Кюстендил се побратими с израелския град Кирият Моцкин

Община Кюстендил и израелският град Кирият Моцкин официално поставиха началото на ново международно партньорство, след като подписаха споразумение за побратимяване по време на тържествена церемония в заседателната зала на Община Кюстендил.
Документът беше подписан от кмета на Кюстендил инж. Огнян Атанасов и кмета на Кирият Моцкин Цики Цви Ависар в присъствието на посланика на Държавата Израел в България Н.Пр. Йоси Леви Сфари, представители на местната власт, институции, общественици и ученици от двете държави.
„Днес е паметен ден както за Кюстендил, така и за нашите приятели от Кирият Моцкин. Общата история, която свързва Кюстендил и Израел, ще бъде здрава основа за бъдещо сътрудничество в областта на културата, образованието, туризма, младежките политики и икономиката“, заяви кметът инж. Огнян Атанасов.


Той подчерта, че в момента в Кюстендил гостуват ученици от Израел, които участват в обмен с възпитаници на Езикова гимназия „Д-р Петър Берон“. По думите му именно младите хора са най-силната връзка между двата народа и гарант за развитието на бъдещото партньорство.
Кметът на Кирият Моцкин Цики Цви Ависар определи подписването на споразумението като исторически момент и кулминация на двугодишни усилия за изграждане на доверие и приятелство между двете общини.
Посланикът на Израел в България Йоси Леви Сфари подчерта, че Кюстендил заема особено място в историята със своя принос за спасяването на българските евреи по време на Втората световна война. По думите му това партньорство е символ на споделени ценности, човечност и уважение към историческата памет.
Особен принос за реализирането на побратимяването има посланикът на Република България в Израел Н.Пр. Славена Гергова, която активно е съдействала за установяването на контактите между двете общини.
След подписването на споразумението двете делегации си размениха символични подаръци. Кметът на Кирият Моцкин подари традиционна еврейска ханукия – символ на светлината, надеждата и духовността, а кметът на Кюстендил връчи дърворезба, пресъздаваща „Българската Мадона“ на Владимир Димитров – Майстора – емблема на Кюстендилския край.
Споразумението поставя основите на дългосрочно сътрудничество между двата града в областта на образованието, културата, туризма, икономиката, младежките политики и обмена на добри практики.






