Голям празник е днес в Добринище! Раздават курбан за здраве и благополучие на 4-вековната църква
Голям празник в Добринище на Голяма Богородица. Раздават курбан за здраве и благополучие на 4-вековната църква "Успение на Пресвета Богородица".
Майстор на вкусните гозби е Костадин Халачев, които каза, че тайната на вкусния курбан е в месото и подправките, за който бяха осигурени над 50 броя овце и 30 петли.
По стара традиция по обед с празничен камбанен звън от над 330 годишната църква жителите и гостите на Добринище ще бъдат поканени да опитат от курбана за здраве.
Най-старият храм не само в Добринище, но и в района - църквата "Успение на Пресвета Богородица" е построена през 1684 г. За своята 330-годишнина храма беше основно реставриран и обновен благодарение на христолюбиви и родолюбиви българи. Църквата е била разрушавана два пъти при османските нашествия, след което е възстановена през XVIII-XIX век, както и по време на Балканската война /1912-1913 г. През 1980 г. църквата рухва, но е възстановена 1985 г. От някогашния храм са запазени четири царски икони и една каменна икона с ктиторски надпис от първата половина на XIX век.
Народната традиция повелява
Празникът се нарича Голяма Богородица, за разлика от Малката Богородица, когато се чества рождението на Христовата майка.
На Голяма Богородица, след тържествена литургия в църквата, се освещават обредни хлябове, които жените след това раздават за здраве и за починалите близки. Вярващите търсят покровителството на света Богородица в житейските проблеми.
На този ден правят родови срещи, свързани с жертвоприношение - курбан за живот, за здраве, за плодородна година, против премеждия и болести. Традиционни ястия на трапезата са прясна питка, украсена с орнамент, пиле каша, варено жито, царевица и тиква. Непременно се ядат диня и грозде. Разрешава се риба. Вярващите даряват на църквата свещи, домашно тъкано платно, месал, кърпа и пари.
Имен ден празнуват кръстените с имената Мара, Мария, Марийка, Мари, Марин, Мариян, Марияна, Мариана, Мариан, Маша, Мика, Мира, Мариета, Мариела, Марио. Тъй като от гръцки Панагия - пресвета, е синоним на Богородица, днес празнуват и всички с името Панайот, Преслав, Преслава.