Как да се справим с жегата?
22 Юли 2025 | 09:49
0 коментара
Любопитно
България

Понасянето на жегата е сравнително проста наука.
Първо, не пийте студена вода. Тя не утолява жаждата ви, а изтича за пет минути заедно с потта, отнасяйки със себе си и солта. Пийте чай или неподсладен квас. За сладките газирани напитки е ясно: колкото повече пиете, толкова повече ви се иска.
Ако излизате от вкъщи в жегата, не правете резки движения. Ходете плавно, движете се по сенчестата страна на улицата. Винаги.
Леденият чай е добър. Сварете си литър слаб зелен чай (всеки ще свърши работа). Когато изстине, добавете малко мед, лимон и мента. Пийте охладен. Не само вкусен, но и здравословен е.
Има един основен трик: „анти-шал“ или „японски климатик“. В японските щампи или в японските филми често можете да видите хора, носещи бели шалове около врата си. Това е. Гениално нещо е, наистина. Просто опитайте. Вземете бял чист шал, накиснете го в студена вода и го завържете около врата си. Когато шалът изсъхне, намокрете го отново. Ефектът на облекчение идва буквално след няколко минути.
Е, и основното. Ако отивате някъде в жегата, след всеки поход, след всяка разходка, измивайте краката и глезените си с хладка вода. Там има много биологично активни точки, приятно е и здравословно.
Ако е възможно, разделете съня си наполовина. Правете си сиеста през най-горещото време. И, разбира се, никакъв алкохол на слънце.
Дръжте се разумно и лятото ще ви се стори като приказка.
Колко хора познавате, които казват, че не искат да пият вода преди лягане, защото ги кара да стават през нощта?
Отговор от кардиолог:
Когато стоите изправени, гравитацията задържа водата в долната част на тялото и краката се подуват.
Когато легнете и долната част на тялото е на нивото на бъбреците, бъбреците отстраняват течностите, защото е по-лесно за тялото да прави това в хоризонтално положение.
Тялото се нуждае от определен минимум вода, за да изведе токсините навън.
Времето за пиене на вода също е много важно.
Пиенето на вода в определено време има най-голям ефект върху функцията на тялото:
2 чаши вода след събуждане – помагат за активиране на вътрешните органи
1 чаша вода 30 минути преди хранене – помага за храносмилането
1 чаша вода преди къпане – помага за понижаване на кръвното налягане (някой знае ли това?)
1 чаша вода преди лягане – предотвратява инсулт или инфаркт (добре е да знаете!)
Освен това, водата преди лягане помага и за предотвратяване на крампи на краката през нощта.
Мускулите на краката се нуждаят от течност, защото се свиват и поради липсата ѝ ви събуждат с мускулни спазми.
Кардиологът каза също, че ако всеки човек изпрати това съобщение на хора, които познава, би могъл да помогне на много хора.
Първо, не пийте студена вода. Тя не утолява жаждата ви, а изтича за пет минути заедно с потта, отнасяйки със себе си и солта. Пийте чай или неподсладен квас. За сладките газирани напитки е ясно: колкото повече пиете, толкова повече ви се иска.
Ако излизате от вкъщи в жегата, не правете резки движения. Ходете плавно, движете се по сенчестата страна на улицата. Винаги.
Леденият чай е добър. Сварете си литър слаб зелен чай (всеки ще свърши работа). Когато изстине, добавете малко мед, лимон и мента. Пийте охладен. Не само вкусен, но и здравословен е.
Има един основен трик: „анти-шал“ или „японски климатик“. В японските щампи или в японските филми често можете да видите хора, носещи бели шалове около врата си. Това е. Гениално нещо е, наистина. Просто опитайте. Вземете бял чист шал, накиснете го в студена вода и го завържете около врата си. Когато шалът изсъхне, намокрете го отново. Ефектът на облекчение идва буквално след няколко минути.
Е, и основното. Ако отивате някъде в жегата, след всеки поход, след всяка разходка, измивайте краката и глезените си с хладка вода. Там има много биологично активни точки, приятно е и здравословно.
Ако е възможно, разделете съня си наполовина. Правете си сиеста през най-горещото време. И, разбира се, никакъв алкохол на слънце.
Дръжте се разумно и лятото ще ви се стори като приказка.
Колко хора познавате, които казват, че не искат да пият вода преди лягане, защото ги кара да стават през нощта?
Отговор от кардиолог:
Когато стоите изправени, гравитацията задържа водата в долната част на тялото и краката се подуват.
Когато легнете и долната част на тялото е на нивото на бъбреците, бъбреците отстраняват течностите, защото е по-лесно за тялото да прави това в хоризонтално положение.
Тялото се нуждае от определен минимум вода, за да изведе токсините навън.
Времето за пиене на вода също е много важно.
Пиенето на вода в определено време има най-голям ефект върху функцията на тялото:
2 чаши вода след събуждане – помагат за активиране на вътрешните органи
1 чаша вода 30 минути преди хранене – помага за храносмилането
1 чаша вода преди къпане – помага за понижаване на кръвното налягане (някой знае ли това?)
1 чаша вода преди лягане – предотвратява инсулт или инфаркт (добре е да знаете!)
Освен това, водата преди лягане помага и за предотвратяване на крампи на краката през нощта.
Мускулите на краката се нуждаят от течност, защото се свиват и поради липсата ѝ ви събуждат с мускулни спазми.
Кардиологът каза също, че ако всеки човек изпрати това съобщение на хора, които познава, би могъл да помогне на много хора.






