Август ще е доста по-спокоен. Тенденцията на промени във времето ще продължи, но те няма да са толкова резки, както през предходния месец. Това прогнозира в предаването „Събуди се” по NOVAсиноптикът Симеон Матев.
След резките и нетипични промени през юли, които доведоха и до повече дъждове от очакваното, прогнозата на за следващия е месец е за сравнително хубаво време, без остри нахлувания на студен въздух.
Средната очаквана месечна температура през август за равнините е между 21° и 24°, за високите полета – между 18° и 20°, а за планините – между 13° и 17°, сочи прогнозата на НИМХ.
Месецът ще започне със слънчево и горещо време, като през първата седмица максималните температури ще достигат 37-38°.
Към 7-8 август се очаква краткотрайно захлаждане, но температурите ще останат около 30 градуса по Целзий. Отначало над западната половина от страната ще има превалявания и гръмотевични бури, по-късно времето ще се влоши и на изток.
След това въздушните маси ще се стабилизира и ще бъде спокойно и предимно слънчево, температурите слабо ще се повишат.
В началото на второто десетдневие над България отново ще нахлуе по-хладен въздух. В западните райони на страната са възможни превалявания и гръмотевични бури.
После през повечето дни от второто десетдневие ще преобладава слънчево време, ще е горещо, като температурите ще са близки до обичайните за месеца.
В следобедните часове е възможно да се развива купеста облачност и в отделни дни на места, с по-голяма вероятност в северозападната половина от страната, да има краткотрайни валежи, придружени с гръмотевици и временно усилване на вятъра.
През третото десетдневие се очаква увеличаване на динамиката на атмосферните процеси. Времето ще е променливо, с повишена вероятност за превалявания. Но не се очакват резки застудявания.
Според Матев бурите, които връхлетяха Гърция и Турция през юли се нетипични за тези части на Европа.
„В Гърция времето през август ще бъде сухо. Температурите в региона ще бъдат с 1-2° над обичайните. Валежите ще бъдат по-малко”, прогнозира Матев.
На 28, 29 и 30 юли се отбелязват астрономическите горещници. Според народното вярване това са най-горещите дни в годината. Тези три дни имат собствени имена. В Северна България те са: Чурлига, Пърлога и Марина Огнена, а в Южна – Люта, Чурута (Чюрука) и Опалена Мария.
В Софийско по тези три дни се гадае какво ще бъде времето през месеците януари, февруари и март. Първият, вторият и третият горещник отговарят съответно на месеците януари, февруари и март.
Ако горещникът е топъл, то и времето през съответния месец ще е меко, ако е хладен — предвещава студ и виелици.