Интензивен е трафикът за товарни автомобили на някои от граничните пунктове по границите с Румъния и Гърция
Интензивен е трафикът за товарни автомобили на някои от граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) по границите с Румъния и Гърция. Това съобщиха от Главна дирекция „Гранична полиция“ на МВР на своя уебсайт.
На българо-румънската граница на пунктовете „Дуранкулак“ и „Кардам“ движението за товарни автомобили е интензивно на изход. Поради извършване на основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е въведена временна организация на движение, като трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира със светофарна уредба, припомниха от „Гранична полиция“. Освен ГКПП „Русе“, шофьорите в региона могат да се насочат и към ГКПП „Силистра“, ГКПП „Кардам“, ГКПП „Дуранкулак“, ГКПП „Кайнарджа“ и ГКПП „Крушари“. Последните два са с работно време от 8:00 до 20:00 часа всеки ден, през тях не се пропускат товарни автомобили, добавиха от дирекцията.
Натоварено е движението за товарни автомобили на изход към Гърция на ГКПП „Кулата“, съобщиха от „Гранична полиция“. През граничните пунктове „Маказа“, „Златоград“ и „Ивайловград“ е разрешено преминаването само на леки коли и микробуси.
Нормално се осъществява преминаването през пунктовете на границите с Република Северна Македония, Сърбия и Турция. Временно преминаването през ГКПП „Малко Търново“ на българо-турската граница се извършва на едно трасе поради реконструкция на пункта.
Не се очакват съществени промени по инфраструктурата в района на Граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Дунав мост“ при Русе след 1 януари 2025 година. Промените ще са свързани основно със сигнализацията и организацията на движение в района, съобщиха за БТА от граничния пункт.
Целта е осигуряване на по-добра пропускливост на основния поток от автомобили, които преминават през границата от началото на 2025 година. Припомняме, че днес се очаква да бъде взето финалното решение за влизане на България и Румъния в Шенген по суша от 1 януари следващата година.
През пролетта на тази година двете държави вече се присъединиха към Шенгенското пространство по въздух и по море.
Според общата декларация между Австрия, Унгария, Румъния и България от миналия месец обаче контролът на северната ни граница остава за следващите шест месеца. Както и директорът на Главна дирекция „Гранична полиция“ главен комисар Антон Златанов заяви през ноември, няма да бъдат проверявани 100% от преминаващите хора и автомобили. По метода за анализ на риска с акцент незаконната миграция в края на граничната зона ще бъдат отделяни около 5 до 10% от автомобилите, предимно на изход от България, които ще подлежат на проверка.
Очаква се да бъде обособено трасето, по което ще преминава основния трафик. От Областното пътно управление трябва да подменят и знаците, които да осигуряват предимство именно за автомобилите, идващи от северната ни съседка на излизане от граничния пункт, а не на тези, движещи се по пътя за и от Мартен и Силистра.
Областният управител на Русе Драгомир Драганов заяви вчера, че броят на леките автомобили, излезли от България в посока Румъния през Дунав мост за тази година, се очаква да стигне 1 млн. и се ангажира да работи активно за облекчаване на трафика в района на граничния пункт.
Очаква се за целта да има и прекъсване на строително-монтажните дейности по моста, които започнаха на 10 юли тази година. Около 20 декември трябва напълно да е завършена първата 400-метрова отсечка в едното платно за движение, като подновяването на ремонта ще бъде най-вероятно след 6 януари, съобщиха от граничния пункт.
Припомняме, че в края на ноември служебният премиер Димитър Главчев съобщи, че специално изготвен за целта оперативен щаб работи и по реорганизацията на държавните структури по границата, за да може от 1 януари идната година да имаме пълна готовност за работа в Шенгенското пространство. БТА