Гората храни електората на ДПС в селата на община Якоруда
Гората храни електората на ДПС, обитаващ високопланинските села на община Якоруда, предаде кореспондентът на БГНЕС в региона.
Гъби, малини, боровинки, картофи, фасул, домашно произведени сирене, кашкавал, мед, сладка и какво ли още не има на импровизираните сергии, разположени край пътя Разлог - Юндола.
Сергиите, разположени под забит чадър срещу слънцето и окъсани навеси за укритие при дъжд, започват веднага след общинския център Якоруда. До село Черна места край пътя предимно се предлагат мед, сладка и картофи. Няколко завоя след Черната Места започва раят на боровинките и малините. Жени, облечени в традиционните за района дълги до глезените облекла и забрадки, приведени над тавите, чистят боровинки - сини, че и червени. Започват да се мяркат и сушени гъби - манатарки.
Сергиите, край които профучават колите на пътуващите по пътя, разделящ Рила от Родопите, са десетки. Около гара Аврамово, те се сгъстяват, тя е най-високо разположената на Балканския полуостров. Намира се на 1267 метра надморска височина. След най-високата точка, линията на теснолинейката се гмурка в тунела под пътя за Юндола. Влакчето тези дни го няма, заради ремонт в района на гара Варвара, но търговците са налице.
При разклона за село Аврамово, разположено на върха на хълма, е най-големият пункт за продажба. Нещо като "супермаркет" Аврамово. Обслужват го три жени - Хава, Хатидже, Айше.
Хава Хасан чисти боровинки. Набрани са предния ден, сега ги привежда в търговски вид. Естествено ръцете й са оцапани в синьо-червено - боровинковото багрило.
Трите жени се оплакват, че безработицата в района е почти 100 процента, и ако не е гората са загубени. Тук освен боб и картофи друго не се ражда. И понеже едно зло никога не идва само, тази година дъждовете съсипаха реколтата от картофи. Но пък боб има. Местните жени са "поаврамили" прочутия "Смилянски" фасул и той се ражда и тук. Предлагат го наред с местния, който е бял и шарен.
Освен боровинки, на щанда се предлагат и сочни горски малини. В чашката за кафе изглеждат апетитно. Ако не дай Боже боровинките останат непродадени, жените ги правят на сладка. Правят и от къпини. Има и мед - чист, натурален, но и с ядки. Бадеми, кашу, лешници и други.
Аврамово е "Меката" на сиренето и кашкавала. Произведени далеч от бдителните погледи на агентите на Агенцията по безопасност на храните, но пък предпочитани и купувани от преминаващите. Толкова им харесват, че се пристрастяват - стават зависими от родопските сирене и кашкавал, масло. Предлагат ги в хладилни чанти. След като веднъж са опитали, преминалите започват да си поръчват преди да минат пак.
"Имам редовни клиенти от София, Пловдив и други градове, поръчват ми и изкупуват всичко, което съм произвела, предимно кашкавал, сега е сезон на почивките, имаме трафик, минават доста хора и все някой ще спре и купи нещо", обяснява жена от Аврамово. Селяните от Аврамово са отвоювали територия и пазарна ниша в сърцето на Благоевград.
След разклона за Смолево, в посока Юндола, на сянка край една сергия седят и проследяват с тъжни очи профучаващите покрай тях автомобили баба и девойка с дънки. Това са баба и внучка от Аврамово. И двете носят едно и също име - Зелюнка.
"Няма работа, и в Банско вече няма, за това всички бягат по чужбина", казва внучката. Бабата крие напуканите си от полската работа ръце и от смут се чуди къде да ги дене. И тя се оплаква от безработицата. "Ние от Югозападна България хептен сме изоставени", казва само баба Зелюнка. На внучката поне усмивката все още не е изчезнала от лицето й.
Най-горе, край чешмата, двама мъже показват, че и силният пол се храни от гората. Продават букети с чай, малини и боровинки. Седят на сянка и гледат тъжно. Докарали са я до там, да разчитат на хорската милостиня.
На връщане, минаваме пак през Черна Места. Тук се намира най-големият пункт за изкупуване на диворастящи гъби. На мотори, пеша и с автомобили пристигат мъже и жени, брали от ранно утро гъби. За съжаление, ги скубят заедно с мицела. Набрали са предимно манатарки с големината на юмрук. Те са най-качествените, но поради изобилието им цената е паднала на 3 лева за килограм. "До там я докарахме с тази пуста безработица, че електоратът на ДПС да се прехранва с гъби", тъжно констатира берач на манатарки, обикалял със съпругата си боровите гори в района на Белмекен. /БГНЕС