Какво предвижда Конституцията, когато правителството подаде оставка! Имената в ДОМОВАТА КНИГА-кой е в списъка за следващия служебен премиер

Преди гласуването на вота на недоверие в четвъртък, 11 декември, правителството подава оставка, обяви премиерът Росен Желязков в кулоарите на Народното събрание.
Какво следва след подадената оставка
Според българската Конституция, когато правителството подаде оставка, тя се внася в Народното събрание, което я приема без обсъждане чрез гласуване.
Правителството става служебно в оставка и продължава да изпълнява функциите си до избирането на нов кабинет или назначаването на служебно правителство от президента.
Президентът Румен Радев трябва да връчи три последователни мандата за съставяне на правителство.
Първи мандат
Първият мандат отива при най-голямата парламентарна група, в случая- ГЕРБ-СДС.
Ако тя откаже или не успее да предложи кабинет с парламентарна подкрепа, се преминава към втория мандат.
Втори мандат
Вторият мандат се връчва на втората по численост политическа сила - ПП-ДБ. Ако и те върнат папката празна или не успеят да съставят кабинет, третият мандат отива при партия по избор на президента.
Трети мандат
Президентът дава мандата на парламентарна група по негов избор.
Ако трите мандата се изчерпат без успех, президентът разпуска парламента и назначава служебен кабинет, насрочвайки избори в срок до 2 месеца.
Служебен премиер
Припомняме, че след последните промени в Конституцията, в Домовата книга за служебен премиер попадат председателят на Народното събрание, Рая Назарян, управителят или подуправителите на БНБ, председателят или заместник-председателите на Сметната палата и омбудсманът или негов заместник.
Председателят на Народното събрание е Рая Назарян
Рая Назарян е председателят на 50-то Народно събрание. Изборът ѝ беше подкрепен от 129 депутати от партиите в управлението и „ДПС-Ново начало”. 77 народни представители бяха против, а 14 се въздържаха. Тя е предложена от ГЕРБ-СДС. Родена е на 16 септември 1985 г. във Варна. Средното си образование завършва във варненската Хуманитарна гимназия "Константин Преславски" и "Право" в Университета за национално и световно стопанство.
Управител на Българска народна банка е Димитър Радев
Димитър Радев е управител на Българската народна банка от 15 юли 2015 г. Тогава той беше издигнат от парламентарните групи на ГЕРБ и Реформаторския блок. Радев беше преизбран от 49-ото Народно събрание за втори шестгодишен мандат със 155 гласа „за” от ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС.
Подуправители на Българска народна банка са:
- Управление „Емисионно”
Андрей Гюров е подуправител, ръководител на управление „Емисионно”, и член на Управителния съвет на Българската народна банка, избран от 49-ото Народно събрание на 26 юли 2023 г. с шестгодишен мандат.
- Управление „Банково”
Петър Чобанов e подуправител, ръководител на управление „Банково”, и член на Управителния съвет на Българската народна банка, избран от 49-ото Народно събрание на 26 юли 2023 г. с шестгодишен мандат.
- Управление „Банков надзор”
Радослав Миленков e подуправител, ръководител на управление „Банков надзор”, и член на Управителния съвет на Българската народна банка, избран от 44-ото Народно събрание на 22 март 2019 г. с шестгодишен мандат.
Председател на Сметната палата е Димитър Главчев
Избран за председател на Сметната палата на 28 юли 2023 г. от 49-то Народно събрание. Притежава над 30 години професионален стаж в областта на одита, финансовия контрол и счетоводството. Повече от 20 от тях са в областта на независимия одит, включително ангажименти за договорени процедури по проекти, финансирани от ЕС.
Народен представител и член на Комисията по бюджет и финанси от 41-то до 46-то Народно събрание. Заместник-председател на Комисията по бюджет и финанси и председател на Постоянно действащата подкомисия по отчетност на публичния сектор в 41-то Народно събрание. Председател на 44-то Народно събрание за периода 19.04.2017 – 17.11.2017 г. Заместник-председател на 43-то Народно събрание. Председател на Комисията за наблюдение на дейността на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране в 41-то Народно събрание. Ръководител на делегациите на Интерпарламентарния съюз, Парламентарната асамблея на Съвета на Европа в 44-то Народно събрание.
Заместник-председатели на Сметната палата са Маргарита Николова и Силвия Къдрева
Омбудсман на Република България е Велислава Делчева
Велислава Делчева е български юрист, избрана от LI народно събрание за 5-и национален омбудсман на България с мандат 2025 – 2030 година. Родена е на 20 декември 1974 г. Има магистър по право (1997 г.) от Юридическия факултет на Софийски университет „Свети Климент Охридски“ и диплома (2003 г.) по управление на проекти от Британския съвет
Заместник-омбудсман е Мария Филипова






