Извадиха сачми от носа на дете, престояли 2 години
2 метални сачми, част от занимателна игра, бяха извадени от носа на 9-годишно дете в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Родителите подозират, че те са престояли там около 2 години, съобщават от болницата.
Преди няколко дни синът на Мая Лилова от София се оплаква от болка в зъб. Зъболекарят му иска да се направи панорамна снимка, на която се виждат две малки кръгли топчета над горната устна. Майката я изпраща на свой приятел, който е специалист по уши, нос и гърло. Той предполага, че става въпрос за чужди тела и насочва родителите към "Царица Йоанна - ИСУЛ".
Лекарите там потвърждават опасенията на колегата им и приемат детето в детското УНГ отделение за операция. Преди нея началникът на отделението, доц. Цоло Цолов, предлага родителите да опитат първо по-щадящ метод - да извадят металните топчета със специален магнит. Опитът е успешен и топчетата - които се оказват сачми - излизат една след друга - първо от едната ноздра, след това - от другата. Операцията и последващото възстановяване са спестени.
"Още като пътувахме към ИСУЛ се сетих, че преди около две години мъжът ми беше купил на големия ни син игра с малки метални топчета, от които могат да се направят различни фигурки. Изхвърлих я преди известно време, защото един ден видях и малкия син, който по това време беше бебе, да си играе с тях и реших, че това е опасно.
Когато е напъхал сачмите в носа си, големият трябва да е бил на 7-8 г., далеч не малко дете, но явно никога няма гаранция“, спомня си Мая Лилова и благодари на лекарите от ИСУЛ. Те за втори път спасяват децата ѝ, след като през зимата малкият ѝ син бил приет в Клиниката по детска онкохематология с тромбоцитопения.
В УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ се намира единственият специализиран център в страната, в който се вадят чужди тела от дихателните пътища при деца. „Вадили сме всичко, включително пластмасови играчки. Малките деца слагат каквото е около тях в носа, устата или ухото, така опознават света. Случвало се е от хранопровода на 6-, 8-месечно бебе да извадим фъстъчена ядка – родителите бяха решили, че е много полезно да му дават фъстъци. Представете си, на тази възраст, с четири зъба в устата“, разказва опитният УНГ специалист.
Лекарите от ИСУЛ често вадят различни предмети и от ушите. Именно те създават най-големия проблем, тъй като там бързо се стига до възпаление и трябва да се прави сложна операция.
Майките и бащите, дори дядовците и бабите да не оставят децата дори за секунда без надзор, апелира доцентът. Смъртността вследствие на подобни инциденти не е никак малка. От 0-3 г. смъртността вследствие на попадане на чуждо тяло в дихателните пътища е 28%, което е огромно число, предупреждава доц. Цолов.
Пред клиниката на ИСУЛ годишно минават около 60 деца от цялата страна с чужди предмети в дихателните пътища, носа или ухото. Идват пациенти дори от по-отдалечени от София градове като Русе и Силистра. В много случаи пътуването на децата до София крие риск за живота им, когато става дума за попадане на чужд предмет в дихателните пътища.
"Преди години принципът в тези ситуации беше пациентът да бъде закаран до най-близката болница, която да изпрати линейка, с която да доведе специалиста от София. За по-отдалечените места сме пътували и с хеликоптер. В момента повечето болници не разполагат с линейки, не може да се използва и Бърза помощ тъй като действа само на територията на конкретната община и родителите, за да не губят време, често са принудени сами да организират транспорт в критични ситуации“, обяснява УНГ специалистът, който работи 48 години с децата. Той разказва, че когато малките пациенти пристигнат навреме в клиниката, в огромния процент от случаите всичко завършва успешно, но не винаги е така. Опитният лекар няма да забрави случаят на дете, което загива по пътя от Благоевград към София.
Друга болка на Детското УНГ отделение към ИСУЛ е, че уникалната за България структура има нужда от специален детски апарат за анестезия, който е много важен в такива случаи. „Подали сме документи и към инициативата „Българската Коледа“, но апаратът ни трябва сега, а не в края на годината“, обяснява доц. Цоло Цолов.