Кандидат-кметът на Кресна Николай Георгиев се срещна с Министър Лиляна Павлова
На 24.09.2015 г. се състоя среща на Николай Георгиев - кандидат за кмет на община Кресна, издигнат от коалиция "Обединени за Kресна" (номер 7 в бюлетината) с министъра на регионалното развитие и благоустройството на Република България г-жа Лиляна Павлова. Кресна и нейното бъдеще след пускането в експлоатация на Лот 3.2 на магистрала "Струма" бе основната тема на разговора.
Точно в 11:30 часа, по искане на г-н Николай Георгиев - кандидат за кмет на община Кресна, издигнат от коалиция "Обединени за кресна" (номер 7 в бюлетината) и в присъствието на депутата от "БСП лява България" г-н Кристиян Вигенин и председателя на общинската структура на ПП АБВ в гр.Кресна г-н Георги Костов, се проведе среща в кабинета на министъра на регионалното развитие и благоустройството на Република България г-жа Лиляна Павлова.
Целта на срещата беше да се дискутират на най-високо ниво възможностите пред община Кресна, в контекста на процедурите по изграждане, строителство и пускане в експлоатация на последния Лот 3.2 от магистрала "Струма".
В своето експозе пред министър Павлова г-н Георгиев изтъкна значението на главен път (ГП) Е-79 за поминъка на населението по протежението на пътя. Той подчерта, че
"В настоящият момент по протежение на ГП Е-79 в района на гр.Кресна и с.Долна Градешница функционират около 50 търговски обекта за бързо хранене и търговия с хранителни и промишлени стоки. В обектите са заети 196 лица, а 50 % от тях са млади хора на възраст до 35 години. Тези търговски обекти генерират над 30% от съвкупния обществен продукт на общината и са основен поминък и препитание за повече от 600 нейни граждани или 11 – 12% от населението. Ако към тези цифри прибавим регистрираните безработни в Бюрото по труда (около 360 души) при общата численост на населението от около 5 400 души става пределно ясно, че загубата на такъв ключов източник на доходи може буквално за няколко години да обезлюди община Кресна и да я превърне в териториална единица с изцяло затихващи функции."
На министър Павлова бе връчено официално писмо от г-н Георгиев (копие предоставяме в края на статията), в което се настоява за алтернативни възможности за хората, които се занимават сега с търговия и дребен бизнес по Е-79. Конкретното искане е при проектирането на магистралата да се заложи възможност за разширение в близост до Кресна (да се обособи място с подходящи размери), на което да се извършва дребна търговска дейност, да се обособят зелени площи и места за отдих на преминаващите и да се отреди място за строителство на ПРАВОСЛАВЕН ХРАМ.
На срещата на 8.09.2015 г., за която писахме по-рано (виж статията Николай Георгиев се срещна с Негово Високопреосвещенство Неврокопския митрополит Серафим), изграждането на православен храм бе обсъдена с Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим и бе изказана категоричната готовност на Българската православна църква да финансира строителството му, ако бъде отреден терен за неговото изграждане.
Удовлетворена от чутото, министър Павлова разясни процедурите по изграждането на магистралата и подчерта водещата роля на община Кресна за изграждането на желаната инфраструктура. Двете страни заявиха своята готовност да работят в бъдеще за осъществяването на посочените цели, защото хората не могат да бъдат делени по политически признак.
След срещата, г-н Георгиев и г-н Костов внесоха писмото-предложение и в деловодството на Министерски съвет, на вниманието на Министър-председателя на Република България г-н Бойко Борисов и в Агенция пътна инфраструктура.
Николай Георгиев се срещна с министъра на регионалното развитие и благоустройството
Николай Георгиев е първия и единствен кандидат за кмет на община Кресна, който преди да стане градоначалник успя да наложи само за три месеца на "държавната машина" позицията на хората в Кресна за поставяне на камери и "легнали полицаи" по Е-79, а днес по най-категоричен начин заяви и своето намерение, като бъдещ кмет да се бори, за да запази и развие бизнеса на хората и след построяването на АМ "Струма".