Легендарният брониран „Майбах“ на хазартния бос Васил Божков бе иззет от разследващите по време на обиски в офисите и имотите на обвиняемия бизнесмен, предаде Агенция Монитор.
Освен тузарското возило, което струва около 1 милион евро, описани и иззети като веществени доказателства са още един брониран автомобил „BMW”, както и 4 джипа от същата марка.
До изземването на колите се стигна, след като цял ден в понеделник експерти от Министерството на културата и МВР започнаха опис на съкровището на Васил Божков в офиса на „Нове холдинг“. Още в ранни зори десетина души влязоха в сградата, която е със статут на музей и започнаха да описват артефактите.
Когато всичко бъде подготвено в НИМ и Националната художествена галерия, ще започне пренасянето на картините и грифоните, както и другите уникални ценности. Още миналата седмица културния министър Боил Банов обяви, че Божков притежава около 3000 артефакти, но само 212 от тях имат нужните документи.
От фондация „Тракия“, която се грижи за съкровището на Божков, възрптаха срещу действията на прокуратурата и МВР, но веднага им бе отговорено, че НИМ и галерията разполагат с нужните инсталации, за да се запазят находките.
В интервю пред БНТ проф. д-р Иван Маразов, който работи във фондацията на обвинямия, обяви, че Божков притежава най-добрата частна колекция в света, а само един от грифоните бил купен за 2,5 млнл. евро. Проф. Маразов сподели как за някои от находките Божков наддал повече дори от Ермитажа и ги купил.
Колекцията на Васил Божков наброява около 3000 броя ценни вещи и артефакти и е оценена на милиони левове. В официална позиция от фондация "Тракия" обясниха, че изготвянето на една опаковка отнемало месец и напуснат ли галерията – застраховката им спира да е валидна.
„За да се изнесе една такава колекция оттам е необходимо да се осигурят специални сандъци за транспортировка, да се направят легла за всеки един от предметите, да се опишат предметите, да се наемат коли, които са с по-меки ресори - една доста сложна и скъпа работа”, каза проф. Иван Маразов от фондацията.
А от министерството на културата веднага увериха, че всички изисквания ще бъдат спазени. „Националната художествена галерия и археологическите артефакти, те са подготвени това предметите да бъдат опаковани по надлежния ред, за да могат да бъдат транспортирани при необходимост”, каза Александър Трайков, директор на Инспектората за опазване на културното наследство към културното министерство, пред Нова тв.
Часове наред продължиха описите. Сандъци на „Московска” 43 обаче нямаше. Не така обаче стои въпросът с други ценни вещи на Васил Божков.
"До този момент са изнесени 25 - 30 картини от единия от обектите в другия нямаме изнесени предмети до момента. И прокуратурата не е поискала от нас съдействие за изнасянето им. До момента имаме разпореждане за съдействие, допълнително разпореждане за изнасяне на археологическите ценности нямаме”, каза директорът на Инспектората за опазване на културното наследство към културното министерство.
Оказва се, че около 2700 предмети са без идентификатор. През 2010 година са подадени заявления, но държавна такса не е платена. „Не е направена фактическата идентификация. Това зависи от собственика. Той трябва да ги подаде на съответния музей, за да може да бъде извършена идентификацията”, обясни Трайков.