Инфлацията удари и мартениците
Мартениците също поскъпнаха заради инфлацията и по-скъпите материали, необходими за направата им. Проверка на пазара показва, че мартеничките могат да се намерят на цени между 0,50 ст. и 35 лв.
„Цените са двойни при преждата и вълната, сравнено с миналата година.
Въпреки че ги купуваме в големи количества, цените са много вдигнати. Дори понякога не си покриваме себестойността на мартеницата”, обясни търговец в ефира на Нова тв.
Най-скъпите мартеници тази година вървят около 400-500 лева. Това са големи около 2 метра метра, луксозно изработени и са предназначени да красят дома. Някои от тях са на стойка, а други могат да висят от лампа или корниз, пише „Всеки ден“.
Сред интересните и модерни символи на най-женския месец са тези от кратунки. Правят ги търговци, които ги носят специално осветени от манастирски поляни.
Орнаментират ги като кукли с размер около половин метър и ги продават за късмет на дома. Цената е около 30 лева за бройка.
Най-много се купуват гривничките, защото са най-удобни за подарък, обясняват купувачи и търговци.
На 1 март се пекат пшенични питки
Баба Марта е един от най-почитаните български обичаи, запазил се до наши дни. Мартениците са направени задължително от два пресукани конеца – червен и бял. В някои райони на страната конците са само червени, в други – многоцветни, но с преобладаващо червено.
Именно огненият цвят според народното поверие, има силата на слънцето и дава жизненост на всяко същество. По време на празника, всички си закачат мартеници на видно място. Носят я докато видят щъркел. После я заравят и след време по животинките около нея гадаят за бъдещето.
Търговци-тарикати не плащат за тротоарно място
Търговците на мартеници масово се изхитриха и се стискат за таксата от 4,50 лева, която трябва да плащат на ден. Повечето се настаниха където им падне, доволни, че ще ударят чиста печалба. Инспектори от Столична община обаче усетиха номера и погнаха тарикатите.
В сряда, четвъртък и петък продавачи бяха масово глобявани по 10 и по 20 лева, след като си спестиха парите за тротоара.
Нахъсените да натъпчат джобовете си не се даваха доброволно и спореха докрай с проверяващите, но крайният резултат е глоба.