Храмови празници в симитлийските села Брежани и Сенокос събраха по обяд десетки миряни.
Храмови празници в симитлийските села Брежани и Сенокос събраха по обяд десетки миряни.
Църквата в село Брежани е наречена на Светеца, покровител на зимата и студа. Православният храм „Св. Димитър” в Брежани е в челната тройка в цяла Югозападна България на най-старите действащи православни храмове. По възраст я изпреварват само църквата „Св. Троица” в Банско и катедралният храм в Благоевград. Храмът в село Брежани е на 165 години. Съхранен през годините, навръх Димитровден дворът в църквата събира миряни от Брежани и съседните села на курбан за здраве.Отец Яне отслужи празничната литургия в храма, след това местни от Брежани и гости на селото седнаха на обща трапеза с вкусен курбан.
Общинският кмет Апостол Апостолов сподели празника на местните в Брежани. Храмовият празник на църквата „Св. Димитър” оживи тази събота и планинското селце Сенокос, където постоянно живеят пеша възрастни хора. Черквата там е точно до кметството, в съседство и със стария хан, който е запазен и до днес. Бебета, деца, млади майки и татковци, баби и дядовци, чиито корени са от Сенокос, селото разстлано в живописните поли на Пирин, точно под едноименния връх на планината, се събраха за празника в двора на черквата.
Храмът в Сенокос е граден през 1927 година, четиринадесет години след като е опожарена голямата църква на селото. Божият храм „Св. Димитър” е голям и светъл, а църковният двор, със старите стрехи, дървени маси и пейки, изсушените от времето... пазят вековна история.
Храмовият празник в Сенокос бе отбелязан с литургия за здраве, с вкусен курбан и първите есенни туршии, отлежало домашно вино и... жива музика.