Югозападното държавно предприятие започва основен ремонт на „криволинейния” бараж на река Хърсовска
С първа копка днес Югозападното държавно предприятие стартира ремонт на „криволинейния” бараж на река Хърсовска, на територията на ТП „ДГС Благоевград”. Дейностите са началото на изпълнението на дългосрочна програма за укрепяване на изградените през годините технически съоръжения във водосбора на река Благоевградска Бистрица.
„Предвид обществената значимост на този вид съоръжения и поради факта, че повече от 23 години не е вложен нито лев в поддръжката им, за 2015 г. Югозападното държавно предприятие планира 700 000 лева за проектиране и ремонт”, каза по време на церемонията директорът на ЮЗДП инж. Дамян Дамянов.
Мащабните ремонтни дейности на най-известния поради уникалната си форма от поредицата баражи, реализирани от благоевградските лесовъди, се предприемат за първи път след повече от 50 години. Целта е да се гарантира сигурността на техническото съоръжение, за да продължи да изпълнява защитните си функции срещу природни бедствия и наводнения.
След бедственото наводнение на Благоевград през 1954 г. започва реализацията на мащабен проект за борба с ерозията във водосбора на река Благоевградска Бистрица, който се определя като постижение от национален мащаб и пример за добра лесовъдска практика. В изпълнение на предвидените дейности през годините са залесени над 10 000 хектара ерозирани земи и са построени 61 баража с каменна зидария.
Само във водосбора на река Хърсовска са изградени две укрепителни системи. Първата от тях е в наносния участък, изпълнява основно задръжни функции и включва 6 баража. Втората укрепителна система е на река Марулевска и функциите й са предимно заздравителни, като последният стоманобетонен бараж е завършен през 1998 г.
„Криволинейният” бараж е в лошо състояние и се нуждае от спешно укрепяване, тъй като е нарушена целостта на съоръженията, което застрашава тяхната безопасност. По експертни оценки капацитетът на баража да задържа наноси е над 50 000 кубични метра.Укрепителната система задържа над 200 000 куб. метра земна маса, кал и утайка, като по този начин те не се пренасят в коритото на река Благоевградска Бистрица.
В проекта е предвидено почистване на фугите по лицевата повърхност на съоръжението от храсти и дървета, за да може безпрепятствено да преминава водният поток, запазване на пропускателната способност на преливника, облицовка на баража чрез зидария от ломен камък от гранит, а на преливника – чрез обработени каменни блокове и др.
Ремонтните дейности трябва да приключат до средата на 2016 г. Изпълнител на проекта е Консорциум „ЮДП Горски пътища”.