Започвайки с основните действия събиране и изваждане, той скоро разбира, че има победител пред себе си.
Давайки отговорите си чрез потропване с копито, Ханс се оказал способен да решава още по-сложни задачи, включително умножение и деление, както и изваждане с двуцифрени числа.
След като способностите на Ханс стават известни в цяла Европа, хората започва да прииждат, за да го видят. Тогава германският съвет по образование решава да разследва случая и сформира 13-членна комисия, известна като Комисията Ханс.
Повторени няколко пъти тестове показали, че има нещо странно: лицето, което задава въпроса на коня, трябва да знае верния отговор. В крайна сметка психолог разкрил, че Ханс отговарял на невербални знаци, правени от собственикът му, който задавал въпросите. Те били леко движение на главата или изправяне на гърба, когато се доближавали до верния отговор.
Това не смутило фон Остен, който продължил да обикаля Германия с Ханс и да впечатлява развълнувани тълпи. Но и учените започват да се вълнуват от умението за боравене с цифри на някои животни. Сред животните, които могат да броят има както такива с най-прости способности, така и истински математически феномени. Но защо някои животни са по-добри от други?
Едно от основните умения, които лежат в основата на броенето е да може да се определи дали едно количество е по-малко или по-голямо от друго.
Лъвовете в Серенгети са много добри в това: те могат да кажат дали тяхната група е по-многобройна от друга.
Лъвовете са териториални животни и живеят на прайдове (семейни групи). Те атакуват или се защитават от други прайдове, само ако ги превъзхождат по брой.
Птиците обаче са по-добри от повечето бозайници, когато става въпрос за броене. Най-надарената от тях обаче беше Алекс, сфрикански сив папагал, който е купен от магазин за домашни любимци в Чикаго през 70-те години на миналия век. Алекс, който почина през 2007 г. беше обект изследване от животинския психолог Ирене Пепербърг в продължение на три десетилетия.
Пепербърг преподава на папагала си умения, които преди се е смятало за невъзможно да се усвоят от птица, включително език, самосъзнание, основи в математиката и четенето.
Двамата имали дълбока връзка един с друг, често казвайки си, че се обичат.
Когато стане дума за броене, Алекс умее да го прави до шест. За да го изпита Ирене поставя поднос с пет зелени правоъгълници четири розови топки, шест зелени топки и три розови правоъгълници. Тогава тя пита Алекс "колко розови топки?" и обикновено той дава правилен отговор.
В същото време
кучетата, въпреки че са умни животни не могат да броят.
Криста Макферсът от университета в град Лондон, провинция Онтарио в Канада, прави проучвания с домашни кучета и установява, че те е различават числа по-големи от 1 и 0. В същото време обаче вълците могат да броят, което предполага, че кучетата са изгубили тази си способност, когато са били опитомени.
Вижте обаче видео, което опровергава твърденията за кучетата: