Журналистът Георги Бузов: 100 000 лева, предколедно похарчени от кмета на Благоевград за 11 дървени бараки!!!
Журналистът Георги Бузов зададе пет въпроса на градоначалника Илко Стоянов!
Преди няколко дни PR на Община Благоевград обяви желанието на кмета г-н Илко Стоянов тази година Градската градина да се превърне /цитирам/ „ в коледно градче с неповторима атмосфера“.
Видно от съобщението на пиар службата му, „неповтори мата“ коледна атмосфера ще се сътворява от 11 дървени бараки, в които ще се предлага разнообразие от алкохол, кебапчета и кюфтета, а покрай тях, между другото – и кафе, чай, чехли за тъщата и каквото още се сетите.
„Обществената поръчка“, въпреки че изобщо не е имало изобщо такава, е „спечелена“ от фирма, регистрирана в… Разград, т.е. на повече от 500 км. от Благоевград. Нейните 11 чисто нови дървени бараки с площ от около 5 кв.м., с които тези дни се изгражда т.н. коледно „градче“, ще ни струват на нас, данъкоплатците, само някакви си 100 000 лв., т.е. по 7 000 лв. бройката, без ДДС.
За тези, които още не са разбрали, ин хаус системата е класическа форма за заобикаляне на процедурите за възлагане на обществени поръчки чрез конкурс и затова тя за нула време се превърна в емблематичен начин за източване на държавни и общински средства.
Тези 11 дървени барачки, са също възложени чрез системата „инхаус“ , но пък въпросната поръчка предлага и нещо наистина добро, а именно възможност в продължение на един месец гражданите на Благоевград да споменават по-често майката на кмета Илко Стоянов, макар че тя едва ли трябва да бъде обвинявана за глупостите, които синът и всеки божи ден сътворява.
По-наблюдателните граждани навярно, също като мен, вече са забелязали, че сред ансамбъла от 11 бараки в „коледното градче“, в градската градина ще се вписва занапред и възс-тановената единствена обществена тоалетна в Благоевград, чийто ремонт започна преди месец-два с цел да може да посреща през декември нуждаещите се от нейните услуги клиенти на „коледното градче“.
Ремонтът на въпросната обществена тоалетна , ако не знаете , ни струва има-няма колкото бараките в него, т.е. около 100 бона.
ВЪПРОСИТЕ, КОИТО ИСКАМ ДА ЗАДАМ ДНЕС НА КМЕТА,
са същите, които е следвало той и неговите приближени да си зададат преди мен , но те не са направили това, поради разбираеми причини, за които и вие се досещате навярно.
ВЪПРОС №1:
Кой олигофрен реши, че 11-те дървени бараки на „коледното градче“ трябва да бъдат разполо-жени в затревените части от градската градина, а не да речем, в пространството пред градската баня, пред Младежкия дом, пред Съдебната палата, на поляната , край бул.“ Св.св.Кирил и Ме-тодий“, където ежегодно се изграждат съолъженията на гостуващите в Благоевград циркове гру-пи, например?
ВЪПРОС № 2:
В кой европейски град кметът и услужливо пригласящите му на глупостите „съветници“ са виж-дали коледно градче изградено в озеленена градска площ?
ВЪПРОС №3:
Коя обществена нужда налагаше общинската хазна, която отдавна е на командно дишане и няма пари да смени дори и една счупена тротоарна плочка по централните улиците на града, да се изръси със 100 000 лв. за тези безполезни 11 дървени барачки, вместо да използва за коледното „градче“ старите „кочинки“, които , въпреки че са изработени преди повече от 25 години, все още са здрави и годни за използване?
ВЪПРОС №4:
Дава ли си сметка кметът Илко Стоянов и шефката на Общинското предприятие „Озеленяване“ Елена Ерделска, на какво ще заприличат „зелените площи“ от градската градина след един месец?
ВЪПРОС №5:
Защо общината не обяви официално обществена поръчка за изработването и монтирането на въпросните 11 дървени бараки, а избра да приложи системата „ин хаус“, възлагайки поръчката на избрана от кмета фирма:
А/ защото се съмнява, че Благоевград няма кой, която да изработи и монтира тези 11 бараки;
Б/ защото системата „ин хаус“ гарантира предварително договорената комисионна или
В/ защото в общинската хазна „има“ бол пари за безобразно харчене и сега е момента да им бъде видяна сметката?
НЕ ОЧАКВАМ КМЕТЪТ ДА ОТГОВОРИ НА ТЕЗИ ВЪПРОСИ, но ние гражданите сме длъжни да знаем отговорите им, защото фондацията „Антикорупционния фонд“, която е независи ма експертна неправителствена организация със задача да разследва случаи на корупция и неправомерно изразходване на публични средства, през 2021 отчете , че 30 % от обществе ните поръчки в България са били възложени без търг, т.е. по системата за т.н. вътрешно договаряне, т.е. на четири очи , въпреки че това противоречи на икономическата логика.
Според данни на фондацията, най-активна в далаверите с „инха-ус“ поръчките е била Община Бургас, а достойното второ място в България заема Община Благоевград.
Този факт очевидно не тревожи общинските ни съветници . Твърдя това, защото ако беше обратното, градската градина на Благоевград, която съществува може би повече от 80 години, за първи път сега ще бъде превърната в кочина за 100 000 лв., платени за изграждането върху полузелените нейни площи на ето тези изключително „ модерни“ и „нужни „ на града ни дървени бараки, които виждате на снимките.
източник:vipmediapress.com