Историческият музей в Пловдив с четири експозиции в "Нощта на музеите"
Регионалният исторически музей в Пловдив ще се включи в поредното 11-то издание на културния фестивал "Нощ на музеите и галериите" с четирите си експозиции, които ще останат отворени до един часа след полунощ.
Експозициите „Съединение на България от 1885 г.", „Българско Възраждане" и „Книгоиздаване в България през втората половина на XIX и началото на XX век" ще приемат посетителите с вход свободен след 19 часа на 11 септември, а безплатната програма в Музеен център за съвременна история започва още от 16 часа.
Музеен център за съвременна история
Музеен център за съвременна история и Посолството на Япония в Република България организират вечер, посветена на градовете побратими Пловдив и Окаяма. Официалното откриване ще се случи от 18.30 часа, а на него ще присъства първият секретар на японското посолство. В изложбената зала, чрез експонати, снимки и документи, е разказано за отношенията между двете селища, подготвени са прожекции на документални филми за Япония, припомнено е за японските доброволци, работили в Регионален исторически музей - Пловдив между 2000 и 2008 г. Освен постоянната експозиция „Душата на японската кукла", посетителите ще могат да видят за пръв път и койноборите, които Община Пловдив получи от управата на Окаяма през есента на 2014 г. Те представляват три огромни копринени ветропоказателя с формата на шаран, които бяха предоставени на музея.
Койноборите се изработват специално за Деня на детето, и са сред найважните символи на Японската материална и духовна култура. Пловдивските родители могат да доведат своите малчугани още от 16.00 часа, за да разгледат ветропоказателите, както и да се пременят и снимат с кимоно. "За първи път ще покажем пред публика и един от най-ценните експонати на Регионален исторически музей: къс самурайски меч - уакизаши, който е изработен в Едо (днешно Токио) през XVII век", споделиха уредниците в музея.
Експозиция "Съединение на България" от 1885 г.
Акцентът на експозицията продължава да бъде 130 години от Съединението и изложбата „Съхранената памет за Съединението 1885 г. в българските музеи, архиви, библиотеки и частни колекции". За първи път пред пловдивска публика са показани: каретата на Алеко Богориди - първия генералгубернатор на Източна Румелия, фрака и куфара на Захарий Стоянов, личната пушка и сабя на майор Коста Паница, бойната тръба на защитника на Видинската крепост - капитан Атанас Узунов, маслен портрет на Димитър Матевски, рисуван от Георги Данчов и други знамена, лични вещи, снимки, документи на дейци по съединението от официален и личен характер. Между 19.00 и 20.00 часа в зала „Съединение" ще бъде демонстриран проектът „Да влезнем отново в музеите! Виртуална разходка", който представлява приложна компютърна програма, измислена и създадена от Симеон Марлоков. Възпитаникът на Образцова математическа гимназия „Акад. Кирил Попов" създаде виртуално копие на експозицията „Съединение на България от 1885 г."
Проектът дава възможност на младите хора, обградили ежедневието си с различни интерактивни устройства, да осъществяват т.нар. firstperson виртуално посещение на музея по всяко време и от всяко място на света.
Експозиция "Българско Възраждане"
Сред автентичната атмосфера на къщата на Димитър Георгиади гостува изложбата „Нещо от Бога и нещо човешко" с автори Марияна Петрова и Венелина Илиева от исторически музей „Искра" - Казанлък. Тя представя християнството в битов аспект - в народната култура, празниците и обичаите на българина. Фолклорът запазва вярата, но и ревностното следване на християнските традиции помага за съхраняването на обредността. Според авторите, чрез вярата и обредите, чрез традицията ще запазим онова, което ни отличава като българи. Те описват изложбата като представена прегръдка от миналото, която събужда спомени от нашето детство, любопитство към непознати предмети, разнообразява забързаното ни ежедневие. В дворното пространство на музея членове на пловдивското дружество „Родолюбие" ще правят традиционните си демонстрации с хладно и огнестрелно оръжие от периода на Възраждането. Посетителите ще имат възможност да се докоснат до оръжията и да се снимат с тях.
Експзиция "Книгоиздаване в България през втората половина на XIX и началото на XX век"
В къщатамузей на Христо Г. Данов е подредена изложба на оригинални цветни литографии от фонда на Регионален исторически музей - Пловдив. Литографиите са печатани след Освобождението и представят исторически събития и личности от епохата на националноосвободителното движение.