Холандия нанесе ново тежко поражение на домакина на Мондиал 2014, побеждавайки Бразилия с 3:0

13 Юли 2014 | 08:55

Холандия нанесе ново тежко поражение на домакина на Мондиал 2014, побеждавайкиБразилия с 3:0 в двубоя за третото място на шампионата. Така селекцията на Луис Ван Гаалзавършва турнира без нито една загуба. "Селесао" пък остава на четвърто място, като отборът допусна цели 14 гола в своята врата, 10 от които в последните си два двубоя.

Робин ван Перси откри от дузпа в 3-ата минута, а Дейли Блинд удвои в 17-ата и предопредели крайния изход. В добавеното време Джорджиньо Вийналдум оформи класиката.

Предпоследната среща от Мондиал 2014 бе белязана от поредното скандално съдийство. Този път главно действащо лице бе алжирецът Джамел Хаймуди, който допусна редица грешки, като сбърка още в третата минута, когато трябваше да отсъди пряк свободен удар и червен картон заТиаго Силва, а вместо това даде дузпа и показа жълт картон. След това съдийската бригада пропусна засада при втория гол на Холандия, а през втората част подмина по една чиста дузпа в полза на двата отбора.

Капитанът на "селесао" Тиаго Силва се завърна в титулярния състав, след като пропусна разгрома от Германия (1:7) заради наказание. Майкон и Максуел бяха крайни защитници, а на върха на атаката започна Жо.

Жорди Класи стартира в халфовата линия на Холандия вместо Найджъл де Йонг, а Ариен Робени Робин ван Перси отново водеха атаката на "лалетата". Шокът за Луис Ван Гаал дойде по време на загрявката, когато Уесли Снайдер получи контузия и в титулярния състав вместо него започна Джонатан де Гузман.

Двубоят отново стартира със студен душ за домакините. Още във втората минута Ариен Робен се откъсна напред, а Тиаго Силва го задържа. Главният рефер от Алжир Джамел Хаймуди показа бялата точка, но вдигна само жълт картон на капитана на Бразилия, който бе последен в отбраната. Тук централният бранител на ПСЖ определено трябваше да бъде изгонен. Нарушението пък по-скоро бе извършено извън наказателното поле на "селесао"...

Ван Перси бе безупречен от бялата точка, с което Холандия излезе напред в резултата.

В 17-ата минута шокът сред бразилските фенове стана пълен. Давид Луиш се намеси ужасяващо в опита си да изчисти с глава едно центриране на Де Гузман отдясно. Около бранителят нямаше играч на Холандия, който да го притеснява. Въпреки това Луиш прати топката на крака на Блинд, който овладя много добре и с плътен изстрел от десетина метра простреля Сезар - 0:2. И в тази атака обаче имаше съмнително решение от съдийско естество, тъй като Де Гузман, който центрира за гола, бе в положение на засада, когато получи топката няколко секунди по-рано.

Домакините опитаха да върнат поне едно попадение до почивката, като най-добрите възможности за това през тази първа част бяха между 35-ата и 37-ата минута, когато на два пъти Оскар центрира добре от свободни удари. В първия случай Луиш бе близо до това да засече с глава на далечната греда. Във втората ситуация цели трима играчи в жълто се разминаха пред голлинията - Густаво, Паулиньо и Луиш, които бяха на сантиметри от това да пратят топката във вратата на Силесен.

Бразилия започна по-активно втората част, но въпреки това селекцията на Сколари трудно стигаше до голови възможности. В 60-ата минута Рамиреш проби добре през центъра и стреля силно по земя, но топката премина встрани от вратата. Три минути по-късно Давид Луиш опита да изненада Силесен от фаул, но ударът му бе слаб и стражът улови без проблеми. В 65-ата минута Майкон центрира отдясно, домакините претендираха, че топката е срещнала ръката на Влаар, но реферът даде знак играта да продължи.

В 69-ата минута Хаймуди взе поредното си много спорно решение. Оскар нахлу в наказателното поле и падна след контакт с крака на Блинд. Алжирският съдия показа картон на играча на Челси заради симулация. Бранителят на Аякс пък получи контузия и бе заменен.

Осем минути преди края Хаймуди отново се изложи, като този път не даде дузпа за нарушение на Фернандиньо, който излъска в гръб Робен.

В добавеното време Вийналдум довърши Бразилия, която инкасира десет гола в последните си два мача от Мондиал 2014. Робен намери добре Янмаат по десния фланг, той центрира по земя, а халфът на ПСВ простреля Сезар за трети път.

Бразилия - Холандия 0:3

0:1 Ван Перси (3'-д)
0:2 Блинд (17')
0:3 Вийналдум (93')

Съставите:

Бразилия: Сезар; МайконТиаго СилваДавид Луиш, Максуел; Луис Густаво, Паулиньо;РамирешОскар, Вилиан; Жо

Холандия: Яспер Силесен; Дирк КаутСтефан де ВрийРон ВлаарБруно Мартинс Инди, Дейли Блинд; Жорди КласиДжорджиньо Вийналдум, Джонатан де Гузман; Ариен Робен, Робин ван Перси