Храм „Света Троица“ в Големо село с над 140-годишна история събра миряни на курбан за здраве

В село Големо село, Кюстендилско, на празника Свети Дух беше отслужен водосвет и раздаден традиционен курбан за здраве в двора на църквата „Света Троица“
Храмът е най-големият и единствен православен храм в населеното място и е сред най-старите в района. Той е изграден в периода 1884–1886 година и повече от век и до днес остава основно духовно средище за местните жители. В него се съхранени и запазени икони, датирани от времето на построяването му които са уникални и много силни.
В църквата редовно се извършват богослужения и празнични служби от енорийския свещеник Венцислав Ангелов, а жителите на селото активно поддържат и почитат храма като център на духовния живот.
По традиция на Свети Дух след водосвета в двора на храма беше раздаден курбан за здраве. За празника бяха заклани четири животни, а събитието събра десетки жители на селото в молитва за здраве и благоденствие.
Тази година празникът съвпадна и с 1 юни- Международния ден на детето, като за най-малките бяха предвидени игри и изненади, които допълниха празничната атмосфера и създадоха много усмивки и настроение сред децата на централния площад в китното селце./ Pirinsko.com
























