Горски шеф: Такава масова сеч на декоративни дървета Белица не помни
Масовата сеч на вековни ели и смърчове в централната градинка в Белица възмути жителите на планинското градче. Според тях такова безмилостно унищожаване на декоративна растителност общината не помни никога.
Директорът на горското стопанство в Белица Иван Богданов също изрази своето възмущение от действията на общинското ръководство.
"От повалените дървета видях, че те не са с увредена коренова система, нито пък някъде има гнилостни процеси. Притеснителен е интензитетът на изсичане. Дори и да е имало опасни дървета, можеше да се сече по-внимателно, да се направи прореждане, а не така масово да се унищожат ели и смърчове, които са на по 120-130- години", заяви горският директор.
Той изрази недоумение защо общинското ръководство не е сформирало комисия, която да направи консултация с лесовъди и специалисти, преди да предприеме масовата сеч в градската градина.
"31 години работя в системата на горите. Всеки ден през този дълъг период, отивайки на работа, минавам през тази градинка и наблюдавам дърветата. Ако те бяха опасни, щях да забележа. Разбира се, че най-важен е животът на хората и по този въпрос няма две мнения. Но изсичането трябваше да се прави внимателно, след задълбочен анализ и експертно мнение. През 80-те години на миналия век нашата община се славеше като най-озеленената. А сега доживяхме с лека ръка да се секат вековни дървесни видове", не скри огорчението си горският директор.
Той опроверга думите на кмета Радослав Ревански, който определи възмущението на хората от масовата сеч като политическа акция, дирижирана от ГЕРБ.
"В едно унищожаване на докаративна растителност не може да има политика. Дърветата не са нито на ГЕРБ, нито на ДПС, нито на БСП. Те са на всички жители на нашия град", увери Богданов и допълни, че той самият се чувства неудобно, когато хората го спират на улицата, за да го питат защо е съсипана най-красивата градина на Белица.
"Кметът обясни, че е отрязал елите и смърчовете, след жалба на хора, които се оплакват, че дърветата им пазят сянка на прозорците и не може слънчевите лъчи да влязат в домовете има. Това е несериозно. Пред моята къща също има дърво, което пази сянка. Това означава ли, че трябва да го отрежа. Ами ако всеки реши да отреже дърветата по тротоарите, какво ще остане от посадените дървесни видове от предишни поколения", попита директорът на горското стопанство.Източник:ИлинденПрес