Източник: Thinkstock/Guliver
Полезните бактерии, съдържащи се в киселото мляко, облекчават симптомите на социална тревожност и могат да ни избавят от болезнена срамежливост, установи американско проучване, цитирано от в. "Дейли Мейл".
В това отношение могат да бъдат много полезни някои ферментирали храни, като туршиите, пробиотиците в киселото мляко и дори някои тъмни шоколади.
Хората, които често консумират подобни продукти, по-рядко страдат от неудобство при срещи с непознати и от страха да ползват телефони.
Изследването е проведено от съвместни екипи на университета в Мериленд и от колежа "Уилям и Мери" във Вирджиния.
Социалната тревожност, или социалната фобия, се изразява в болезнен и перманентен страх от социално общуване и е едно от най-често срещаните психически разстройства.
Те се наблюдават на работното място, в училище, при общуване, пазаруване и други социални дейности.
Тези разстройства засягат една десета от населението, като при жените този процент е два пъти по-голям, отколкото при мъжете. Споменатите състояния се лекуват обикновено с антидепресанти и когнитивно поведенчески терапии.
В тестовете се включили 710 души, които трябвало да отговорят на въпросници относно психологическото си състояние и количествата на ферментирала храна, която консумират (кисело мляко,ферментирало соево мляко,туршии, някои видове тъмен шоколад и др.).
От проучването проличало, че участниците с по-голяма консумация на пробиотици, страдали много по-рядко от социални фобии.
Тези благотворни бактерии повишават нивата на GABA в мозъка – невротрансмитер, чиито ефект е подобен на действието на антидепресантите от рода на диазепама.