Карлсберг България откри пречиствателна станция в завода на „Пиринско“ в Благоевград (снимки)
Карлсберг България откри пречиствателна станция в завода на „Пиринско“ в Благоевград
Съоръжението е най-актуалната технология за пречистване на отпадни води от пивопроизводство
Пивоварната на "Пиринско" в Благоевград вече работи с най-модерната и иновативна технология в пречистването на отпадните води от производството, която съвременните европейски пивоварни прилагат.
Иновацията е анаеробен биологичен реактор, известен като BIPAQ IC реактор за вътрешно пречистване на водите. Анаеробният реактор осигурява биологично третиране на 100% от отпадните води на завода и неговият капацитет е 1500 м3 вода дневно. Това е част от дългосрочните инвестиции на Карлсберг България, които имат за цел да сведат замърсяването от производствения процес до минимум.
На събитието по официалното откриване на пречиствателната станция присъстваха Областният управител Бисер Михайлов, зам.-кметът по култура и хуманитарни дейности в община Благоевград Христина Шопова и зам.-кметът по строителство и сигурност инж. Янко Янков, както и представители на Басейнова дирекция "Западнобеломорски район" с център Благоевград и управителят на ВиК - Благоевград инж. Росица Димитрова.
„Поздравявам инвеститорите от името на кмета Атанас Камбитов. Това модерно съоръжение е доказателство, че „Карлсбер" следва „Зелена линия" в своето производство. Ползите са много от експлоатацията на пречиствателната станция. Дано това е пример и за другите фирми в региона да инвестират в екология", каза зам.-кметът Янков.
„В процеса на проектиране на пречиствателната станция ние предвидихме пречистване на 100% от отпадните води на пивоварната, като в същото време оптимизираме употребата на природни ресурси. Това бе нашето основание да използваме биогаз при загряването на отпадната вода, който е де-факто продукт от процеса на пречистване. По този начин осигуряваме една независима система, която може да намали използването на естествените природни ресурси, какъвто е природният газ“, сподели Иванка Перич, Производствен директор на компанията.
„Това е нашето най-модерно съоръжение и направените инвестиции от 5 млн. лева са продължение на дългосрочните ни планове непрекъснато да се подобряваме - в отговор на високите очаквания на нашите клиенти и потребители. Откриването на пречиствателната станция в Благоевград е от съществено значение за бизнеса ни, както и в желанието ни да сме отговорен корпоративен гражданин сред местната общност. Ние ще продължим с подобни инвестиционни намерения и в другата ни пивоварна - в град Шумен. Вече започнахме подготовка на проекта за пречиствателна станция за отпадни води в завода на „Шуменско“ и плановете ни са тя да влезе в експлоатация през 2019 година“, допълни Деян Беко, Управляващ директор на „Карлсберг България“.
Карлсберг България и „Пиринско“ имат традиции в грижата за естествената природна среда в града и региона. С подкрепата на „Пиринско“ са реализирани няколко проекта в Национален Парк Пирин и Национален парк Рила, благодарение на които са поставени нови указателни табели и знаци, подновени са кътовете за отдих на територията на парковете.
Инициативата на „Пиринско“ „Реновирай градинката в квартала“ бе много успешна през изминалата година и през 2017 тя продължава с грижа за освежаване и подобряване на публичните градинки и междублоковите пространства в Благоевград.
„Пиринско“ е бирена марка номер едно на България през изминалата една година. За първото тримесечие на 2017 година тя постигна 17,2% пазарен дял в обем от общия бирен пазар в страната – по данни на агенция A/S Nielsen. В същото време, „Карлсберг България“ е най-бързо развиващата се бирена компания у нас. Данните на агенцията показват, че „Карлсберг България“ е единственият бирен производител с ръст на пазарния дял за първите три месеца на настоящата година, при свиващ се общ бирен пазар.
ПИВОВАРНА „ПИРИНСКО ПИВО” „КАРЛСБЕРГ БЪЛГАРИЯ“ АД
· Пивоварна “Пиринско пиво” датира дейността си със изграждането и пускане в експлоатация през 1965 година на фабрика за бутилиране на пиво в системата на ДСО “Винпром”.
· С решение на Министерския съвет се образува, считано от 01.04.1967 година, държавно предприятие за бутилиране и търговия с пиво като отделна юридическа личност на стопанска сметка и самоиздръжка, в системата на ДСО “Българско пиво”.
· Строежът на фабриката и монтажът на машините завършват в средата на 1967 година, когато фабриката се открива и пуска в експлоатация.
· Поради нарастващото потребление на пиво в югозападния район, ръководството на Обединението решава към фабриката за бутилиране на пиво да се изгради пивоварен завод. Строежът на завода започва през 1968 година.
· На 26.03.1971 г. се открива ДПЗ “Пиринско Пиво”, с капацитет на завода от 15 млн. литра пиво. С оглед на нарастващото търсене на пиво в Благоевградски, Кюстендилски и част от Пернишки окръг, на следващата година започва първото разширение на завода, което включва изграждането на ново ферментационно и депозитно отделение, ново филтърно и успокоително, ново бутилково отделение.
· През 1974 година се въвеждат в експлоатация нови мощности. С помощта на Института по пивоварна промишленост се внедрява технология за производство на специално пиво – с 12% алкохолно съдържание. Нововъведените мощности позволяват на завода да увеличи капацитета си на 40 млн. литра пиво. Разработва се и се внедрява технология за производство на два нови асортимента пиво – оригиналните пива светло “Предела” и тъмно “Беласица”.
· Периодът 1980-1983 година се характеризира с провеждането на значителна техническа и технологична реконструкция и модернизация. Пускат се в експлоатация две миялни машини за бутилки, един пълначен моноблок и етикетиращи машини (всичките внос от Германия), пълначен моноблок (българско производство), две товаро-разтоварни машини за бутилки, нови плочкови и ролкови пътища и тунелен пастьоризатор от фирмата “Енцингер”, пастьоризатор “Шмидт”, буремиялна и бурепълначна машина.
· През 1989 година се създава нов асортимент - 11.3% светло специално пиво. През същата година се произвежда и рекордното за завода количество пиво – над 52 млн. литра бира.
· През 1990 година се извършва основна реконструкция на хладилното отделение, с монтаж на 5 нови хладилни компресори. През 1992 год. се разработват и внедряват технологии за производство на два нови асортимента пиво – 9% и 12% светло специално пиво “Орбелос”, които имат антирадиационно действие. Със съдействието на Института по пивоварна промишленост се внедрява доставения от пивоварния институт, Вайнщефан (Бавария), нов щам дрожди, който притежава високи ферментационни и пивоварно-технологични качества.
· Произведените в „Пиринско пиво“ пива притежават високи физикохимични и органолептични качества. Специалното 12% „Пиринско пиво“ получава пет поредни години златни медали и трофей за особено високо качество от Световната селекция по качеството – “Монд селекцион”, даващ му право да се включи в световния каталог на пивото, наред с най-известните марки бира.
· През 1997 година по линия на масовата приватизация мажоритарен собственик на пивоварната става холдингът “Златен лев”. Направени са инвестиции в нова модерна бутилираща и филтрираща техника и така капацитетът на завода достига 50 млн. литра пиво годишно. Пивоварното оборудване е от заводите “Шкода”-Храдец Кралове, а бутилиращото - на известните немски фирми Кронес, KHS, Еnzinger, Diesel, Weigel, Schmidt, както и на българските фирми Хранинвест и SPV.
· През 2000 година портфолиото на “Пиринско пиво” вече включва светло, специално и тъмно пиво, в разфасовки от 0,330 и 0,500 литра в стъклена бутилка, както и 1,5 литра РЕТ бутилка. Пивото се произвежда по собствена оригинална технология и под контрола на един от водещите пивоварни институти в Мюнхен, Вайнщефан. Използваният хмел, внос от известния регион Халертау в Бавария, е с гарантирано качество и постоянен състав по отношение на основните компоненти. Използват се специфични за “Пиринско пиво” щам дрожди и много чиста мая.
· Предприятието печели три поредни златни медала на Пловдивския панаир, като последният е с най-новия продукт на пивоварната – премиалната бира “Златен елен”.
· През месец юни 2000 година в пивоварната се въвежда Проект за енергийна ефективност, което води до значителна икономия на гориво, пара, вода и електрическа енергия и до значително оптимизиране на производствения процес. Проектът е по линия на Общинската програма за енергийна ефективност.
· През 2002 година “Карлсберг Брюърис” става собственик на мажоритарен пакет от акциите на дружество “Пиринско пиво” АД. По-рано през същата година компанията става собственик и на пивоварна “Шуменско пиво”. Обединението на двете дружества през септември 2004 година сформира „Карлсберг България“ АД – най-бързо развиващата се пивоварна компания в България днес. През изминалите 15 години компанията е инвестирала над 100млн.лв. в развитието на пивоварна „Пиринско пиво“.
· По данни на агенция Nielsen A/S през първото тримесечие на 2017 година Карлсберг България достигна дял от 27,7% в обем от пазара на бира в България, с ръст от 5 пп спрямо същия период на предходната година. В стойност компанията има 27,5% пазарен дял – с ръст от 4,5пп спрямо първите три месеца на 2016 година.
· „Пиринско“ е бирена марка номер 1 в България от май 2016 година до момента. Нейният пазарен дял в обем е 17,2% от общия бирен пазар на страната. Данните са на агенция Nielsen A/S.