Хората остаряват по-бързо при 2 пика-ето кога да ги очакваме
Според ново изследване на молекулярните промени, свързани със стареенето, хората преживяват два драстични скока на остаряването - единият е на средна възраст 44 години, а другият на близо 60 години.
"Ние не просто се променяме постепенно с течение на времето; има някои наистина драматични промени", казва генетикът Майкъл Снайдер от Станфордския университет, старши автор на изследването.
"Оказва се, че средата на 40-те години е време на драматична промяна, както и началото на 60-те. И това е вярно, без значение какъв клас молекули гледате."
Стареенето е сложно и е свързано с нарастващ риск от заболявания от всякакъв вид.
Снайдер и колегите му изследват биологията на стареенето, за да разберат по-добре какви промени се случват и как, за да смекчат и лекуват по-добре тези заболявания. За тази цел те проследяват група от 108 възрастни, които даряват биологични проби на всеки няколко месеца в продължение на няколко години.
Те забелязват, че при някои състояния, като болестта на Алцхаймер и сърдечно-съдови заболявания, рискът не нараства постепенно с времето, а рязко ескалира след определена възраст. Затова те искаха да разгледат по-отблизо биомаркерите на стареенето, за да видят дали могат да идентифицират свързаните с тях промени.
Използвайки пробите от групата доброволци, изследователите проследяват различни видове биомолекули. Различните изследвани молекули включват РНК, протеини, липиди и таксони на червата, кожата, носа и оралния микробиом, за общо 135 239 биологични характеристики.
Всеки участник е изпратил средно 47 проби за 626 дни, като най-дълго служилият участник е изпратил 367 проби. Това богатство от данни доведе до повече от 246 милиарда точки от данни, които изследователите след това обработиха, търсейки модели в промените.
Няколко предишни проучвания са открили нелинейни промени в молекулярното изобилие, които могат да бъдат свързани със стареенето при плъхове и хора. Проучванията на плодови мушици, мишки и риби зебра също посочват поетапен процес на стареене при тези видове.
Снайдер и колегите му забелязват, че има много ясна промяна в изобилието на много различни видове молекули в човешкото тяло на два различни етапа.
Около 81% от всички молекули, които са изследвали, показват промени по време на единия или и двата етапа. Промените достигат своя връх в средата на 40-те години и отново в началото на 60-те, с малко по-различни профили.
Пикът в средата на 40-те години показва промени в молекулите, свързани с метаболизма на липидите, кофеина и алкохола, както и сърдечно-съдови заболявания и дисфункции в кожата и мускулите. Пикът в началото на 60-те години е свързан с метаболизма на въглехидратите и кофеина, сърдечно-съдовите заболявания, кожата и мускулите, имунната регулация и бъбречната функция.
Първият пик, средата на 40-те години, обикновено е, когато жените започват да преминават през менопауза или перименопауза, но изследователите изключват това като основен фактор: мъжете също претърпяват значителни молекулярни промени на същата възраст.
"Това предполага, че докато менопаузата или перименопаузата могат да допринесат за промените, наблюдавани при жените в средата на 40-те години, вероятно има други, по-значими фактори, влияещи върху тези промени както при мъжете, така и при жените", обяснява ученът и първи автор Сяотао Шен, от Технологичния университет в Нанян в Сингапур.
"Идентифицирането и изучаването на тези фактори трябва да бъде приоритет за бъдещите изследвания."
Изследователите отбелязват, че размерът на извадката им е доста малък и са тествали ограничени биологични проби от хора на възраст между 25 и 70 години.
Бъдещите изследвания могат да помогнат за по-задълбочено изследване на този феномен, изучавайки го в по-детайлни детайли, в по-широк спектър от теми, за да се разбере по-добре как човешкото тяло се променя с течение на времето.Източник: Science Alert