Голям скандал! Фалшиви хоспитализиции в болниците на „Пирогов” и „Лозенец”
Зам.-министърът на здравеопазването Димитър Петров съобщи в предаването „Здравей, България” по NOVA, че има да предварителни сигнали за фалшиви хоспитализации в болница „Пирогов”.
„Фалшивите хоспитализиции в болница „Лозенец” ги констатира НЗОК по документи. В момента има 5 случая, които са декларирали, че не са влизали в болница по тази диагноза. Те обаче имат подписи в историята на заболяванията и преписката е пратена в полицията за експертиза на тези подписи. Вероятно след влизането на новия Съвет на директорите ще се направи по-обстойна проверка на всички. Това е труден процес.
Имаме предварителни данни и сигнали за нарушения по отношение на НЗОК и фалшиви хоспитализации в „Пирогов”.
Към момента в лечебното заведение тече проверка на НЗОК. Проверки текат в доста болници, министерството ще реагира съобразно резултатите. Директори, които не са упражнявали контрол за такива неща ще бъдат вероятно отстранени. Има и други основания – лошо управление. Не става въпрос за чистка, но в страната и София има няколко проблеми болници”, съобщи той.
„В изключително лошо финансово състояние е хематологията, там е доста проблемно. Има проблеми в няколко областни болници, които също са в тежко финансово състояние и където се подозира лошо управление”, разкри зам.-министърът.
Петров коментира и пенсионирането на проф. Кантарджиев с думите, че това е изборна длъжност и той е административен директор и е пенсиониран като такъв, но той може „по най-различни механизми да продължи работата си като лекар”.
За Агенцията по вписванията,
за която вчера в свое изявление министърът на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров поиска проверка, зам.-министърът коментира: „Все още не сме получили отговор от Правосъдното министерство. Реакцията беше по-скоро провокирана от казуса с „Александровска” болница. В „Лозенец” има обжалване и спиране не по същество, а спиране по вписването от СГС. По същия казус има жалба и от „Александровска” болница, но решението на съда е отрицателно. Те отказват да спрат вписването. Спира го Агенцията”.
Той добави: „Не е работа на Агенцията да проверява основания. Те се проверяват от съда. Работата на Агенцията е да направи вписването. Не им е работа да преценяват дали някой пише грамотно”.
За криминалните трансплантации:
„Агенцията е сезирала ДАНС и здравния министър за тези случаи. ДАНС е препратила информацията и до ГДБОП. Случаите са проверявани и по линия на външно министерство. Не подлежи на съмнение, че бившият здравен министър е бил сезиран за тези случаи”, категоричен е Петров.
„Министърът има механизми, той спокойно може да прати вътрешен одит в болницата, не го е направил. Вместо това е направил конкурс и е назначил наново проф. Спасов малко преди да му свърши мандата”, каза той. По негови думи процесът около тези незаконни трансплантации е продължил около година и половина. „Преди това неможем да кажем дали се е случвало такова нещо, защото тогава болницата не беше търговско дружество, беше правителствена болница и здравното министерство и Медицински одит нямаха никакъв достъп до нея”, обясни зам.-министърът.
„В украински вестници се появи информация за починал донор, след като се е прибрал от България. Извършваме проверка и по тези сигнали”, каза още Петров.