Хамид Хамид, ДПС: Предсрочните избори не са заплаха, а спасение за демокрацията в България

13 Май 2016 | 10:00
0 коментара
Политика
Хамид Хамид, ДПС: Предсрочните избори не са заплаха, а спасение за демокрацията в България

Хамид Хамид, депутат от ДПС, в интервю за обзорното предаване „Това е България“ на Радио „Фокус“


Водещ: Народното събрание (НС) одобри провеждането на национален референдум съвместно с президентските избори. „За“ гласуваха 131 депутати, „въздържал се“ гласува един, а „против“ 18 народни представители. Предложението за иницииране на референдум беше внесено от инициативен комитет, който бе събрал около 600 000 подписа на гражданите. ДПС обяви още по време на дебатите, че ще гласува против въпросите. Какви са аргументите на партията за това, ще попитаме в следващите минути народния представител от ПГ на ДПС Хамид Хамид. Добър вечер. 
Хамид Хамид: Добър вечер. Какво вече стана въпрос по време на дебата ние, заявявайки как ще гласуваме, обявихме и нашите основания. Те са чисто юридически, законови. Има законова пречка този референдум да не бъде проведен – забраната за провеждането е от чл.9, ал.2 от Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, в който текст са посочени изрично всички условия, при които не се провежда референдум, ако въпросите са от компетенцията на Велико НС, ако въпросите са в сферата на данъчната политика, ако въпросите предвиждат обявяване на война и т.н. Тоест, всички основания за недопускане на провеждане на референдум са изрично изброени и поне половината от поставените въпроси в този конкретен проект за референдум, тези въпроси са от компетенциите на Велико НС и затова няма как по тях да бъде проведен референдум. 
Водещ: Звучат доста сериозно вашите основания. Защо тогава колегите ви от парламента решиха да разрешат провеждането на този референдум? 
Хамид Хамид: Обяснението се крие в тези политически трусове и този връх на популизма, който превзе българската политика, наред с партии, които от самото начало бяха популисти и още са си такива, а не стига, че са популисти, а виждаме вече и системни партии се превръщат в такива. Вървим към гръцкия сценарий, вървим към управление на популизма, но за разлика от Гърция, тук имаме трансформация на партии от системно популистки. Жалко, че една голяма партия, член на Европейската народна партия стана заложник на една антипатриотична формация. Това е обяснението. Обяснението е: „Нека да погазим закона, нека да погазим Конституцията. За нас това нищо не значи, стига да се харесаме на едно телевизионно предаване, за да гледаме по-малко свои скечове по една от телевизиите. 
Водещ: Както сам споменахте, трусовете, които разклащат политическата обстановка последните дни – заплашват ли ни предсрочни избори? 
Хамид Хамид: Предсрочните избори не са заплаха. Предсрочните избори са спасение за демокрацията на България. Предвид това, те не трябва да ни заплашват. Те трябва да ни радват, такива предсрочни избори, но виждаме едно прегрупиране, виждаме едно ново мнозинство, конюнктурно, едно ново мнозинство, което бих нарекъл „мнозинството на кокала“. Тоест да се хванем за кокала и по никакъв начин да не допуснем предсрочни избори, пък било то и с цената на ограничаване правата на българските граждани, грубото погазване на демократичните принципи, на законите в страната и на Конституцията ни, действащата ни Конституция, която само след месец и нещо ще честваме 25 години от приемането й. 
Водещ: Ако сегашната управляваща коалиция не е успешна, както вие я нарекохте „на кокала“, каква конфигурация би могла да бъде успешна и да поеме едно стабилно управление на страната? Да нямаме всяка година избори. 
Хамид Хамид: Още с формиране на правителството, с тази четворна коалиция ние обявихме, че тази коалиция няма как да работи и няма как да допринесе за доброто на България. Виждате, че сме били прави. През цялото време твърдяхме, че антидемократична, антисистемна и антихуманна партия, която мрази българите по света, една формация като „антипатриотичния фронт“, вече ще я наричаме, защото не може това да е патриотичен фронт, когато мразиш свои сънародници, намиращи се навсякъде по света, няма как да участва в управлението и България да върви напред. Цялото това крепене на власт е за сметка на правата на българските граждани, а за съжаление България отстъпва с огромни крачки назад в сферата на правата на човека и демократичното й развитие. 
Водещ: Според вас наистина ли Изборният кодекс, промените около него, станаха „ябълката на раздора“ или прозирате по-дългосрочно натрупани проблеми в коалицията? 
Хамид Хамид: Те започнаха още от самото начало. Много бързо беше сменен вътрешен министър, после вътрешното министерство беше поето от идеолога на тази коалиция, от ресорния вицепремиер, който отговаря за коалиционната политика. Създаде се огромно напрежение, както в МВР, така и в страната по отношение на сигурността. Виждаме, че тези проблеми продължават и това напрежение продължава да тлее, защото вместо да се решават проблемите, те се задълбочават. Въпреки говоренето за реформи, не е налице никаква реформа. Има мимикрия на реформи и оцеляване ден за ден. Разбира се, Изборният кодекс беше може би малко по-голямата капка, която преля чашата, за да напусне един от коалиционните партньори, но наред с Изборния кодекс, много решения на това правителство и на този парламент не са за гордост. Наистина ограничаването, отнемането на основни права, гарантирани от Конституцията, е недопустимо погазване на демократичните принципи и за съжаление, България се връща много години назад в тази сфера. 
Водещ: Каква е вашата прогноза за ветото на президента? Какво ще се случи според вас? 
Хамид Хамид: Мога само да предположа. Не знам какво ще се случи. Нормалната логика и нормалното човешко мислене предполагат това вето да бъде прието и този закон да не бъде подкрепен отново. Тоест, разчитаме на някакъв разум, но не съм оптимист, защото кокалът, за който са се хванали тези, които останаха в това мнозинство, явно тази хватка на този кокал ще надделее и погазването на Конституцията ще продължи. 
Водещ: Да ви попитам и по друга тема. Как оценявате процесите в БСП? Това също е актуална тема през последните дни. Ще съумее ли новият председател Корнелия Нинова да направи партията по-сериозна опозиция на властта и как ДПС ще работи с новото ръководство? 
Хамид Хамид: Какво става в другите партии, ние можем само да наблюдаваме от далеч без да взимаме някакво конкретно мнение и да се месим в работата на други партии. Всяка партия си има свой механизъм за редовни вътрешни избори, за редовни промени на ръководствата. Това, което аз наблюдавах в тази кампания при колегите от БСП е, че имаше сблъсък на доста идеи, на много кандидати. Пожелавам успех на новото ръководство. ДПС ще си партнира с всички системни партии в страната. За съжаление, те една след друга остават все по-малко. 
Водещ: В края на разговора не мога да не ви попитам, в сигурните избори, които ни очакват наесен, президентските, ДПС ще участва ли със свой кандидат? 
Хамид Хамид: ДПС още няма решение от своите управителни органи. ДПС ще се събере, Централният съвет ще се събере и ще реши. Към настоящия момент нямаме решение и отговор на вашия въпрос. 
Цвета ЛАЗАРКОВА

Добавете Вашия коментар

TOP