Как се печелят медали от Международни олимпиади

24 Юни 2015 | 09:00
0 коментара
Общество
Как се печелят медали от Международни олимпиади

Източник: СРООПН

Българските олимпийски състезатели по физика са спечелили до 2014 г. за страната ни общо 14 златни, 34 сребърни, 57 бронзови медала и 58 почетни грамоти.

В международната олимпиада по физика участват 80 държави от цял свят. Със своите представяния България се нарежда на 14-15-то място сред всички държави участници.

„83-та беше първото ми участие като ученик. В отбора попаднах малко случайно. По време на самата подготовка показах добро представяне и за моя изненада решиха да ме включат. Тогава се случи и един от най-големите успехи – имахме абсолютен първенец – Иван Танев от Казанлък. Може да се каже, че съм бил свидетел на това събитие“, разказва Виктор Иванов, преподавател във Физическия факултет на Софийския университет и ръководител на олимпийския отбор по физика.

След повече от три десетилетия Виктор отново има дейно участие в олимпиадите, но като основна фигура в подготовката на младите надежди.

Тази година отборът ще се отправи към екзотичната дестинация – Мумбай, Индия, където между 4 и 12 юли ще се проведе Международната олимпиада по физика.

Състезателите работят върху експериментални задачи
Състезателите работят върху експериментални задачи Източник: СРООПН

„Екзотиката е първото нещо, което се набива на очи, но като състезание е доста тежко, предвид климата и часовата разлика. Това са фактори, които играят против нас, когато става дума за Азия. В тези състезания трябва да покажат не само психика, но и физическа устойчивост“, разказва Иванов, който добавя, че липсата на теоретична подготовка е най-често срещаният проблем. „В такъв случай трябва да се разчита на повече изобретателност, както се казва да измислят някакъв закон в самата олимпиада.“, допълва шеговито.

Успехът от 1983 г. все още не е подобряван, но вече има резултати, които на свой ред остават в историята на олимпиадата. През 2014 г. Катерина Найденова от Казанлък става най-добре представилото се момиче от Европейския съюз.

Състезателите работят върху експериментални задачи
Състезателите работят върху експериментални задачи Източник: СРООПН

Макар и Международната олимпиада по физика да отличава отделни състезатели, целостта на отбора и успешното представяне на всеки един от тях е изключително важно за ръководителите.

„Успехът може да се мери по цвета на медалите, но за нас важният показател е доколко отборът се представя като хомогенно цяло. Откакто работим със СРООПН и Фондация „Америка за България“ почти винаги всички се връщат с отличия, което е показател, че вървим в правилната посока“.

„Имаме два часа и половина за една експериментална задача. Времето е изчислено да стигне точно за решението й“, разказват Радостин Димитров и Ангел Шерлетов, които са част от отбора по физика. Завършили ПМГ Казанлък, през есента ще се отправят към Англия и Франция, където ще продължат образованието си в полето на физиката.

„Експерименталната ни задача за приемане в отбора беше свързана с пружина като тези, които се използват за детски играчки. Трябваше да опишем характеристиките й, а след това да ги включим в линейни графики, които са доста пипкава работа“ – така момчетата описват един от многото анализи, които имат нелеката задача да обяснят как функционират малките неща, а понякога и светът, в който живеем.

Състезателите работят върху експериментални задачи
Състезателите работят върху експериментални задачи Източник: СРООПН

Сружението на ръководители на олимпийските отбори по природни науки - СРООПН, е сдружение с нестопанска цел, създадено през 2010 г. по инициатива на Фондация „Америка за България”. С финансовата подкрепа на Фондацията Сдружението подпомага развитието на националните олимпийски отбори по природни науки в България, като организира подготовката им за участие в международни състезания и олимпиади, и информира българското общество за наистина забележителните успехи на учениците-олимпийци.

Участниците в олимпийските отбори по природни науки у нас са ученици между 8-ми и 12-ти клас. От създаването на българското олимпийско движение по природни науки, нашите ученици са успели да донесат на страната ни общо 636 медала - 116 златни, 216 сребърни и 304 бронзови - от най-престижните международни състезания и олимпиади по астрономия, биология, информатика, математика, математическа лингвистика, физика и химия.

Добавете Вашия коментар

TOP