Как компютърът и телефонът ни знаят къде сме и как да ограничим достъпа им до нашата локация
Всеки ден, ползвайки своите компютри и смартфони, предоставяме личната си информация в интернет. Една от най-често споделяната информация е нашата локация.
Независимо дали сме на телефона или лаптопа, интернет знае къде точно се намираме във всеки момент. В новия епизод на Ctrl Alt Del технологичният влогър Цецо разкрива как се случва това.
Частично вашата локация може да бъде разбрана чрез вашият IP адрес, който е необходим на всеки сайт, който посещавате, за да ви изпрати данните.
Доставчиците на интернет разпределят IP-тата си по географско разположение на клиентите си, като тази информация е публична.
Това обяснява как например браузърът ни знае в кой град сме, както и в кой квартал се намираме, но не обяснява как сайтове като Google Maps например знаят с абсолютна точност локацията ни.
Тук става доста по-сложно. Освен ако не използвате десктоп компютър, който е на 10 години, вашето устройство най-вероятно подържа Wi-Fi.
Ако вашият рутер някога е бил свързан или дори е бил в обсега на устройство с GPS, като мобилен телефон например, този телефон ще запише всички уникалните номера на всяко устройство в мрежата.
След това ще изпрати цялата тази информация, заедно с локацията си към дата центрове управлявани от Google или Apple, в зависимост от операционната ви система.
Как да ограничим достъпа до нашата локация? На теория Microsoft и Google ви позволяват да държите вашия рутер извън тяхната база данни за локация.
За Google може да добавите _nomap към името на вашата wi-fi мрежа, а Microsoft предлага уеб страница, в която може да добавите мак адреса на вашият рутер.
Също така, ако искате мобилните ви устройства да не се следят, трябва да деактивирате location опцията. А ако сте на десктоп, забранете браузъра да изпраща подобна информация към уебсайтовете, които посещавате. Все пак, за да сте напълно сигурни трябва да изключите Wi-Fi на вашите устройства.