Как 19 ноември става Световен ден на тоалетната
Световният ден на тоалетната се отбелязва всяка година на 19 ноември след резолюция на ООН от 2013 г., а за първи път решение да има такъв ден е взето през 2001 г. от учредената тогава Световна организация на тоалетните. Целта е да се повиши осведомеността за хората, които живеят в лоши санитарни условия, както и да се стимулира предприемането на действия за постигане на шестата цел за устойчиво развитие е „вода и канализация за всички до 2030 г“., се посочва на сайта на ООН.
Официално темата става обект на международно внимание през 2001 г. с Първата световна конференция за тоалетните. Подробности са публикувани в международната емисия на БТА на 19 ноември 2001 г.
В Сингапур бе открита Първата световна конференция за тоалетните
Сингапур, 19 ноември 2001 г. /БТА/ Първата световна конференция за тоалетните бе открита в Сингапур, съобщиха световните агенции. В рамките на тридневната конференция, наречена също Световна среща за тоалетните, ще бъде учредена Световна организация за тоалетните.
Участниците в конференцията заявиха, че в някои големи региони не са изградени необходимите санитарни възли и че това е в основата на много смъртни случаи. Около 40 процента от населението в света, повечето от които в Азия, нямат достъп до система с обществени тоалетни на нужното равнище. Недостатъчният брой на обществените тоалетни е причина за поява на инфекциозни болести, увеличаване разходите за здравеопазване, намаляване на производителността и смъртта на около 2 милиона души годишно, повечето от които са деца на възраст под 5 годинки, бе оповестено на конференцията.
Китай, който се готви да бъде домакин на Олимпийските игри през 2008 г., е изпратил 20 делегати на конференцията, организирана от Асоциацията на тоалетните в Сингапур. В Сингапур се вземат специални мерки за чистотата на обществените тоалетни и дори се присъждат награди за тоалетни, в които се поддържа изрядна чистота. Делегатите на конференцията ще посетят три тоалетни в Сингапур, които предварително са били избрани - две от тях в търговски комплекси и една в зоопарк.
Решението да бъде определен специален ден, в който да се напомня за тази тема, е обявено дни по-късно:
19 ноември ще се чества като Международен ден на тоалетната
Сингапур, 25 ноември 2001 г. /БТА/ След по-малко от една година за пръв път в своята история светът ще чества 19 ноември като Международен ден на тоалетната, предаде руският електронен сайт РБН.
Решението е било взето от Международната организация на тоалетните на приключилия неотдавна конгрес в Сингапур. Основателят на организацията Джек Сим е уверен, че празникът на тоалетната ще бъде както весел, така и полезен за обществото, защото да не се приведат в ред отходните места в навечерието на Деня на тоалетната най-малкото няма да е прилично.
В. Чайна дейли съобщава, че през следващите три години властите в Пекин ще построят над 740 петзвездни тоалетни…
Форумът става традиционен и се провежда всяка година, като през 2006 г. е придружен и с голямо изложение:
Започва Световното изложение на тоалетните
Лондон, 16 ноември 2006 г. /БТА/ Световното изложение на тоалетните на тема "Щастливи тоалетни, щастлив живот", започнало днес в Банкок, привлече 800 делегации от 19 държави, съобщи Би Би Си.
Целта на изложението и съпътстващия го двудневен форум е да наблегне на факта, че доброто състояние на санитарните съоръжения допринася за подобряване на общественото здравеопазване, както и да покаже най-новите постижения и проекти. Сред най-творческите решения са тоалетни като луксозни столове, говореща тоалетна и японското "Торнадо", в която водата може да се пуска дистанционно.
Спонсор на събитието е Световната организация за тоалетните.
Подкрепа за идеята е изразявана и по по-необичайни начини:
Корейски политик построи къща с форма на тоалетна
Суон, 11 ноември 2007 г. /БТА/ Южнокорейският депутат Сим Джае-дук построи двуетажна къща с форма на тоалетна в родния си град Сеуон в чест на предстоящата среща на Световната асоциация на тоалетните в Сеул, съобщи Асошиейтед прес.
Сим, когото сънародниците му наричат "Г-н Тоалетна" заради отдадеността му на хигиената, се надява инициативата му да привлече вниманието към каузата на чистите санитарни помещения. Всеки желаещ може да отседне в къщата срещу 50 000 щатски долара за нощувка. Средствата ще бъдат използвани от асоциацията за построяването на нови и по-хигиенични тоалетни в развиващите се страни. Желаещите само да разгледат къщата ще плащат по 1 долар.
"Тоалетните заемат централно място в живота на хората", изтъкна депутатът преди откриването на нестандартната къща.
БТА публикува и други любопитни факти по повод Световния ден на тоалетната:
Париж, 19 ноември 2009 /БТА/… Данни на Световната организация на тоалетните сочат, че човек отива 2500 пъти годишно до тоалетната, като я ползва 6-8 пъти дневно. Това означава, че човек прекарва три години от живота си в тоалетната.
Жените остават по-дълго в тоалетната от мъжете. Жената остава в тоалетната средно между 2 минути и 33 секунди и 3 минути, а мъжът - между 1 минута и 24 секунди и 1 минута и 53 секунди. 13 на сто от участниците в анкета, извършена през май 2006 г. в интернет, са заявили, че най-дългият им престой в тоалетна през живота им е по-малко от 5 минути, докато за 32 на сто от участниците най-дългият престой е между 5 и 20 минути, а за 55 на сто - над 20 минути.
През 1596 г. английският поет Джон Харингтън изобретява първата тоалетна с казанче за своята кръстница - кралица Елизабет Първа. През 1775 г. англичанинът Александър Къмингс създава тоалетна с S-образен сифон, а три години по-късно неговият сънародник Джоузеф Брана измайсторява система, чрез която водата от казанчето облива цялото гърне. Изобретението се разпространява в края на 19 век. По това време в Англия фабриката на Томас Крапър започва масово производство на тоалетни с казанче…
Знаете ли, че казанче, от което тече вода, е свързано с със загуба на 600 литра вода дневно?
За родина на тоалетната хартия е смятан Китай. Именно в тази страна вероятно за пръв път е била произведена тоалетна хартия през 14 век…
През 2013 г., когато денят вече преминава под егидата на ООН с приета резолюция, Бан Ки-мун, тогавашният главен секретар на организацията, обръща внимание, че темата е много по-сериозна, отколкото първоначално може би се възприема:
Шефът на ООН почете Световния ден на тоалетната
Обединени нации, 19 ноември 2013 /БТА/ Една трета от населението на света - близо 2,5 милиарда души, нямат достъп до прилична тоалетна, като 1 милиард от тях вършат естествените си нужди на открито - проблем, който допринася за безброй смъртни случаи от предотвратими болести, заяви генералният секретар на ООН Бан Ки-мун по повод Световния ден на тоалетната, предаде Асошиейтед прес.
"Трябва да скъсаме с табутата и да направим хигиената и изграждането на канализации приоритет на развитието", подчерта той.
Всяка година повече от 800 хиляди деца под 5 години умират от диария вследствие на лоша хигиена. Липсата на достъп до чисти тоалетни в училищата е причина също за много жени и деца да се отказват от продължаване на образованието си, след като достигнат пубертет, според доклад на УотърЕйд, частна агенция, която работи в сътрудничество с ООН.
"Канализацията е от основно значение за човешкото здраве и за чистотата на природата. Това е нещо съществено за устойчивото развитие и достойнството", изтъкна Бан Ки-мун и даде началото на кампания за намаляване с една втора на хората без достъп до тоалетна до 2025 г.
"Когато в училищата тоалетните са добри, 11 процента повече момичета учат в тях", посочи генералният секретар на световната организация.
"С общи усилия и откровени и открити дискусии за значението на тоалетните и хигиената можем да подобрим здравето и благополучието на една трета от човешкото семейство. Това е замисълът на Световния ден на тоалетната", подчерта той.
В първата година на официалното отбелязване на 19 ноември под егидата на ООН организацията използва интересна атракция за привличане на вниманието:
Огромна надуваема тоалетна бе поставена пред централата на ООН на Световния ден на тоалетната
ООН, 19 ноември 2014 г. /БТА/ Надуваема тоалетна, висока 4,5 метра, бе поставена пред централата на ООН днес на Световния ден на тоалетната, предаде Асошиейтед прес. Организацията на обединените нации иска да привлече вниманието към световната криза с хигиенизирането, тъй като 2,5 млрд. души в света са лишени от основни санитарни услуги, а един милиард, или един на всеки седем, ходи до тоалетна на открито.
Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун посочи в изявление, че светът има "моралното задължение" да сложи край на тази практика, така че жени и момичета да не бъдат излагани на риск поради факта, че не могат да използват закрито пространство за тези нужди.
Кампанията за слагане край на ходенето до тоалетна на открито придоби голяма гласност през последните месеци, а премиерът на Индия повдигна въпроса на концерт по време на Общото събрание на ООН през септември. По време на годишната среща в тоалетните в сградата на ООН бе поставена специална хартия със статистика по въпроса.
Заместник генералният секретар на ООН Ян Елиасон каза днес пред журналисти, че хигиенизацията е област, в която светът е далеч от изпълнението на амбициозните цели за борба с бедността, които световните лидери си поставиха през 2000 г. с краен срок за осъществяване 2015 г….
***
И тази година Световният ден на тоалетната ще привлече вниманието върху санитарните проблеми в някои части на света. Два милиарда души все още нямат основни хигиенни услуги, се посочва на сайта на ООН в информация за тазгодишната кампания, като се цитират данни на Световната здравна организация и УНИЦЕФ за 2023 г. По данни на СЗО мръсната вода, лошата канализация и хигиена са отговорни за смъртта на около 1000 деца под пет години всеки ден, а подобряването на достъпа до вода, канализация и хигиена може да спаси 1,4 милиона живота годишно.източник:БТА