Христо Иванов: Съдебната реформа отиде в кошчето за боклук, кошчето се казва Никола Филчев
Съдебната реформа отиде в кошчето за боклук, кошчето се казва Никола Филчев, коментира в отговор на въпрос председателят на "Да, България" в оставка Христо Иванов в предаването "Тази събота" по бТВ относно решението на Конституционния съд (КС), който вчера обяви за противоконституционни като невалидни част от промените в Конституцията, приети от Народното събрание в края на миналата година.
Аз бях обявен от всички за основен отговорник и виновен за всичко, каза още той.
Иванов посочи, че "Филчев" е модел и при него е станала ясна пълната лудост на това да концентрираш толкова власт в един човек на върха на една репресивна институция, каквато е прокуратурата, и в същото време да няма никаква възможност за контрол върху тази фигура. Всъщност КС каза, че България е прокурорска република, коментира той.
На конституционните съдии им е толкова важно да опазят модела "Филчев", че заплашиха интеграцията на България в Шенген, защото ключов аргумент, за това България да бъде допусната в шенгенското пространство, беше именно тази конституционна промяна, посочи Иванов. Той добави, че заплашват и европейското финансиране, но това няма никакво значение за тях, защото става дума за огромна власт.
"Всички промени, които бяха насочени към това съдът в България да бъде структурно приведен в съгласие с европейските стандарти за независимост, бяха отменени, за да се запази безконтролността на главния прокурор и неговото всевластие. Централизираната и безконтролна прокуратура трябваше да бъде опазена на цената на всичко. Това стана, позовавайки се на едно изключително спорно решение на КС от 2003 година, което е предизвикано от Филчев, т.е. по негово искане е произнесено, но всички знаят, че фактически той го е писал", коментира Христо Иванов.
Той обърна внимание, че едни и същи съдии казват, че не може да се отнемат правомощия на главния прокурор, но същите съдии казват – на президента може.
Попитан кой е авторът на конституционната промяна за служебното правителство, Иванов обясни, че предложението на "Продължаваме промяната-Демократична България" е било друго - да остане моделът на служебния кабинет с ограничени правомощия. Това беше отхвърлено от Борисов и Пеевски и тогава остана единствено другият модел с късата листа, от която президентът да избира служебен премиер, добави той.
Вчера излезе и друго решение на КС, с което отпаднаха пречките да се пристъпи към избор на нов главен прокурор, посочи Христо Иванов. Това решение, което отмени съдебната реформа, е първата стъпка от един план сегашният Висш съдебен съвет, далеч извън мандата си, тотално дискредитиран, да започне процедурите за избор на нов главен прокурор и за нов председател на Върховния административен съд, каза той. „Тече операция „предаване на щафетата“, така че да бъде запазено влиянието на Делян Пеевски в съдебната власт“, коментира Иванов.
Според него отмяната на конституционната реформа от КС "циментира" модела на системната корупция по високите етажи на властта и това задълбочава политическата криза. БТА