Иде Бабинден! Разлог отново празнува
20 Януари 2025 | 11:09
3 коментара
Култура
Благоевград

Тази година 140 баби ще заденат бабинчетата си и гордо ще се хванат на най-красивото хоро в община Разлог - честити да са!
На 21 януари, на Бабинден Разлог отново празнува.
Празнуват бабите, "начипрени" в носии, заденали гордо в цедилки новородените си внучета - и те в носии, с "китка",
с червен конец и паричка - против уроки!
Празнуват невестите - и те в носии.
Празнуват лекарите.
На особена почит е екипът на Родилно отделение, ръководен от д-р Радка Божикова, големия и обичан акушер-гинеколог, на която ритуално бабите "мият" ръцете й, а тя нарича:
- Да се ражда леко!
Бабинден е - почит към раждането и отглеждането.
И радост на бабите, дядовците, семейството, всички.
Радост за "бабинчетата", заденати, нагиздени с носии.
Радост за бабите, излезли с носии и извождащи хорото, за невестите.
Хорото на Бабинден - голямо. пъстро. цветно.
Баби и бабинчета, невести, дядовци.
Заповядайте! Заповядайте да отпразнуваме радостта от новия живот! Бъдещето, вплетено с традициите.
Заповядайте на разложкия Бабинден.
Програма на Бабинден в община Разлог:
РАЗЛОГ:
14:00 часа - Тържество по случай Бабинден- многофункционалната зала на НЧ “15 септември 1903-1909 г.”
14:30 часа - Традиционното бабино хоро - централен площад “Преображение”
СЕЛО БАНЯ:
12:00 часа- Празнична програма,
Бабино хоро- площада пред кметството
СЕЛО БАЧЕВО:
12:00 часа- Празнична програма,
Бабино хоро- площада пред кметството
СЕЛО ГОРНО ДРАГЛИЩЕ:
13:00 часа - Празнична програма, Бабино хоро- площада пред кметството
СЕЛО ГОДЛЕВО:
14:30 часа - Празнична програма,
Бабино хоро- площада пред кметството
СЕЛО ДОБЪРСКО
11:00 часа - Празнична програма,
Бабино хоро - площада пред кметството
СЕЛО ДОЛНО ДРАГЛИЩЕ
12:00 часа - Празнична програма, Бабино хоро- площада пред кметството
СЕЛО ЕЛЕШНИЦА
12:00 часа - Празнична програма, Бабино хоро- площада пред кметството
На 21 януари, на Бабинден Разлог отново празнува.
Празнуват бабите, "начипрени" в носии, заденали гордо в цедилки новородените си внучета - и те в носии, с "китка",
с червен конец и паричка - против уроки!
Празнуват невестите - и те в носии.
Празнуват лекарите.
На особена почит е екипът на Родилно отделение, ръководен от д-р Радка Божикова, големия и обичан акушер-гинеколог, на която ритуално бабите "мият" ръцете й, а тя нарича:
- Да се ражда леко!
Бабинден е - почит към раждането и отглеждането.
И радост на бабите, дядовците, семейството, всички.
Радост за "бабинчетата", заденати, нагиздени с носии.
Радост за бабите, излезли с носии и извождащи хорото, за невестите.
Хорото на Бабинден - голямо. пъстро. цветно.
Баби и бабинчета, невести, дядовци.
Заповядайте! Заповядайте да отпразнуваме радостта от новия живот! Бъдещето, вплетено с традициите.
Заповядайте на разложкия Бабинден.
Програма на Бабинден в община Разлог:
РАЗЛОГ:
14:00 часа - Тържество по случай Бабинден- многофункционалната зала на НЧ “15 септември 1903-1909 г.”
14:30 часа - Традиционното бабино хоро - централен площад “Преображение”
СЕЛО БАНЯ:
12:00 часа- Празнична програма,
Бабино хоро- площада пред кметството
СЕЛО БАЧЕВО:
12:00 часа- Празнична програма,
Бабино хоро- площада пред кметството
СЕЛО ГОРНО ДРАГЛИЩЕ:
13:00 часа - Празнична програма, Бабино хоро- площада пред кметството
СЕЛО ГОДЛЕВО:
14:30 часа - Празнична програма,
Бабино хоро- площада пред кметството
СЕЛО ДОБЪРСКО
11:00 часа - Празнична програма,
Бабино хоро - площада пред кметството
СЕЛО ДОЛНО ДРАГЛИЩЕ
12:00 часа - Празнична програма, Бабино хоро- площада пред кметството
СЕЛО ЕЛЕШНИЦА
12:00 часа - Празнична програма, Бабино хоро- площада пред кметството
Добавени коментари
Още едно не свършило-друго започнало! публикува:
20 Януари 2025 | 17:18
Все пак това е далече по-добро мероприятие от предишното.Само вардете бабите да не се опият.Остави друго,ами да не паднат с бабинчетата.Иначе ще се намери кой да ги дигне и да ги пренисе на безопасно място.
Иван публикува:
20 Януари 2025 | 13:43
То там Новото начало и в Якоруда празнуват. Там празнуват всички празници. До това ги докара Новото начало че и Байрам и Великден на едно.
Е-е-е Браво,браво! публикува:
20 Януари 2025 | 11:16
След хорото се полага по чаша вино и разложка капама.А наздраве!






