Избори в Неврокопската епархия в Гоце Делчев се провеждат днес
Днес в Гоце Делчев избират двама от десетима епископи, един от които ще бъде утвърден от Светия синод на 19 януари за Неврокопски митрополит.
Епархийските избиратели на Неврокопска епархия ще избират между: Крупнишки Инокентий, Месемврийски Иаков, Тивериополски Тихон, Стобийски Наум, Велички Сионий, Драговитийски Даниил, Траянополски Киприян, Браницки Григорий, Главиницки Йоан и Мелнишки Серафим. От листата на достоизбираемите епископи-кандидати за митрополитския престол отпадат преосвещените епископи Агатоникийски Борис и Проватски Игнатий. След смъртта на митрополит Натанаил епархията временно се управлява от Видинския владика Дометиан.
Наместникът на Неврокопската епархия митрополит Дометиан увери епархиотите на Богохранимата Неврокопска епархия, че изборите ще протекат прозрачно и че той с архиерейската си съвест гарантира, че няма да допусне злоупотреби и нередности при провеждането им.
На 12 януари след отслужването на св. Литургия в катедралния храм "Св. Кирил и Методий", в митрополията ще се проведе Епархийският избор. По време на този избор избирателите излъчени от духовните околии на епархия ще изберат двама от епископите кандидати за митрополитския престол, които съберат повече от половината от гласовете.
Епархийските избиратели са по 6 от всяка духовна околия - трима от тях са клирици и трима – миряни, а Неврокопска епархия има пет духовни околии: Благоевградска, Разложка, Гоцеделчевска, Санданска и Петричка. Епархийския избор ще започне след отслужването на св. Литургия в катедралния храм на града "Св. Кирил и Методий" и ще се проведе в митрополията.
Припомняме, че дни преди избора в Гоце Делчев, трима свещенослужители от Неврокопска епархия настояха да бъде свикано извънредно заседание на Светия Синод и той да анулира проведените през пролетта на 2013 година избори за епархийски избиратели в Неврокопска епархия и да насрочи нова дата за провеждането на изборите за нов Неврокопски митрополит. Тогава от Светия Синод категорично заявиха, че няма никакво основание изборите в Неврокопската епархия да бъдат отлагани.
"Всеки избор в БПЦ, макар и част от едно единно цяло, е самостоятелен и има строго предвидени изисквания и възможности за обжалване и касиране в срокове, предвидени според Устава а БПЦ. Нито временно управляващият митрополит на овдовяла или овакантена епархия, нито Светият Синод могат да ревизират избори за епархийски избиратели или да подменят епархийските избиратели. Според чл. 110, ал. 1 от Устава редовността на изборите за епархийски избиратели се оспорва в 7-дневен срок от тяхното провеждане от избиратели за допуснати нарушения и се разглеждат от Епархийския съвет, а не от Синодът. Епархийският съвет има правото и задължението да разглежда документацията и жалбите, да одобрява или касира избора за епархийски избиратели. Синодът само бива уведомяван за протеклия избор на епархийски избиратели и не може да насрочва нови такива избори.
От документите, представени в Светия Синод става ясно, че Епархийският съвет на Неврокопска епархия начело с приснопаметния митрополит Натанаил своевременно е разгледал документацията по проведените по духовни околии избори за епархийски избиратели и там, където са установени и най-малките нередности, са насрочени нови избори. Що се отнася до упрека, че на места изборите са касиране нееднократно, то: Уставът на БПЦ-БП в чл. 110, ал. 3 не поставя ограничения за броя на касирането на изборите, в случай, че има нарушения. Единственото условие е те да са редовни.
Преставилият се в Господа Неврокопски митрополит Натанаил е известен със своята педантичност и принципност, за когото авторитета на институцията стоеше над всичко и не би допуснал никакви нарушения на каноните на Църквата и Устава на БПЦ. Документацията от проведените в епархията избори за епархийски избиратели потвърждава това.
Избирателната система на БПЦ-БП, предвидена в Устава й, е изградена на основния принцип, че всеки един избор за органи на която и да е институция се стабилизира след провеждането им, ако в сроковете за оспорване, не са подадени жалби. Това принципно положение е възприето в Църквата и държавата, защото на това почива стабилитета и сигурността на обществената, държавна и църковна система", заявявиха от Светия Синод. /БГНЕС