Храни срещу високо кръвно

10 Октомври 2024 | 15:23
0 коментара
Любопитно
България
Храни срещу високо кръвно

Когато се говори за храна и хранене, свързано с контрола на кръвното налягане, обикновено се споменава за избягването на солта и кафето. Дали обаче това е достатъчно?


Една от най-важните стъпки за подобряване на сърдечносъдовото здраве е преминаването към по-здравословен режим, който е богат на фибри, бавноусвоими въглехидрати, полезни мазнини като омега-3, и избягване на наситените, трансмазнините, прекалено преработените продукти и полуфабрикатите. Нещо, което си знаем. Но когато стигнем до въпроса: „Какво да ям сега?“ се затрудняваме.

 

 

 

Ето един списък, с храни, които могат да бъдат включени в менюто, когато високото кръвно и контролът му са проблем.

 

  • Нискомаслено или обезмаслено кисело мляко


За българите консумацията на кисело мляко е традиция. Трудно можеш да се откажеш от продукт, с които сме известни по света и присъства на трапезата ни самостоятелно и в комбинация с ястия от най-ранната ни възраст, още повече, че е и традиционна основна храна при по-възрастните. Да се лишим от кисело мляко, не е за препоръчване – въпреки противоречивите мнения, то продължава да се смята за добър източник на калций и витамин Д, които са ни необходими, включително и за подкрепа на сърдечносъдото здраве.
Изходът е да се премине към избор на такива продукти, които са по-бедни на мазнини. Когато говорим за краве кисело мляко, продуктите, които имат маслена стойност над 3,6 % е съмнително, че са с напълно натурален произход. Твърди се, че дори при млякото с 3,6% има допълнително добавяне на масленост, и за естествената такава се възприема от 2%.
Подходящи за консумация са и млеката с 1 или 1,5%. Макар и рядко в нашите магазини се намират и обезмаслени, но пък пълното лишаване от мазнини може да възпрепятства усвояването на други важни нутриенти от храната и в случай, че мляко се консумира с мярка и при редуциран от други животински мазнини режим, наличният процент от 2 и по-малко не би трябвало да е проблем.
Разбира се пазарът е богат и на млечни произведения, характерни за други нации, като скир, гръцко мляко, които са нелош заместител на традиционното българско и могат да дадат разнообразие на вкусовете на трапезата, още повече, че някои от тях може да са по-богати на протеини, бедна на лактоза, което може да се окаже търсена особеност за здраве.

 

  • Зехтин

Когато трябва да се предприемат мерки за здравето на кръвоносните съдове, непременно трябва да се намали консумацията на животински, транс, рафинирани мазнини.
Една от лесните замени в кухнята е вместо олио и масло да се използва зехтин, особено като е типа на суровия екстра Върждин - за салати или подобряване на вкуса и текстурана на задушени зеленчуци след приключване на топлинната им обработка. Задушените бейби моркови или фин зелен фасул поляти със зехтин могат да се окажат по-апетитни и приятни на вкус от традиционната яхния.

 

  • Чесън

Чесънът е един от традиционните за кухнята ни зеленчуци-подправки, който сякаш излиза от трапезата ни. Лишаването от него заради дъха, който създава след консумация, обаче не си заслужава. Има време, когато е подходящо и когато не е подходящо да се консумира. Чудодейната съставка в чесъна, която помага за редуцирането на кръвното, е алицинът. 

 

  • Цвекло

Цвеклото е богато на азотен оксид, които има понижаващ артериалното налягане ефект. Освен в салата, може да се консумира под формата на сок. Това според някои изследвания може да помогне за понижаването на кръвното с 4-5 деления.

 

  • Зелени листни зеленчуци


При наличие на високо кръвно, няма как да се разминем без зелена салата. Всички видове салати, спанак, зеле са богати на калий и магнезий. Тези микроелементи участват в регулирането на  артериалното налягане. Освен под формата на салата, могат да се консумират приложени в различни смутита, омлети, сандвичи. 

 

  • Сладки картофи

Богати на същите минерали – калий и магнезий – са сладките картофи. Те са ценни и заради фибрите, които съдържат. Фибрите по индиректен път допринасят за редуцирането на холестерола в организма и подкрепа на сърдечносъдовото здраве.

 

  • Мазна риба

Когато се говори за полезна храна за сърдечносъдово здраве, сьомгата не се пропуска. Тя обаче може да се замени с по-висока консумация на всяка друга по-мазна риба, дори с по-обикновената и достъпна за нас скумрия. Омега-3 мастните киселини в мазната риба намаляват нивото на възпалителни процеси в организма, допринасят за отстраняване на лошия холестерол и контрола на кръвното налягане. 
Мазната риба е добър източник на витамин Д, който освен за костите и имунитета, е необходим и за добро настроение.

Добавете Вашия коментар

TOP