Какво трябва да знаем за Шарката при децата?
Шарките са наболяла тема, по която много се говори напоследък. Вижте кои са видовете шарка, как да реагираме, към кого да се обърнем и изобщо всичко, което трябва да знаем, за да запазим спокойствие и да действаме адекватно при такава ситуация, информира "Дарик".
Варицела
Една от най-често срещаните шарки, за която се говори, че през 2020 г. ще бъде въведена и ваксина. Не е толкова страшна, особено, ако сте я карали като дете – преминава лесно и без усложнения. Има два начина да разберете дали сте я карали – ако погледнете картона си или ако си пуснете изследване с антитела. Ако не сте я карали, но пък предвиждате да имате бебе, по-добре се ваксинирайте, защото възрастен човек да кара шарка е изключително тежко състояние. Тя е въздушно-капкова и високо заразна, дори и в инкубационен период. Обривите са много специфични, надуват се мехурчета, които се пълнят с вода. 21 дни е инкубационният период.
Скарлатина
Сама по себе си не е шарка. Тя е силно възпаление на гърлото, протичаща с обривен синдром, който може да се появи, може и да не се. Възможно е дори да имате само една пъпка и пак да имате скарлатина. Ако се притеснявате за скарлатина – заведете детето в инфекциозна болница.
Херпес зостер
Заболяване, което може да се прояви от същия вирус, от който се причинява и шарката, но само ако лицето е преминало шарка преди това. Върви по ходовете на нервите – много е болезнено в началото. Зачервява се, появяват се мехурчета. Той може да се добие чрез допир, не е задължително по въздушно-капков път.
Морбили
Независимо дали сте ваксинирали детето си с ваксината, която е за трите заболявания (морбили, паротит, рубеола). Има законови разпоредби, имунизационен календар и всеки сам трябва да вземе решение за себе си. Има „враждуващи лагери“, които използват нападки един към друг, от които да се абстрахирате. Всеки родител трябва сам да вземе решение и да си носи последствията от него.
Превенция
Не се срещайте с болни, за които знаете, че в момента карат шарка, особено в пролетния период. Редовно проветрявайте помещенията у вас. Научете детето да си мие ръцете често.
Какво да правим при шарка
Обикновено те протичат с висока температура, която плаши родителите. Винаги предупреждавайте в детската градина и спазвайте карантината. Говорете с педиатър дали да давате понижаващи температурата препарати. Ако имате съмнение, че детето е с шарка, не го водете в поликлиниката при личния лекар, където то може да зарази всички на опашката. Обадете се на педиатър и го извикайте на домашно посещение или изчакайте 3 дни да се развие обривът, ако трябва – снимайте го. Можете да ваксинирате в хода на епидемията, поставянето на ваксина няма да усложни ситуацията, ако детето вече се е заразило или е в инкубационния период.
Какво да запомним
Не изпадаме в паника и не стряскаме детето. Комуникираме с педиатъра и го държим в течение и си спазваме карантината от 10 дни.