Кюстендил и Дупница рай за незаконните фабрики за цигари, канабис и каптагон, знаел ли е бившият министър на МВР Христо Терзийски

30 Април 2026 | 08:26
4 коментара
Криминално
Кюстендил
Кюстендил и Дупница рай за незаконните фабрики за цигари, канабис и каптагон, знаел ли е бившият министър на МВР Христо Терзийски
Кюстендил и Дупница рай за незаконните фабрики за цигари, канабис и каптагон, знаел ли е бившият министър на МВР Христо Терзийски. През последните месеци на територията на област Кюстендил са открити незаконни фабрики за цигари и канабис. Антимафиотите издирват и модерен цех за каптагон.

"Подземен град" - така от МВР описват разбитата преди дни наркооранжерия близо до кюстендилското село Гърляно. За отглеждане на марихуана там са използвани над 20 помещения, част от някогашна оловно-цинкова мина.

За разбиването на нарколабораторията бе съобщено преди дни. Данните на МВР сочат, че там са открити над 67 кг марихуана, повече от 600 патрони и близо 600 000 евро в брой.

В сряда обаче от полицията заявиха, че мащабите на производството са били много по-големи. Фабриката е добре оборудвана.

 

 

По случая бяха арестувани трима души - Юри Фимев, Антони Будинов и Денис Василев, а четвърти - тарторът на групата Васко Тодоров, се издирва. Под домашен арест заради влошено здраве е Денис Василев. От прокуратурата съобщиха, че са им повдигнати обвинения за наркоразпространение, пране на пари и държане на незаконно оръжие.

За трафик

Откритите количества наркотици са били предназначени по-скоро за трафик, коментира зам.-шефът на ГДБОБ Емил Борисов. От думите му се разбра, че предстои да бъде установен собственикът на мината. Той не е сред обвиняемите, но разследващите отказват да съобщят името му, защото това щяло автоматично да го превърне във виновен. 

Мината се намира край село Гърляно, разположено в полите на планината Осогово на няколко километра от границата със Северна Македония. Днес в него са останали да живеят около стотина души.

Още по темата:

През 70-те и 80-те години на XX век обаче това не е така. Там се разработва находище за добив на олово, цинк и сребро. В съседното село Гюешево има изградена дори флотационна фабрика, за чието възстановяване преди година имаше инвестиционно намерение, но беше отхвърлено. Във върховите периоди на натоварване в мината в Гърляно са работили около 300 - 380 души

След промените през 1989 г. работата в мината край Гърляно постепенно замира и в края на 90-те години предприятието МОК "Осогово" е обявено в несъстоятелност, разпродадено и ликвидирано.

Още по темата:

В охраната на най-богатия кюстендилец МВР откри 600 000 евро и над 600 боеприпаси

Подземен град

В сряда главният секретар на МВР Георги Кандев публикува видео, в което е заснет тунелът, по който се стига на превърнатата в наркооранжерия бивша мина, както и част от ползваните галерии. От ГДБОП пък съобщиха, че ще искат съдействие и от други институции "с оглед създаването на безопасни условия за провеждане на разследването".

Това са Министерство на икономиката и агенция "Митници". Ще се търси и съдействие от специалисти по минно дело, защото "теренът" за събиране на доказателства е много труден. 

"Оранжериите са безпрецедентни по мащабите си. Не можем още да ви дадем информация за това колко общо са растенията, защото следствените действия тепърва започват. Към момента, а и в следващите дни се провежда по-скоро мероприятия по обезопасяване и създаване на безопасна среда, в която разследващите да могат да извършат действия", заяви зам.-шефът на ГДБОП Борисов.

Към момента полицията няма данни за заподозрения, който е обявен за издирване. Част от другите трима са познати на ГДБОП - в миналото са арестувани и осъждани за наркотрафик. 

МВР не знае, ДАНС не знае. Прокуратурата не знае...
Никой не знае на кого е мината с ферма за марихуана в кюстендилско. Ние обаче открихме нещо важно и имаме обосновано предположение. Над мината има рибарник. За прикритие. Фирмата, която го държи е "Интерфиш" ЕООД. "Интерфиш" е имала договори за аренда с Росица Кирова - бивша зам. председател на парламента от ГЕРБ, бивша съдружничка на наркобоса Исмет Османи и сестра на Константин Върбанов, който е наместник на #Таки за Северозапада. Кирова е и настоящ депутат от #ГЕРБ. Брат ѝ води дело шамар срещу #BIRDBG за разкритията ни, че е пътувал заедно с Таки до Сейшелите.
 

Кюстендил и Дупница рай за незаконните фабрики за цигари, канабис и каптагон, знаел ли е бившият министър на МВР Христо Терзийски
Кюстендил и Дупница рай за незаконните фабрики за цигари, канабис и каптагон, знаел ли е бившият министър на МВР Христо Терзийски

 

Високотехнологичната база за производство и съхранение на цигари без акцизен бандерол в Дупница е функционирала циклично, при висока конспиративност, със специално изградени спални помещения, кухня, баня, шумоизолация и видеонаблюдение. Вътре са открити над 11 тона нарязан тютюн и общо 651 мастербокса готова продукция – това са част подробностите, които днес бяха изнесени от главна дирекция „Гранична полиция“ и Районната прокуратура в Кюстендил за разкритата преди два дни фабрика.

В брифинга участваха главен комисар Антон Златанов, директор на Главна дирекция „Гранична полиция“ и Албена Разсолкова, районен прокурор – административен ръководител на Районна прокуратура – Кюстендил.

За задържаните

Двамата арестувани са мъже на 53 г. от София и на 56 г. от Мездра с инициали С.В. и Б.М. Те са задържани за срок до 72 часа с постановление на прокурор от Районната прокуратура в Кюстендил, Териториално отделение – Дупница, по обвинение за незаконно държане с цел разпространение на тютюневи изделия без акцизен бандерол в големи размери. Престъплението на двамата задържани е по Наказателния кодекс и се наказва с лишаване от свобода от две до осем години.

Задържаните лица имат криминални прояви в миналото – единият е осъждан и реабилитиран в България, а другият има присъди в Унгария и Франция за наркотрафи. Според разследващите единият от задържаните е изпълнявал логистични функции, а другият – организаторски.

Наблюдаващият прокурор ще внесе искане в Районния съд – Дупница за определяне на мярка за неотклонение „задържане под стража“. Заседанието е насрочено за понеделник от 9:30 ч., в Районния съд в Дупница, каза още Разсолкова.

За акцията

Главен комисар Антон Златанов и районен прокурор Албена Разсолкова съобщиха, че задържането е резултат от мащабна операция на Главна дирекция „Гранична полиция“, която от началото на годината е наблюдавала организирана престъпна група, занимаваща се с нелегално производство и разпространение на цигари.

Акцията е проведена на 2 април 2026 г., като целта е била достигане до средни и високи нива в йерархията на групата, уточни главен комисар Антон Златанов. Това е една от най-големите нелегални фабрики за цигари у нас, разкрита за последните години.

За фабриката

Главен комисар Златанов поясни, че високотехнологичната фабрика за производство на цигари без бандерол е разкрита в складови бази в Северната промишлена зона на Дупница. Намерени са над 11 тона нарязан тютюн и общо 651 мастербокса готова продукция, предназначена основно за пазари в Централна и Западна Европа.

В село Кривина, област София, са открити 180 мастербокса, част от общото количество задържани цигари, както и товарен автомобил, свързан с дейността на нелегалната фабрика. „По средни цени, при реализирането на цялата продукция, стойността ѝ е за 1 милион и 300 хил. евро“, заяви директорът на „Гранична полиция“.

По данни на разследващите оборудването във фабриката е на стойност милиони евро – модерни поточни линии, машини за филтри и хартия, помещения за пакетиране на цигари от известна световна марка. Обектът е функционирал циклично, при висока конспиративност, със специално изградени спални помещения, кухня, баня, шумоизолация и видеонаблюдение. Сградата е била наета по договор.

Разследването по случая продължава, като се очакват допълнителни процесуално-следствени действия и установяване на други участници в схемата.

Модерни поточни линии, спални, кухня, баня: Вижте фабриката за незаконни цигари в Дупница (СНИМКИ)
Модерни поточни линии, спални, кухня, баня: Вижте фабриката за незаконни цигари в Дупница (СНИМКИ)
Кюстендил и Дупница рай за незаконните фабрики за цигари, канабис и каптагон, знаел ли е бившият министър на МВР Христо Терзийски
Кюстендил и Дупница рай за незаконните фабрики за цигари, канабис и каптагон, знаел ли е бившият министър на МВР Христо Терзийски
Кюстендил и Дупница рай за незаконните фабрики за цигари, канабис и каптагон, знаел ли е бившият министър на МВР Христо Терзийски
Кюстендил и Дупница рай за незаконните фабрики за цигари, канабис и каптагон, знаел ли е бившият министър на МВР Христо Терзийски
Кюстендил и Дупница рай за незаконните фабрики за цигари, канабис и каптагон, знаел ли е бившият министър на МВР Христо Терзийски
Кюстендил и Дупница рай за незаконните фабрики за цигари, канабис и каптагон, знаел ли е бившият министър на МВР Христо Терзийски
Кюстендил и Дупница рай за незаконните фабрики за цигари, канабис и каптагон, знаел ли е бившият министър на МВР Христо Терзийски
Кюстендил и Дупница рай за незаконните фабрики за цигари, канабис и каптагон, знаел ли е бившият министър на МВР Христо Терзийски
Кюстендил и Дупница рай за незаконните фабрики за цигари, канабис и каптагон, знаел ли е бившият министър на МВР Христо Терзийски
Кюстендил и Дупница рай за незаконните фабрики за цигари, канабис и каптагон, знаел ли е бившият министър на МВР Христо Терзийски

Добавени коментари

Прогресивна Якоруда публикува:
01 Май 2026 | 15:57
Сбогом Шиши и Боко. Сбогом и на Ревански и Вакльов. Хранилката свърши. Парите спират. Вие сте политически трупове и мъжки проститутки. Минало сте . Не очаквахте нали ? Боли . Нека да боли. И ще сърби . Приключени сте. Ами сега. Обратно в нафталина.. На местните избори догодина ви погребваме окончателно и завинаги. Прогресивното за Якоруда и Белица предстои без вас. Ще бъде забавно и интересно. Якоруда се събуди. Вече се диша спокойно. Да мислят подлогите ви. За тях сме подготвили вазелин. Ще им хареса .Да си търсят работа отсега. Ревански и Вакльов и Марио Асьов търсят сближаване и връзки с хората на Румен Радев. Но предателите никой не ги харесва. ДПС с когото се прегърнат , после изчезва фалира или става губещ на позиции и доверие . Превръща се в крадец и айдук като тези схемаджии. . ДПС е токсична секта също като Ревански и Вакльов и Пеевски и Бойко Борисов и Магда и Беди и Карафеиз и поп Кръстьо и ЗОЯ МЕСЬОВА- свирката . Те се Уядоха се, и още са гладни за власт и далавери .Ненаситни .Лакоми. Алчни. Безскруполни .Това са истинските ДЕРИБЕИ. Връщаме ги обратно в нафталина. Хората ви мразят и ненавиждат. Махайте се. Вън от властта. Подготвили сме честни, кадърни, неопетнени, уважавани с авторитет кадри. Готови сме. Можем. Ще успеем. Без вас. На местните избори ще ви приключим окончателно и завинаги. Приготвили сме ви изненади. Треперете. Страх тресе кочината. Краят е по близо отвсякога..
Парец публикува:
30 Април 2026 | 19:53
Получавал е процент.....
Иван публикува:
30 Април 2026 | 19:46
Гербаджииката Михаела Крумова и мъжа и Крум Крумов който преди няколко месеца директно от зам. на Района стана зам.на Окръжна Прокуратура а целия град знае,че той бе заедно с Кайчето и Васко Тодоров едно време и като стана прокурор всички се питаха кога точно е учил,че никой не разбра,че е бил студент.
Naiden публикува:
30 Април 2026 | 16:18
Знаеме че Варадинов беше началник на Кюстендилската покрай него станаха доста големи тия пак петните имената на честни ченгета докато пазите мафията

Добавете Вашия коментар

TOP