Кандидат на ИТН става външен министър в кабинет „Радев“ , Велислава Петрова-Чамова поема МВнР.

07 Май 2026 | 18:38
0 коментара
Политика
България
Кандидат на ИТН става външен министър в кабинет  Радев  , Велислава Петрова-Чамова поема МВнР.
 Велислава Николаева Петрова-Чамова ще е бъдещият външен министър в кабинета на премиера Румен Радев.
 
През 2021 г. тя беше определена за министър на здравеопазването в обявения от Слави Трифонов проект за кабинет на ИТН с премиер Николай Василев. Този кабинет изобщо не се състоя. Месец по-късно Петрова беше определена за министър на образованието, науката и иновациите в още един неслучил се кабинет на ИТН - с премиер Пламен Николов.

В периода 2022 г. - 2023 г. Петрова заемаше длъжността заместник-министър на външните работи в три последователни правителства - редовния кабинет на Кирил Петков и двете служебни правителства на Гълъб Донев. Отговаря за европейските въпроси, регионалната политика, икономическата дипломация и отношенията с международните организации. В това си качество представлява България в Съвет "Общи въпроси" на ЕС и изпълнява функциите на шерпа за заседанията на Европейския съвет. Председателства Координационния механизъм за присъединяване на България към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и участва в преговорите с Европейската комисия по въпросите, свързани с разширяването на Европейския съюз и членството на България в Шенген.

През 2024 г. ИТН предложи Велислава Петрова за българска номинация за еврокомисар, но еврокомисар стана Екатерина Захариева.

През последните две години е главен програмен директор в Centre for Future Generations в Брюксел, където координира работата на организацията в областта на европейските политики с фокус върху конкурентоспособността на ЕС. Работата ѝ е насочена към въпросите на стратегическата автономия на Европа в области като изкуствения интелект и отбранителните технологии, както и към изграждането на партньорства между европейските институции, научните среди и индустрията.

Велислава Петрова-Чамова е завършила Университета в Кеймбридж, където придобива образователно-научна степен „Доктор“ в областта на инфекциозните заболявания. Впоследствие работи в ООН по теми, свързани със здравните иновации в развиващите се държави, а по време на пандемията от COVID-19 е част от Глобалния алианс за ваксини, където участва в разработването на инвестиционни стратегии за борба с нови патогени. Консултирала е и Световната здравна организация и Световната банка по въпроси, свързани с биотехнологиите и управлението на риска от бедствия.

Добавете Вашия коментар

TOP