Христина Краева: Пролетната депресия засяга два пъти по-често жените, отколкото мъжете

26 Април 2017 | 08:19
0 коментара
Общество

Христина Краева, психолог и психотерапевт от Благоевград в интервю за Радио „Фокус“ – Пирин.

Фокус: Г-жо Краева, кажете ни какво представлява пролетната умора и колко време сме подвластни на това състояние?

Христина Краева: Пролетната умора е състояние, което отшумява след няколко седмици, но ако продължи по-дълго е необходимо да се вземат мерки, за да не остане човек подвластен на състоянието за дълго. С идването на пролетта в човешкия организъм започва процес на приспособяване към новия сезон. Пролетта вече е тук, слънцето грее, птиците пеят, цялата природа се събужда за нов живот, но въпреки това се чувстваме с много понижена енергия, чувстваме се уморени, отпаднали и много пъти се питам какво е това състояние – пролетна умора или пролетна депресия. Много често ние отдаваме това си състояние на пролетната умора, защото всеки човек е изпитал такова състояние, но трябва да се знае, че тя е един много широкоразпространен термин, описващ чувството на замаяност, умора, ако въпреки топлото слънце, цветята, силната склонност към влюбване не се чувствате добре, то това е сигурен сигнал, че сте попаднали в лапите на пролетната умора“. Част от симптомите, които човек изпитва когато е подвластен на това състояние са постоянна умора, раздразнителност, плачливост, нежелание да ходите на работа и да се виждате с приятели. Важно е да отбележим, че пролетната умора е по-леко състояние което отшумява за няколко седмици и засяга 50 % от хората, като най-често тя е основната причина за физическото неразположение на човек. Както казах отшумява бързо, но ако това не се случи при вас, то необходимо е да вземете мерки незабавно.

Фокус: А само смятаната на сезоните ли е причината за пролетната умора?

Христина Краева:  Това е една от основните причини, но има и много други фактори, които влияят.

Фокус: Какви са те?

Христина Краева: Както казах пролетната отпадналост се дължи много различни фактори, един от които е липсата на слънчева светлина през зимата, намалената физическа активност, недостигът на витамини също много пъти е причина за това състояние, намалените резерви на витамин Д, изчерпването на невротрансмитера серотонин, който също е свързан с количеството слънчева светлина и други. Някои експерти смятат, че баланса на хормоните в организма, също има съществена роля. По принцип пролетната умора, пролетната депресия се дължат на сезонни промени, за това ги причисляваме към т.нар. сезонни афективни разстройства.

Фокус: В емоционален план какво се случва на човек, който страда от пролетна умора или депресия?

Христина Краева: Ами чувства се по отпаднал, нищо не го радва, чувства се притеснен, разтревожен, всичко наоколо е толкова красиво, събужда се за нов живот, а страдащия от тези състояния не обръща внимание на случващото се. В този период от годината е много важно човек да намери нещо, което да го радва, за да не бъде засегнат от пролетната умора или ако случайно „попадне в капана ѝ“, то хубаво е бързо да намери стимул, чрез който да преодолее състоянието в което се намира.

Фокус: Как може да различим пролетната умора от пролетната депресия?

Христина Краева: Първо е важно да кажем какво представлява самата пролетна депресия, защото тя е малко по-сложно състояние от пролетната умора. Всъщност симптомите на пролетната депресия се проявяват още в края на зимата и протичат през целия пролетен сезон. Това е състояние, което се проявява след дълга зима и продължава през цялата пролет. Свързано е с много физиологични и психологични промени, настъпващи в тялото и в психиката. Време в което организма се адаптира към новите условия, както зимната депресия така и пролетната депресия са вследствие от смяната на сезоните и затова се причисляват към разновидностите на така наречените сезонни афективни разстройства. Пролетната умора и пролетната депресия могат да бъдат разграничени по симптоматиката с която протичат. Вече споменах, че пролетната депресия е по- сложно състояние изисква по-особено внимание. Симптомите са нарушен сън и апетит, което са главните симптоми, песимистично настроение, както и ранно сутрешно събуждане. Ако симптомите продължат повече от две седмици, трябва да се потърси помощ от специалист.

Фокус: Кои хора са най – засегнати?

Христина Краева: Пролетната депресия засяга два пъти по – често жените. В групата на уязвимите попадат и самотници, деца без близки и семейство, юноши, хора от по – ниските социални слоеве и безработни. Няма точна граница и гаранция, всеки може да попадне в лапите на пролетната депресия, но моите наблюдения са, че по-често жените биват засегнати от депресия.

Фокус: А какви са начините да се справим с тези състояния?

Христина Краева: С пролетната умора може да се справим като се консумират много пресни плодове и зеленчуци, и ежедневно да си осигуряваме житейски наслади, без да се замисляме много върху неотложните ангажименти и личните проблеми. По принцип лечението на пролетната умора или пролетната депресия е много простичко. Състоянията могат да се преборят с промяна на хранителните навици и много спорт. Това в общи линии е най-простото лечение и ако спазваме тези неща, ще постигнем изключително добри и задоволителни резултати.

Фокус: Има ли методи, които да спомагат да бъдем по- ефективни и креативни, както на работното място, така и във всички сфери на нашия живот освен спорта и другите неща, които изброихте?

Христина Краева: Да, разбира се, че има. Отново ще повторя, че е много важно да се направи промяна в храненето, да бъдем физически по-активни и и да намалим количеството на захарта в менюто. Освен това трябва да приемаме богати на Омега 3, 6 и 9 храни, повече плодове и зеленчуци, да се наспиваме добре, поне 7 – 8 часа, тъй като при недоспалия човек се повишава кръвното налягане, покачва се нивото на кръвната глюкоза. Добре е да си осигурим повече почивка след работния ден и да намерим време, за да   спортуваме. Човек не трябва да забравя да бъде физически активен, тъй като тренирания организъм по-добре се приспособява към околната среда и се преборва със стреса. Препоръчваме и много разходки сред природата. Трябва също така да се научим да търсим смисъл в малките неща и дребните радости, и не на последно място хубаво е да се опитваме да мислим позитивно, защото е доказано,че оптимистите боледуват по – рядко и по- леко понасят стреса.

Добавете Вашия коментар

TOP