Интерпол отваря отново 46 студени досиета, търси помощ за идентифициране на жертвите
Полицията в шест европейски държави и Интерпол възобновяват разследванията на смъртта 46 жени, които са били убити или са починали при подозрителни обстоятелства, в опит да идентифицират останките им, съобщи международната полицейска агенция, цитирана от Франс прес и ройтерс.
"Искаме ... да дадем отговори на семействата и да осигурим справедливост за жертвите", се казва в изявление на генералния секретар на Интерпол Юрген Щок.
"Операция "Разпознай ме" разширява инициативата от 2023 г., в която участват Белгия, Нидерландия и Германия, като към нея вече се включват Франция, Италия и Испания. Първият етап се стремеше да хвърли светлина върху имената и съдбата на около 22 жени, чиито тела са били намерени през последните 4 десетилетия.
В резултат на това са били получени около 1 800 сигнала от обществеността, включително информация, която доведе до идентифицирането на останките на британката Рита Робъртс чрез татуировката ѝ на цвете, 31 години след като тялото ѝ е било намерено в Белгия.
Щок подчерта, че помощта на обществеността е била от решаващо значение. "Не можем да се справим сами", заяви той.
В новото проучване, включващо 46 случая, полицейските сили ще обединят аналитичните си възможности и криминалистични методи, включително ДНК профилиране и реконструкция на лица.
Интерпол публикува на уебсайта си извадки от така наречените "черните бележки" за случаите, които представляват искания за информация за неидентифицирани тела - данни, които традиционно се разпространяват само сред полицаите. Сигналите включват подробности, вариращи от биометрични данни до физически описания на тялото или дрехите.
Интерпол се надява да назове "жената с татуираните пеперуди", открита в р. Сена през 2016 г., или "бременната жена с гранатовите огърлици", открита в гора във Франция през 2001 г.
За всяка жертва организацията публикува на уебсайта си реконструкция на лицето, подробности за местоположението и състоянието, в което е намерена, както и снимки на дрехи или бижута, намерени на мястото на престъплението.
Източник: Асен Георгиев/БТА