Херо Мустафа: Фокусът ни е върху корупцията, не планираме среща с Гешев
Фокусът ни е върху корупцията. Това каза американската посланичка Херо Мустафа, която се срещна снощи с български журналисти след решението на САЩ да наложат санкции срещу Васил Божков и Делян Пеевски.
На срещата присъства и Пол Ахърн, който високопоставен служител в Министерството на финансите във Вашингтон. Пол Ахърн обясни, че в случая не става дума за политическо действие на САЩ, въпреки че до парламентарните избори остава месец и половина. "Това не е политическо действие. Нямаше как да знаем, че ще има избори през юли, когато започнахме това разследване. Когато събрахме доказателствата, ние бяхме наясно, че трябва да действаме в момента, в който приключим с работата", каза Ахърн.
Преди информацията да бъде направена публично достояние, американската посланичка е провела срещи с множество хора в София – посланици от съюзнически на САЩ държави, българския президент, правителствени служители, лидери на различнии партии, включително Бойко Борисов, както и активисти от гражданския сектор. "Не сме се срещали с главния прокурор Гешев. Засега не е в нашия дневен ред", каза американският посланик.
В отговор на въпрос дали САЩ са готови да предоставят цялата налична информация на българската прокуратура, Ахърн отговори, че институцията ще има достъп само до официалното съобщение.
"Могат да видят какво твърдим за тези лица. По линия на двустранното сътрудничество ще се радваме да работим с чужди юрисдикции, доколкото можем", обясни американецът. Той каза, че при проучването са използвани всякакви източници на информация – отворени данни, журналистически публикации, данни от чуждестранни партньори и информация от американските институции.
"Искам да подчертая какво сме направили досега. (В нашия списък) Имаме съдия, бивш правителствен служител, олигарх, политик, бизнесмен… Когато имаме корупция на всички тези нива, ние не сме тези, които ще донесем промяната. Това сте вие. Това зависи от вас като страна да се справите с това. Ние сме ваш партньор, приятел и съюзник", каза посланичката.
В отговор на въпрос на Mediapool какъв сигнал САЩ отправят към българския политически елит, посланик Мустафа обясни: "Чуваме от всички колко е важна борбата с корупцията в България. Това не е насочено към някоя конкретна личност, партия или институция. Корупцията е ендемична. В САЩ също има корупция. Никога не съм казвала, че ние сме перфектни, но посланието е, че никой не е над закона. Преследването на корупция е задача за всички партии. Ако народът казва, че иска България да има жизнена демокрация с разцъфтяваща икономика и да е лидер в региона, това няма как да стане с корупция. Парите, които са намесени в този случай (с Божков и Пеевски), са значителни. Те идват от данъкоплатците. От вас. Посланието към всеки политик е да слуша народа. Да се направят всички необходими реформи, за да може наистина да се преследва корупцията".
Засега няма ясно оценка какви активи ще бъдат замразени в САЩ. Пол Ахърн няколко пъти отказа да отговори на въпроса колко време е отнело проучването преди американското правителство да вземе това решение. "Ние ще поканим всички юрисдикции, които имат подобни закони, да се присъединят към нас в тези действия", обясни Ахърн и допълни: "Тези санкции са създадени, за да променят поведение. Този, който не иска да попада под ударите на тези санкции, трябва да го знае. Всеки, който си има работа с тези компании или хора, рискува да попадне под ударите на санкциите", каза Ахърн. Информация на Медиапул. /БГНЕС