Катя Бранкова: Образованието е един от приоритетите в програмата на кандидата за кмет на Реформаторския блок Разлог адв.Иван Димитров
Образованието е един от приоритетите в програмата на кандидата за кмет на Реформаторския блок Разлог адв.Иван Димитров
Интервю с г-жа Катя Бранкова, кандидат за общински съветник от листата на Реформаторски блок Разлог
1. Какви са проблемите в сферата на образованието и по-конкретно в Община Разлог. Какво предлагате Вие от Реформаторски Блок Разлог?
Основният проблем, но не и единствен, е че част от паралелките са под нормативите за численост поради демографските тенденции през последните десетилетия. Най-засегнати са селата, където се сливат паралелки, има опасност да се стигне до понижаване статута на съществуващите училища и качеството на обучение. Оптимизирането на училищната мрежа едва ли би решило този проблем, защото ще доведе до закриване на работни места и увеличаване на социалното напрежение.
Друг проблем е високата неграмотност сред ромското население в общината - част от учениците от ромската общност нямат навици на ученици, не опазват училищното имущество, учебниците си, не могат да четат и пишат дори и в основното училище, нехаят и се отнасят несериозно към учебната дейност. Причината се корени не в зле свършената работа от колегите в начален етап, а в родителската незаинтересованост, за част от които е по-важно детето да ходи редовно в училище само заради семейните надбавки за деца. Грамотността е на заден план и сред възрастните роми. Има програми за ограмотяване с висока финансова мотивация за обучителите, които позволяват дейностите да се извършват след работно време. В този ред на мисли е необходима и подкрепа от страна на работодателите – въвеждане на плаващо работно време и др. Разчитаме и на помощ от страна на ромските пастори.
2. Какво в материалната база ще трябва да се подобри?
Трябва да се усъвършенства компютърната база в училищата и да бъдат снабдени те с модерен софтуер, интерактивни бели дъски във всички класни стаи, поддържане на високоскоростен интернет достъп с цел използване на облачни технологии в обучението. Това, което за европейските училища е ежедневие, за част от нашите училища все още е мечта.
Техническата въоръженост на специализираните кабинети в училищата не е на необходимото ниво. Липсват някои учебни помагала и учебна техника. Нямаме съвременни кабинети по физика, химия, биология – учителският ентусиазъм върши чудеса, но не стига. Според образователната политика на Реформаторския блок е необходимо цялостен ремонт на училищната база /в това число и детски градини/. Въпреки, че повечето училища извършват ремонти по различни програми и чрез проекти, това не е достатъчно, работи се на парче. Обстановката в някои класни стаи е повече от трагична – и по отношение на осветителни тела, което касае зрението на нашите деца, и по отношение на системата за отопление – стари, течащи радиатори. Делегираните бюджети не са панацея, средствата от тях не позволяват сериозни ремонтни дейности. Не всички училища и детски градини са изградили достъпна архитектурна среда. За това има съответните програми и проекти и общинската администрация би могла да съдейства в това отношение.
3. Кои са положителните страни на постигнатото до момента?
Осигурен е достъп до качествено образование благодарение на високата квалификация на преподавателския състав. Необходимо е обаче, тази квалификация да се поддържа. Общинска администрация може да помогне и в това отношение.
Програмата за валидиране на знания, умения и компетенции на МОН даде възможност на много наши съграждани да получат удостоверения за професионална квалификация, което да им помогна да получат работа.
И не на последно място - всички училища работят по европейски програми и проекти, обменят опит и идеи с колеги от различни европейски страни, учениците поддържат контакти със свои връстници в чужбина, практикуват там. Това обогатява не само интелектуално участниците в тези проекти, но им позволява да се равняват с най-добрите и да се убедят в качествата на подготовката, която получават, да разширят езиковите си компетенции.
4. Към какво са насочени Вашите очаквания и какво би направил Реформаторски блок за подобряване на образователната система в Общината?
Положителните постижения до момента ще бъдат една добра основа, върху която всеки разумен управленец би градил. Отворени сме за всякакви идеи и предложения. Бихме работили в следните посоки:
- Разработването на програми за подкрепа на професионалната реализация на младите хора с участието на местния бизнес – идеята на МОН за дуално обучение, която от години се прилага в Германия, би дала отлични резултати. За целта е необходима пълна подкрепа от бизнес-средите в община Разлог, а те обикновено се отнасят скептично когато се обсъжда финансовия им ангажимент в тази посока.
- Трябва да се повиши грамотността и/или да се подобри професионалната квалификация на социалните групи с високо ниво на безработица или застрашени от уволнение.
- Ние сме „ЗА“ насърчаване и подпомагане внедряването на ИКТ в образователния сектор и изграждането на общинска мрежи за обмен на информация между преподавателите. В това отношение пионер е създаденото пред 2014 г. по инициатива на учители от СОУ „Братя Каназиреви” „Сдружение на преподавателите по обществени науки и гражданско образование” с участие на учители от общини Разлог, Банско, Белица, Якоруда. За съжаление интересът не е достатъчно силен, въпреки усилията на инициаторите.
- Ние подкрепяме съвместните инициативи между училищата, бизнеса и НПО за високо качество на образователните услуги и въвеждане на програми за професионално обучение, съответстващи на приоритетите за развитие на общината и района. Необходимо е активно участие на общината в тези инициативи.
- И един изключително важен проблем - трябва да ангажираме подрастващите през лятото чрез финансиране на дейности на групи по интереси. Материална база има, преподаватели – също, децата са готови, родителите също имат нужда от подобна помощ. Целта е превенция на противообществените прояви и асоциално поведение, които в последните години главоломно се увеличават.