ГЕРБ изгуби ли изборите за кмет в Благоевград - губи България на парламентарния вот
ГЕРБ изгуби ли кметските избори в Благоевград на 27 юни - губи парламентарния вот на 11 юли в България
Битката за първото място в предстоящите парламентарни избори тепърва предстои. ГЕРБ губят влияние и контрол върху ситуацията в Благоевград с подкрепата на независимия кандидат Андон Тодоров.
След изборите на 4-ти април ГЕРБ е изгубил една много важна позиция - позицията на силата. Преди избирателите (независимо дали харесват или мразят ГЕРБ) имаха едно наум, че това е силната партия, която управлява и може да продължи да управлява. Сега вече доминира усещането, че ГЕРБ е в слаба позиция – партията, която слиза от власт и след тези избори няма да управлява.
Затова благоевградската общественост предпочита да избере кмет, кандидат или подкрепен от партия, която ще участва в управлението на страната.
Сред фаворитите за кметове са адвокат Илко Стоянов от „Има такъв народ“, инж. Румен Томов, инициативен комитет, подкрепен от БСП, Стефан Делиов от Коалиция "Ние, гражданите", Андон Тодоров от инициативен комитет, подкрепен от ПП ГЕРБ, ПП ВМРО, Людмила Костадинова от инициативен комитет, д-р Виктория Каракостова от Обединение "Демократична България" и адвокат Цвета Рангелова от партия "Възраждане".
Актива на ПП ГЕРБ-Благоевград са категорични, че не припознават Андон Тодоров, като техен кандидат и ще гласуват по съвест и симпатий за някой от останалите кандидати.
Изборите на 11 юли ще бъдат съвсем различни от тези на 4 април. Те ще се проведат с нова ЦИК, по нови правила и в нова политическа среда, която ще се моделира и от разхлабване на антиепидемичните мерки. Очакваме връщане към познатите форми на агитация – срещи, митинги и концерти.
Междувременно 50% от хората смятат, че главният прокурор Иван Гешев трябва да бъде сменен, 62% са разочаровани от управлението на ГЕРБ, а самият Бойко Борисов е смятан за добър политик от едва 26%. Това показва последното проучване на социологическата агенция “Медиана”. Тези данни идват на фона на предизборната кампания, която тече преди извънредния вот на 11 юли и куп скандали, съпътствали управлението на ГЕРБ и Борисов. Последната порция дойде с американските санкции по закона “Магнитски”, които за пореден път лепнаха черно петно върху България и наостриха западните уши и очи.
Служебното правителство на Стефан Янев пък продължава да рови и да вади скелетите от гардероба на предишното управление. Винаги досега, когато правителство на ГЕРБ е подавало оставка и е излизало в опозиция, отношението към партията е било дефинирано от очакванията, че тя ще се върне във властта. Сега тези очаквания се колебаят. Целта на ГЕРБ и Борисов в стартиралата вече кампания е да подхранва надеждите на симпатизантите си за възможно завръщане.
Засега се очертава седем партиен Парламент.
„Патриотите“ успяват да обединят избирателите на предишните две отделни формации и преминават 4 %-та бариера. ГЕРБ се сриват до втора политическа сила, патриотите прескачат 4-процентовата бариера, а следващият парламент се оказва със седем партии.
Партийната динамика около „Има такъв народ“ е ограничена до изявите на няколко познати лица. Слави Трифонов се отдръпна в полза на президента и отвори терен за служебното правителство. Трифонов иска радикално различна политика от тази на Борисов, но като образ не е негов контрапункт. Контрапунктът на Борисов е Радев, не Трифонов. Партията получи психологическото предимство, че е силата, която може да догони и да изпревари ГЕРБ. Това може да привлече вота, който се насочва към потенциалния първи.
Създаването на ляво обединение, инициирано от БСП, връща интригата за предстоящите избори. Заредената с конфликтни точки ситуация, включително по линията системни и антисистемни партии, изправя БСП пред най-трудните избори за нея от последните 30 години. Усилията на Корнелия Нинова са да успокои партията вътрешно и в същото време да я мобилизира. Геополитическият компас на България не може да бъде пренастроен, но инженерингов проект, този път вляво (коалицията около Виденов), създава шум в системата.
ДПС следва опозиционната ос, по която ГЕРБ е противник. Партията влиза в кампанията за новите избори в добра вътрешна кондиция, като забележими промени в стратегията и лицата на партията няма да има. Очакваме да повтори електоралния си резултат от 4 април с тренд нагоре заради отпадането на тавана на секциите в страните извън ЕС. Промяната в Изборния кодекс носи позитиви и за други политически сили – ИТН, ДБ.
Предизборно „Демократична България“ играе най-силно на терена, което й отвори пътя към следващото Народно събрание. По оста системни-антисистемни сили коалицията е хибрид - не е ново явление като ИТН, в същото време обяви война на всички системни партии – ГЕРБ, БСП, ДПС.
„Изправи се. Мутри вън!“ остава най-разнородната коалиция, която генерира вътрешни минитрусове. Предстоящите избори и амбицията да присъстват отново в Народното събрание я стабилизират, без да й гарантират дългосрочно бъдеще.
Безспорно е че ГЕРБ изгуби ли изборите за кмет в Благоевград - губи България на парламентарния вот!