Повечето хора свързват лятото с почивката, морето и приятните слънчеви лъчи. Жегата обаче крие и опасности.
Топлинният удар е състояние на организма, в което той не може вече да се терморегулира заради прекомерното излагане на високи температури и дехидратация, пише Edna.bg.
Важно е да се каже, че топлинен удар може да се получи и ако седите на сянка, но температурата на въздуха е много висока и няма вятър.
По тази причина и в градовете топлинният удар е по-често срещано състояние заради излъчваната от сградите и асфалта топлина и липсата на циркулация на въздуха.
Симптомите на топлинен удар са: отпадналост, главоболие, гадене, повръщане, неволно треперене на отделни мускулни групи (крампи).
Ако не последва веднага охлаждане, може да се стигне до по-сериозни последици – нарушение на тонуса и съзнанието до степен припадък, рязко повишаване на телесната температура, общо зачервяване на кожата, но без изпотяване.
Важно е да се знае, че ако пострадалият не получи адекватна медицинска помощ, състоянието води до спиране на дишането и фатален изход.
Първата помощ при топлинен удар е изолиране от топлината. Облеклото се отстранява и тялото се охлажда като се увива в изстискан влажен чаршаф.
Тялото може да се обтрива често с мокра студена гъба или кърпа.
Бутилки със студена вода и лед се слагат под мишниците, между краката и на корема, приемат се подсладени и охладени течности.
За да не се стигне до това състояние, носете памучни, прохладни дрехи, пийте много течности, но не забравяйте и солта, за да не се нарушава електролитния баланс на тялото.
Не излизайте в най-горещите часове от деня, но ако все пак ви се наложи, можете да се разхлаждате с ветрило.
Ето и няколко съвета как да останем хидратирани през летните горещини
Вижте подробна прогноза за времето на Sinoptik.bg