Задачата да натрупаш състояние, което се измерва с 10 цифри, е трудна. Особено ако трябва да свършиш тази работа, преди да си навършил 30 години. 

Си Ен Би Си обаче дава няколко чудесни примера за такива млади предприемачи. Изданието подрежда в миникласация петима млади милионери. 

Всъщност – четирима милионери и един милиардер. Подсказка: всички работят в сферата на новите технологии и комуникациите.  

Петото място е за Феликс Арвид Улф Келберг – човека зад канала PewDiePie в „Ютюб“. Това е каналът с най-много последователи, почти 38 млн. Гледанията са над 9 милиарда. Младият швед говори за електронни игри. 

Състоянието му се оценява на 12 млн. долара, а само миналата година е спечелил 7,4 млн. 

Феликс Арвид Улф Келберг
Феликс Арвид Улф Келберг Източник: Getty Images/Guliver

На четвърто място е Брайън Уон, който разполага с 15 млн. долара. Той държи рекорда за най-млад предприемач, спечели доверието (и финансирането) на венчър капиталистите. 

Основава компанията си през 2010 г., когато е едва на 19. Създател е на приложението Kiip, което се използва от големи имена в бизнеса като „Макдоналдс“ и „Скитълс“, например. 

То предлага различни награди на потребителите като възнаграждение за тяхната вярност към определен продукт.

Ник Д'Алойсио е на трето място с около 23 млн. долара. Продава разработено от негово приложение за новини Summly на гиганта „Яху“ за 30 млн. В онзи момент той е само на 17 години. 

Ник ДАлойсио
Ник Д'Алойсио Източник: Getty Images/Guliver

Младежът признава, че никога не е ходил на уроци по програмиране. Учил се е сам, именно с цел да прави приложения. 

Второто място в класацията на младите предприемачи е за Палмър Лъки. 22-годишният мъж има състояние, което се оценява на 500 млн. долара. 

Така става, когато основаната от теб компания не само привлече погледа на шефа на „Фейсбук“ Марк Зукърбърг, но и толкова много му хареса, че той се решава да похарчи 2 млрд. долара, за да я придобие. 

Oculus Rift
Oculus Rift Източник: Getty Images/Guliver

Именно това е историята на Oculus VR, компанията производител на специалното устройство за виртуална реалност Oculus Rift, което позволява на геймърите да влязат в играта, буквално. 

Освен такива забавни приложения обаче Oculus Rift има вече място в медицината, а също и в образованието – и има потенциал да изведе онлайн курсовете на съвсем ново ниво.

Първото място в класацията на младите предприемачи се заема от Ивън Спигъл. Той е човекът зад „Снапчат“ – приложението за моментно, но временно, споделяне на снимки. 

Ивън Спигъл
Ивън Спигъл Източник: Getty Images/Guliver

На възраст от 25 години Спигъл има 1,5 млрд. долара. „Снапчат“ в момента пък се оценява на 19 млрд. долара, расте много силно и е любимо на младата аудитория. 

Историята обаче не е била особено благосклонна към идеята за него в началото – първоначалното приложениe Picaboo изобщо не се е харесвало на потребителите. После обаче идва „Снапчат“.