Жителите на шест села в община Благоевград наесен ще си избират кметове
Жителите на шест села в община Благоевград , които в момента се управляват от назначаеми наместници, наесен сами ще избират кметовете си. В три от тях – Горно Хърсово, Габрово и Делвино, още преди 4 години хората предявиха претенции, основани на броя на регистрираните с постоянен адрес жители, които по онова време трябваше да са над 350, но процедурата не бе изпълнена навреме и мераците им сами да си изберат кмет останаха напразни.
Промяна в Изборния закон вече дава право на всяко населено място с над 100 души с постоянен адрес да провежда избори. Председателят на ОИК Мартин Бусаров посочи, че промяна в чл. 14 на Изборния кодекс казва, че всяко място с население над 100 човека с постоянен адрес автоматично придобива статута на кметство, без да се налага решение за това да взима ОбС.
„С указа си за общи избори президентът посочва всички населени места, които отговарят на чл. 14 да правят избори за кметове на кметство. Всяко кметство е отделен изборен район, като броят им се определя с решение на ОИК“, обясни Мартин Бусаров.
Справка в ГРАО сочи, че от 12 села с кметски наместници в община Благоевград на новите изисквания да избират сами управника си отговарят шест. Това са с. Бучино с 223 жители, с. Габрово с 801 по списък, с. Горно Хърсово с 591 жители, с. Делвино с 618, с. Селище – 295, и с. Зелен дол със 195 жители. Извън бариерата от 100 човека регистрирано население остават Лисия с 8 души, Обел с 36 жители, Клисура със 17, Дренково с 91, Дебочица с 55 и Мощанец с 85 жители. За тези „на кантар“ все още има шанс до месец май да достигнат минимума, позволяващ провеждане на пряк избор на кмет.
„До момента т.нар. изборен туризъм, за какъвто „Струма” писа, че има в Сандански, не се наблюдава в община Благоевград“, съобщи секретарят на кметството Дейвид Арабаджиев. Той напомни, че заслугата въпросните села да влязат в графата с избираеми управници в голяма степен се дължи на регистрираните в тях македонски граждани с български паспорт. Това става с укази на президента и нито селските кметове , нито общинското ръководство може да влияе на процеса, още повече че държавата няма изискване, което да ограничава броя на регистрираните лица на един адрес.
„През последните 10-15 г. сме свидетели на абсурди като регистрации на десетки лица на трафопост или на гола земя без сграда, но не можем да го променим“, коментира Д. Арабаджиев.
Справка от началото на годината досега сочи, че средномесечната регистрация на македонци с български паспорти в благоевградските села е в обичайните рамки, както предишните години, като традиционно най-много са в с. Бело поле – 299 души, на второ място е с. Логодаж със 151 новорегистрирани жители с постоянен адрес.
Припомняме, че няколко месеца след встъпването си в длъжност през 2021 г. кметът Илко Стоянов даде възможност на жителите на селата, депозирали подписки, че искат с пряк вот да определят управника си, да го направят под формата на допитване чрез гласуване в отделна урна по време на парламентарните избори. Той се съобрази с желанието на хората и назначи победителите.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА в.Струма