Изпитвателната лаборатория при ВиК Благоевград, гарант за чиста и безопасна питейна вода

12 Декември 2024 | 09:40
0 коментара
Общество
Благоевград
Изпитвателната лаборатория при ВиК Благоевград, гарант за чиста и безопасна питейна вода

Изпитвателната лаборатория при „Водоснабдяване и канализация“ ЕООД – Благоевград, е гарант за чиста и безопасна питейна вода за потребителите. С модерно оборудване за изследване и анализ, екип от висококвалифицирани експерти осигурява прецизен контрол върху качеството на водата, уверяват от дружеството.

Лабораторията е акредитирана съгласно БДС EN ISO/IEC 17025 и притежава сертификат, издаден от ИА БСА. Тя е структурирана в два офиса: „Питейни води“ и „Отпадъчни води“. Една от ключовите дейности на лабораторията е свързана с изследването на качеството на питейните води, което е от решаващо значение за здравето на потребителите.

Във връзка с изискванията на Наредба №9 от 16 март 2001 г. за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели, лабораторията извършва постоянен мониторинг. Ежегодният график за изследвания се съгласува с РЗИ и включва пробовземане, физикохимичен и микробиологичен анализ. Мониторингът се провежда не само с регулярни проверки, но и след ремонтни дейности, аварии, или проучвания на нови водоизточници.

Основните показатели за качеството на питейната вода са:

• pH – определя киселинността на водата. За норма се счита 6,5 – 9,5 pH единици.

• Електропроводимост – показва концентрацията на разтворени вещества, като оптималната стойност е под 2000 µS/cm.

• Мътност – индикатор за прозрачността на водата, която не трябва да надвишава 5 NTU.

• Хлор и алуминий – контролира се наличието на остатъчен хлор от дезинфекция и алуминий, използван при обработка.

• Вкус, мирис и цвят на водата

Как да разберем дали качеството на питейната вода е влошено?

• Промяна на вкуса и мириса на водата – това най-често е причинено от тръби/ фитинги, които са остарели, или не са правилно подбрани. Когато те са част от вътрешната водопроводна инсталация на собствениците на имоти, това е отговорност на потребителя.

• Мирис на „хлор“ – най-доброто решение за това е да сложите в хладилника кана с вода. Този ефект е временен и се получава след скорошна дезинфекция на водата.

• Цвят на водата – след ремонтни дейности, водата може да придобие кафяв или оранжев цвят. В този случай е необходимо да оставите водата да се изтече, докато цветът се нормализира. Ако само вие имате такъв проблем, може би проблемът е във вашата вътрешна система и е необходимо да се свържете с местния ВиК оператор.

Какво да правим, за да избегнем вътрешни аварии, ако сме далеч от дома?

В такива случаи е препоръчително да спирате личната си водопроводна инсталация, за да предотвратите евентуални течове. След завръщане, е добре да направите бърза проверка, като пуснете крановете за няколко минути, за да се изчисти застоялата вода по тръбите.

През студените месеци, в случай, че имотът не се обитава, трябва задължително да изолирате водопроводната си инсталация.

Можем ли да използваме филтри за „допълнително пречистване“ на водата вкъщи?

Можете да откриете всякакви разнообразни видове филтри, които са за вътрешния водопровод, за крановете, кани и др. Важно е да следите срока им на годност, тъй като след изтичането му съществува риск той самият да се превърне в замърсител.

В случай, че имате нужда от индивидуални лабораторни услуги, това е възможно по заявка на потребителя, съгласно определен ценоразпис, информират още от водното дружество.

TOP