Йончев: Партиите се дръпнаха от задължителния вот заради договорки с ДПС
Борисов ще поддържа Орешарски до последно, защото не е готов за избори.
Причината всички политически сили да се дръпнат всички изведнъж от идеята за задължителния вот е ДПС и договорките, които вървят под масата с тях. Това каза в ефира на ТВ7 председателят на ЗНС Румен Йончев, който вчера внесе от името на „България без цензура“ промени в Изборния кодекс, с които се въвежда задължително гласуване.
„Борисов е най-големият поддръжник на Орешарски и ще го държи до последно, защото той не иска избори веднага, тъй като не е готов за избори. Хоризонтът на този парламент ще бъде изкуствено удължен заради страха на Борисов от незабавни избори. Той иска да има служебно правителство на ГЕРБ, което да организира изборите и след това да реализира сделката с ДПС за управление по-нататък“, подчерта Йончев.
Той обясни, че за да се въведе задължително гласуване, са нужни само няколко простички промени. „Не виждам никакъв проблем да се случат тези промени, при положение, че и БСП, и ГЕРБ обявиха, че приемат тази идея.
Настоявам промените да влязат в Пленарна зала и ще се боря до последно за това“, посочи Йончев.
Референдум без задължително гласуване би било едно престъпление към демокрацията, смята той и бе категоричен, че кардиналните въпроси на българската демокрация трябва да бъдат решавани с възможно най-голямото участие на българските избиратели. По думите му не би било редно да се проведат избори и паралелно с тях референдум за задължителното гласуване, тъй като ще участват 20% от гласоподавателите, които ще решават за цялата нация.
Хората като че ли не мислят и не гласуват. Ако имаш задължение да отидеш и гласуваш, ще трябва и да помислиш, смята Йончев. Той обясни, че дълго е изчаквал с внасянето на законопроекта, очаквайки някой друг да го направи. „После осъзнах, че може би моя е ролята да го направя, както е направено преди 95 години от земеделското правителство - за първи и последен път е въведено задължителното гласуване. Тогава тази промяна е сработила и са гласували почти всички хора“, разказа депутатът.
Предлагаме задължение за гласуване с поощрения и наказания. Наказанието е в рамките на 10-50 лв., а поощрението е 5% от данъците, обясни Йончев.
Той отбеляза, че когато държавата не осигурява съответните условия за гласуване, санкциите ще отпаднат.
По думите му с въвеждането на задължителното гласуване ще се реши проблемът с представителността на българската демокрация и проблемите с контролирания вот и все по-малко гласуващи. Единствения начин да се реши проблемът с контролирания вот е да гласуват повече хора. Така ще се обезсмисли купуването на гласове, категоричен е Йончев.
Той коментира и ролята на президента в създалата се политическа обстановка. По думите му на Плевнелиев му предстоят няколко трудни месеца, в които той ще бъде водещата политическа личност в България.
„Президентът се ангажира с много политически задачи и за първи път има шанса в този мандат да бъде президентът на България, а не президентът на ГЕРБ. Надявам се много да изиграе правилно тази роля, защото тя ще бъде короната в ролята му на президент“, подчерта Йончев.