Годлево отива на избори за кмет! ВАС потвърди конфликт на интереси за кметицата Величка Гальова
17 Април 2025 | 15:12
40 коментара
Общество
Благоевград

ВАС ОКОНЧАТЕЛНО: Кметицата от Годлево ремонтирала имота на майка си с общински средства – опитите ѝ да се измъкне не успяха
Скандал с тежък привкус на злоупотреба с власт разтърси община Разлог. Кметицата на село Годлево, Величка Илиева Гальова, беше окончателно призната за виновна в конфликт на интереси от Върховния административен съд (ВАС), след като използвала общински средства за ремонт на частен имот – собственост на нейната майка. Но не по-малко показателни са опитите ѝ в продължение на месеци да избегне правосъдие – с процедурни трикове, липса на такса, неотстраняване на нередности и подмяна на адвокати.
РЕМОНТ ЗА МАМА, ПЛАТЕН ОТ ДАНЪКОПЛАТЦИТЕ
През 2023 г. Община Разлог сключва договор със строителна фирма за извършване на ремонтни дейности на навес в имот в село Годлево. Имотът не е общински – той е частна собственост на Нели Гальова, майката на кметицата. В. Гальова подписва договор, протокол за СМР и фактура платена от бюджета на община Разлог.
Проверката на КПКОНПИ установява, че общата стойност на ползите, реализирани от този и други подобни случаи, възлиза на 42 201,65 лв.
КОМИСИЯТА ПОСТАНОВЯВА
Глоба от 5 000 лв. за конфликт на интереси.
Възстановяване на 42 201,65 лв. в полза на Община Разлог, като имуществена облага, получена чрез злоупотреба със служебно положение.
КПКОНПИ подчертава, че действията на Величка Гальова не само нарушават закона, но и създават реален риск за общественото доверие в институциите.
Величка Гальова се опитва да се измъкне – процедурни хватки, пропуски и объркани такси След като е уведомена за решението на КПКОНПИ, Величка Гальова започва серия от действия, целящи бавене и затрудняване на производството. Подава жалба чрез адв. Т. Василева, но не внася държавна такса от 10 лв., както изисква законът. Не прилага пълномощно, не посочва пълен адрес, не описва конкретно в какво се състои искането – въпреки дадения 7-дневен срок за отстраняване на нередностите. Вместо това, на 25.10.2024 г. уведомява КПКОНПИ, че иска кореспонденцията да се води лично с нея, в разрез с действащото пълномощно. Едва на 20.01.2025 г. официално оттегля пълномощието на адв. Василева – 2 месеца след като съдът вече ѝ е връчил указанията чрез този адвокат. Заплаща таксата чак на 24.01.2025 г., и то по грешен номер на делото – грешката води до още едно основание за прекратяване на производството. Съдът констатира, че нередовностите не са били отстранени в срок, жалбата е непълна, недопустима, и производството по делото е прекратено.
РЕШЕНИЕТО НА ВАС
Няма измъкване – конфликтът на интереси е доказан с определение № 4425 от 13.12.2024 г. по адм. дело № 1692/2024 г., ВАС окончателно потвърждава определението на Административен съд – Благоевград, с което жалбата на кметицата е оставена без разглеждане.
„В срока за отстраняване на нередовностите не са извършени процесуални действия. Държавната такса е платена извън срока и по грешен номер на делото. Жалбата е процесуално недопустима. Определението е правилно и законосъобразно.“
Според решението, кметицата е нарушила следните разпоредби:
чл. 74 и 75 от ЗПКОНПИ – за участие в процес с частен интерес
чл. 76 и 81 от ЗПКОНПИ – за неизбежност от уведомяване при конфликт
чл. 71 и чл. 72 – за реализирана материална облага
чл. 99 и чл. 92 – за връщане на облага, получена в резултат на нарушение.
ВЛАСТ ЗА СЕБЕ СИ, НЕ ЗА ХОРАТА
Величка Гальова е лице, заемащо висша публична длъжност (кмет на кметство).
Извършила е действия по служба, като е подписала протокол за плащане и е разрешила ремонт на частен имот.
С действията си е реализирала частен интерес в полза на свързано лице – собствената ѝ майка.
Налице е и материална облага – според закона това е „всяко имущество, доход, услуга или спестен разход“, а в случая – ремонт без разходи за бенефициента.
Случаят с годлевската кметица показва, как един местен управленец може да използва институциите и процедурите, за да прикрие очевиден конфликт на интереси. Въпреки упоритите опити за заобикаляне на закона, българският съд показа твърдост и последователност – и постави финална точка. Кметицата ще плати.
Според източник на Pirinsko.com, веднага след великденските празници ОИК Разлог ще заседава извънредно, като най-вероятно ще спази закона и препоръките на съда, като се базира на определение № 4425 от 13.12.2024 г. по адм. дело № 1692/2024 г., на ВАС, определението е окончателно.“ – пише в съдебния акт, подписан от съдебния състав:
Председател:
Весела Николова
Членове:
Бойка Табакова
Николай Ангелов
ОИК-Разлог ще отстрани палавата кметица Величка Гальова, и в село Годлево тази година ще се проведат извънредни кметски избори.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ!
Скандал с тежък привкус на злоупотреба с власт разтърси община Разлог. Кметицата на село Годлево, Величка Илиева Гальова, беше окончателно призната за виновна в конфликт на интереси от Върховния административен съд (ВАС), след като използвала общински средства за ремонт на частен имот – собственост на нейната майка. Но не по-малко показателни са опитите ѝ в продължение на месеци да избегне правосъдие – с процедурни трикове, липса на такса, неотстраняване на нередности и подмяна на адвокати.
РЕМОНТ ЗА МАМА, ПЛАТЕН ОТ ДАНЪКОПЛАТЦИТЕ
През 2023 г. Община Разлог сключва договор със строителна фирма за извършване на ремонтни дейности на навес в имот в село Годлево. Имотът не е общински – той е частна собственост на Нели Гальова, майката на кметицата. В. Гальова подписва договор, протокол за СМР и фактура платена от бюджета на община Разлог.
Проверката на КПКОНПИ установява, че общата стойност на ползите, реализирани от този и други подобни случаи, възлиза на 42 201,65 лв.
КОМИСИЯТА ПОСТАНОВЯВА
Глоба от 5 000 лв. за конфликт на интереси.
Възстановяване на 42 201,65 лв. в полза на Община Разлог, като имуществена облага, получена чрез злоупотреба със служебно положение.
КПКОНПИ подчертава, че действията на Величка Гальова не само нарушават закона, но и създават реален риск за общественото доверие в институциите.
Величка Гальова се опитва да се измъкне – процедурни хватки, пропуски и объркани такси След като е уведомена за решението на КПКОНПИ, Величка Гальова започва серия от действия, целящи бавене и затрудняване на производството. Подава жалба чрез адв. Т. Василева, но не внася държавна такса от 10 лв., както изисква законът. Не прилага пълномощно, не посочва пълен адрес, не описва конкретно в какво се състои искането – въпреки дадения 7-дневен срок за отстраняване на нередностите. Вместо това, на 25.10.2024 г. уведомява КПКОНПИ, че иска кореспонденцията да се води лично с нея, в разрез с действащото пълномощно. Едва на 20.01.2025 г. официално оттегля пълномощието на адв. Василева – 2 месеца след като съдът вече ѝ е връчил указанията чрез този адвокат. Заплаща таксата чак на 24.01.2025 г., и то по грешен номер на делото – грешката води до още едно основание за прекратяване на производството. Съдът констатира, че нередовностите не са били отстранени в срок, жалбата е непълна, недопустима, и производството по делото е прекратено.
РЕШЕНИЕТО НА ВАС
Няма измъкване – конфликтът на интереси е доказан с определение № 4425 от 13.12.2024 г. по адм. дело № 1692/2024 г., ВАС окончателно потвърждава определението на Административен съд – Благоевград, с което жалбата на кметицата е оставена без разглеждане.
„В срока за отстраняване на нередовностите не са извършени процесуални действия. Държавната такса е платена извън срока и по грешен номер на делото. Жалбата е процесуално недопустима. Определението е правилно и законосъобразно.“
Според решението, кметицата е нарушила следните разпоредби:
чл. 74 и 75 от ЗПКОНПИ – за участие в процес с частен интерес
чл. 76 и 81 от ЗПКОНПИ – за неизбежност от уведомяване при конфликт
чл. 71 и чл. 72 – за реализирана материална облага
чл. 99 и чл. 92 – за връщане на облага, получена в резултат на нарушение.
ВЛАСТ ЗА СЕБЕ СИ, НЕ ЗА ХОРАТА
Величка Гальова е лице, заемащо висша публична длъжност (кмет на кметство).
Извършила е действия по служба, като е подписала протокол за плащане и е разрешила ремонт на частен имот.
С действията си е реализирала частен интерес в полза на свързано лице – собствената ѝ майка.
Налице е и материална облага – според закона това е „всяко имущество, доход, услуга или спестен разход“, а в случая – ремонт без разходи за бенефициента.
Случаят с годлевската кметица показва, как един местен управленец може да използва институциите и процедурите, за да прикрие очевиден конфликт на интереси. Въпреки упоритите опити за заобикаляне на закона, българският съд показа твърдост и последователност – и постави финална точка. Кметицата ще плати.
Според източник на Pirinsko.com, веднага след великденските празници ОИК Разлог ще заседава извънредно, като най-вероятно ще спази закона и препоръките на съда, като се базира на определение № 4425 от 13.12.2024 г. по адм. дело № 1692/2024 г., на ВАС, определението е окончателно.“ – пише в съдебния акт, подписан от съдебния състав:
Председател:
Весела Николова
Членове:
Бойка Табакова
Николай Ангелов
ОИК-Разлог ще отстрани палавата кметица Величка Гальова, и в село Годлево тази година ще се проведат извънредни кметски избори.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ!
Добавени коментари
Отчето публикува:
19 Април 2025 | 20:17
Не се подавайте на дявола. Нека бъде мир спокойствие!
Баш Годлевец публикува:
19 Април 2025 | 18:58
По добре кметицата к... а отколкото кмет и депутат педерас
краси публикува:
19 Април 2025 | 18:34
Ама и каква сган се сте собрали покрай таа вила, чуда се само щеее ви е наприла та така ве е омаяла - вариантите са два - или нещо ве е омаджосала или сте по прости и от нея..
Отчето публикува:
19 Април 2025 | 15:25
Хора бъдете разумни и не се хулете ...!!!
Да не ви е страх, облаците са разбутани и предстоят слънчеви времена. Спокойствие да бъде!
Мир в вовеки да е ...
Годлевец публикува:
19 Април 2025 | 08:32
Май не ви стана ясно, че Ванчо шансове в годлево нема, колкото и да плюете, друг че си изберем но нема да е ване тъпото, той ще си остане вечния кандидат за кмет, като един друг от това обкръжение............... На тия ванета ако не ида бащите им още че пада овци по баирето
Отчето публикува:
19 Април 2025 | 01:31
До всички Годлевци!
Предстои Курбан за селото ни. Знаете датата и мястото. Света Богородица е мястото!
Нека сме сплотени и не се хулим. Да покажем др вид поведение, ясно е на всички ви, че досегашното е простотия и начин за облагодетелстване.Било кво било
Vreme e публикува:
19 Април 2025 | 01:23
Не се карайте, бъдете хора не злобейте. Всичко има начало и край, нормално е. Нека си помагаме и бъдем по- добри един с друг.
От: Отчето
Да не се плашат Годлевци от Вила Гальова публикува:
18 Април 2025 | 23:29
Вилито си слага добре в задния джоб, ама нещо друго... Кой освен нейното дивашко обкръжение може да й се върже. Купончета, простотии, мръсотии. Това дама в обществото ли е, свястна жена ли е? Върви и гледа на кръв. Филмирала се, че тя трябва да е кметица во веки. Горките Санчо панчовци с нея, слушат я и тъпеят. Айде със здраве си останете. Ама всяко нещо си има край, а когато се насереш много трябва й да се омиташ. Имаше късмет бая време се наигра, к*урви сбогом!
Да не се плашат Годлевци от Вила Гальова публикува:
18 Април 2025 | 23:26
Васка бележкова публикува:
18 Април 2025 | 20:54
Васе, васе тя от бая отдавна не е в църковното настоятелство, бая назад си с инфото, опита се и до там да се докопаш ма те изработи, за чий хуй Васка бележков че е в настоятелството на годлевската черква, закова една шача или дари нещо, всички полуграмотни ве е яд на нея че си ве слага в задния джоб, много поздрави от годлевци.
Васка бележкова публикува:
18 Април 2025 | 20:51
Васе, васе тя от бая отдавна не е в църковното настоятелство, бая назад си с инфото, опита се и до там да се докопаш ма те изработи, за чий хуй Васка бележков че е в настоятелството на годлевската черква, закова една шача или дари нещо, всички полуграмотни ве е яд на нея че си ве слага в задния джоб, много поздрави от годлевци.
Митко Марков публикува:
18 Април 2025 | 16:12
Половината коментари са от мене другата половина коментари срещу Велка са от Славето Фарфаров ама па я ги пиша оти той го държи на Ванчо и е зает
Да не се плашат Годлевци от Вила Гальова публикува:
18 Април 2025 | 15:42
Годлевци госпожа Гальова трябва да се махне и от народното читалище, че тази жена не е достойна за този пост. Много е готина, но не е за читалището и за кметица ( някой казват че е и в църковното настоятелство в църквата в с. Годлево - МНОГО СРАМНО), но според мен е само за червените фенери в Амстердам (НИДЕРЛАНДИЯ)
И престанете да пишете за Иван Катранджиев достоен човек
Anus публикува:
18 Април 2025 | 12:56
Ne se mrazete, neka Bude svetlina
Да избавим Годлево публикува:
18 Април 2025 | 12:44
Точно това заслужава тази кметица и цялата свита около нея. Това са банда крадци
Тя разруши цялото село през всичките тези години на кметуване
На Годлево трябва сериозен човек, който да оправи и да подреди селото
Anus публикува:
18 Април 2025 | 10:03
Клетквите и отрицателната енергия убиват човека които ги говори и притежава. Обичайте се
Митко Годлево публикува:
18 Април 2025 | 09:38
Не бъдете зли.ще видите Герчев как ще си плати за всички лошотии.не изпитвате омраза.той ще си плати
Joker публикува:
18 Април 2025 | 09:30
Веселете се на празниците и не злорадствайте.
Лоши хора нема!
Спасимира григорова публикува:
18 Април 2025 | 08:17
Това че грабчев подкупи де ще може да я изкара в конфликт на интереси, не означава че тя е крадец, в годлево пенсионерите все още ползват ремонтирания имот, без общината да плаща наем. А я ми кажете в годлево другия кандидат какво представлява. Баща му не е ли милионер от приватизацията. Този дрисльо също като детенце то на грабчев какво е постигнал в живота без помощта на тате, да се вози в коли за хиляди левове, и плете интриги също като баща си. Ето за това в годлево си защитават кмета, защото знаят че всичко е скалъпено от голямото зло, наречено краси, тоя не е човек, но има един отгоре който гледа и рано или късно ще се разплати с всички истински крадци. Защото е много удобно да притежаваш общинският бюджет и да си купуваш съдии и магистрати. Весели празници на всички достойни хора останали в община Разлог, и на госпожата кмет, горе главата истината ще излезе наяве много скоро.
Симето публикува:
18 Април 2025 | 06:48
Я не мога да разбера, тя открала 43000 да си направи ремонт,а вие я изкаровата светица ?! Има хора които искаа да ви отвораа очите и вие наричате тия хора крадци,а крадецо е кметицата!? Явно щом някой от вас държите толкова на нея,значи и на вас е дала парички от откраденото ! Явно ако ви стане некои друг кмет нема да го искате ,оти той нема да краде и да дели с вас от парите ! Еее,фного си сте прости в Годлево !
Годлевец публикува:
18 Април 2025 | 00:10
То се виде вече че иска се изселваме от тава село, даже от тая община, кметицата си ни беше топ, въпреки общинската тъпотия, се и без нея, май че купим самолетни билети еднопосочни
Вечния кандидат публикува:
18 Април 2025 | 00:07
Аз съм годлевче обичам
На избори да тичам
Всеки път ще се явявям
Докато не ги спечеля
Ще използвам мръсотии
С Герчевите лиготии
И парички ще раздавам
На тъпаците подавам
Този път ако не спечеля
Ще замина за обеля
Белким там ме изберат
Там не знаят че съм тъп
С обич Ванчо тъпото
Брендо публикува:
17 Април 2025 | 23:58
Брендо , платена проститутко, от кога се мъчиш да оплюеш кметицата, изкефи ли се, или се радваш на парите които получаваш от гейчо гейчев, ще си намериш майстора и ти и семейство гейчеви
Гей публикува:
17 Април 2025 | 21:53
Той си плаща всеки ден. Най лошата клетва, син да имаш зет да ти докара
Герчев публикува:
17 Април 2025 | 21:35
И оди той по църквите, да се моли, е толкова мръсотия не се измолова с молитва краси, кръст да ти понесем, да не дочекаш празниците, краде общината, смачка народецо, дано най накрая си платиш за лошотията що направаш всеки ден
Герчев публикува:
17 Април 2025 | 21:32
И оди той по църквите, да се моли, е толкова мръсотия не се измолова с молитва краси, кръст да ти понесем, да не дочекаш празниците, краде общината, смачка народецо, дано най накрая си платиш за лошотията що направаш всеки ден
Ревански публикува:
17 Април 2025 | 20:58
Нема проблем с КПКОМПИ, каквото иска Краси веднага правим. Шиши е зад нас
............. публикува:
17 Април 2025 | 20:03
Тихото, тъпото и обратното, днеска се радват, обаче ее, следващото капилярче, няма да се пукне в окото, а на едно место от което колтуруш нема.........а който се смее последен се смее най добре
Тъпаците в годлево празнуват, умните знаят какво губят публикува:
17 Април 2025 | 19:32
И 5 пъти да я свалите, Ванчо тъпото нема да стане кмет
Годлевец 1 публикува:
17 Април 2025 | 19:30
Видов ден че дойде тепърва, и тогава ще видим гейчо дека че се навре, на сино му в разпробиения гъз
Маркоф публикува:
17 Април 2025 | 19:26
Годлевци празнуват! Ихуууу
Мутето публикува:
17 Април 2025 | 19:18
Та курва еба мамата на селото направия кметството бардак
Хаха публикува:
17 Април 2025 | 19:17
Вижте сега,дойде си видов ден и това недоразумение на кметица си тръгва и то с право.Сега нека тия на снимката с нея да се бръкнат,ако случайно Гюров им е оставил малко ресто и да и платят глобите.Но се съмнявам че Гюро ще им е дал нещо.те са следващите
дине публикува:
17 Април 2025 | 19:13
велка беше до тука фарфарова и тя а гърмената каанджия е тава са тия на снимката предишните управници
Разлог публикува:
17 Април 2025 | 19:01
Герчееееев, свещи да си купуваш с тия пари където даде да осъдат кметицата.
Годлево публикува:
17 Април 2025 | 18:54
Величка Гальова е човека на село Годлево.А Герчев е бъзльото който дава подкупи да не го съдат и да съди другите.
Годлевец публикува:
17 Април 2025 | 18:29
Величке цяло село е до теб.знаем го общинския кмет Герчев каква п**ка е !Страх го е от честността ти и от смелостта ти затова те махна.Уж е вярващ,а точно преди Великден се радва на мръсотии.иде видовден и за него!обичаме те ти си нашата кметица
Грабчев публикува:
17 Април 2025 | 18:18
Герчев нема да миряса, докато не махне всичките си опоненти, се колко плати бе мишок, или сино ти пусна некаде задника в действие, иде видов ден, в хубаво време свещите горе по убаво
Леле публикува:
17 Април 2025 | 17:55
Какви простаци са водили и сега водат община Разлог
Брей-й-й! публикува:
17 Април 2025 | 16:17
Че какви по-големи подробности да очакваме, освен всичко "да се замете под килима"?







