Хиляди нарушения в болниците у нас откри проверка
Хиляди нарушения на трудовото законодателство са открити при проверка на болниците в страната.
От Изпълнителна агенция "Главна инспекцията по труда" са установили 4117 нарушения при извършени общо 839 проверки в 586 лечебни заведения у нас.
Става дума за извънредна кампания, започнала през май 2015 г. след драстичния случай с акушерката Емилия Ковачева, която преби бебе в болница "Софиямед". Тогава стана ясно, че тя е давала редовно извънредни дежурства.
Проверките са доказали, че най-сериозни в сектора на здравеопазването са именно проблемите с работното време и почивките и полагането на извънреден труд.
Една от най-честите практики е сключването на граждански договори, с които се прикриват трудови правоотношения.
Благодарение на тях се заплаща и положеният в нарушение извънреден труд. Така на практика гражданските договори се използват за въвеждането на
24-часови смени, които са забранени,
тъй като не позволяват осигуряването на задължителната според Кодекса на труда 12-часова междудневна почивка.
В тези случаи служителите работят 12 часа по трудов договор и след това още 12 часа по граждански.
Голяма част от нарушенията - 2815, са свързани с трудовите правоотношения, а останалите засягат осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд.
По време на проверките са били установени и лица с по два трудови договора на пълен работен ден, обикновено в големи болнични заведения. Същите лица са имали сключени и граждански договори.
От агенцията подчертават, че това е "недопустимо"
Най-важната причина, поради която възникват подобни нарушения, свързани с работното време и почивките в здравните заведения, е недостатъчната кадрова обезпеченост, подчертават още от Изпълнителна агенция "Главна инспекцията по труда".
За отстраняване на констатираните нарушения са приложени общо 4046 принудителни административни мерки (задължителни за изпълнение предписания). Съставените актове за установяване на административни нарушения са общо 106.
Проверки са засекли и злоупотреби в размер на 1,7 млн. лева в НЗОК, което поражда съмнения за източване на касата. Става дума за отчетени, но неизвършени медицински дейности в извънболничната и денталната помощ.
Кодексът на труда допуска само по изключение извънреден труд за оказване на медицинска помощ, т.е. когато заради непредвидими обстоятелства не е имало как работата да бъде завършена в законоустановеното време.