Животновъди и земеделци след гонка с полицията блокираха Е-79
100-тина животновъди и земеделци протестираха край ГП Е-79 в Симитли заради ниските изкупни цени на млякото, тромавата процедура за арендаторите на земеделски земи и други.
5-има от протестиращите успяха въпреки полицейската блокада да излязат на Е-79 и да спрат за 3 минути трафика, един бе задържан, предаде кореспондентът на БГНЕС в региона.
Протестиращите от Югозапада започнаха да се събират край стадиона в Симитли към 11 часа. На място бяха струпани солидни полицейски сили, тъй като протестиращите се бяха заканили да блокират Е-79.
Цялото протежение на "ухото" от отбивката на Е-79 в посока Банско бе обградено от над 70 полицаи, патрулките бяха 12.
Оградени отвсякъде като в кошара от полиция, протестиращите се оплакаха от нерадостната съдба да си земеделец и животновъд в България.
В 12 часа протестиращите тръгнаха, за да блокират Е-79. Можеха да излязат на него само в един тесен участък от 2-3 метра, където няма мантинела. Всички полицаи се втурнаха натам и запушиха прохода. След 5 минутно блъскане протестиращите предприеха ловък маньовър. Докато първите се блъскаха в полицаите, тези отзад хукнаха на обратно и затичаха по "ухото" в посока Банско. Точно на надлеза над Е-79, гонени по петите от полицаите, 5-7 от протестиращите се спуснаха по пътеката и излязоха на Е-79. Веднага служителите на Пътна полиция спряха трафика, за да не стане някой инцидент със стоящите на пътя.
След 2-3 минути полицаите пристигнаха и успяха да изблъскат застаналите на международния път, след което движението бе възстановено.
По време на сблъсъка един от организаторите на протеста-Иван Чалъков бе задържан и вкаран в микробуса на баретите. На място вече бе пристигнал и директорът на ОДМВР Васил Митов. Чалъков бе задържан за подстрекателство и неизпълнение на полицейско разпореждане. Според полицаите кметът на Симитли Апостол Апостолов е отказал да издаде разрешение за блокиране на пътя. Протестиращите се събраха край микробуса с искане Чалъков да бъде пуснат, за да се разотидат. Това стана след 40 минути. След като полицаите пуснаха задържания, животновъдите и земеделците започнаха да се разотиват, обмисляйки как протестите им да продължат по-нататък.
За разлика от другите два протеста през миналата година-в Кресна и край Дупница, този път нямаше микрофони, плакати и говорене. След година на надежда, че някой ще ги чуе, вече им бе станало ясно, че е време за действия, а не за приказки. Ако в България не блокираш път, никой няма да ти обърне внимание.
"Цената на млякото падна до 60 стотинки за литър, така нямаме никаква печалба, едно кафе струва два пъти повече, нас ни устройва цена от 75-80 стотинки за литър", споделиха животновъдите. Земеделските производители се оплакаха от приет тихомълком през май м.г. закон, за който са разбрали съвсем наскоро и според който до 15 февруари арендаторите трябва да дадат правно основание за заявяване на площи. За целта е нужно да се представят договор с арендодателите, както и удостоверения за наследници. А обикновено 80 на сто от тях са починали. "Нито ние можем да се справим с този проблем, нито кметовете. Аз имам масив от 160 дка, който е на 101 собственици, как да съберем в толкова кратък срок удостоверенията за наследници", питаха протестиращите.
Преди протеста бе обявено, че животновъдите са недоволни от неизплатени обезщетения за болестта син език. На мястото на протеста пристигнаха двама експерти на БАБХ и Атанас Григоров, н-к отдел "Здравеопазване на животните" към Областната дирекция по безопасност на храните. "2650 е броят на умрелите от "син език" дребен рогат добитък-кози и овце и 15 говеда, обезщетени са 270 или 100 процента от стопаните", каза Григоров.
Според експертите от БАБХ има готовност за започване от месец март на ваксинацията срещу болестта на животните над 3-месечна възраст. Тя ще обхване 130 000 овце и 35 000 говеда, обявиха експертите. Животновъд веднага ги контрира, че нямат нужните ваксини.
"Само един-Александър Стамболийски бе с нас-земеделците, но го убиха", с този пример от историята протестиращите показаха, че никой няма да ги подкрепи и попитаха къде е земеделският министър. "Колкото протестиращи, толкова и полиция, егати държавата, задържат ни, сякаш сме убили човек", оплакаха се земеделци и животновъди, забравени от всички. /БГНЕС