Призоваваме Висшият съдебен съвет да се разпусне, заяви председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов на извънредна пресконференция в сградата на Народното събрание заедно с представители на партиите от управляващото мнозинство, тази вечер.
„Според нас ВСС е изчерпал окончателно доверието, с което се ползваше в обществото”, посочи Цветанов. „Вместо това, членовете на ВСС се занимават с конфликти по между си, правят се опити за решаване на корпоративни интереси”, посочи още той.
Във връзка с предстоящия доклад на ЕК Цветанов каза, че няма как да бъде коментиран, тъй като все още не е официално оповестен.
Председателят на ПГ на ГЕРБ обясни, че ВСС ще бъде в оставка, но ще продължи да работи до избирането на нов състав на съвета. „Няма как да коментираме предстоящият доклад на ЕК защото той ще бъде оповестен”, заяви Цветанов.
„Народните представители от ПГ на ГЕРБ призоваваме за политически консенсус и ясен времеви график за реализиране на законовите промени, които да продължат реформата в съдебната система”, каза още Цветанов.
„В този график поставяме измененията в Закона за съдебната власт, на основа на измененията на Конституцията. Те трябва да засилят максимално възможния предел на съдийското самоуправление, както и отчетността и децентрализацията на Прокуратурата”, посочи председателят на ПГ на ГЕРБ.
По думите му,
антикорупционният закон и измененията в НК, водещи до по-бърз и ефективен процес, също трябва да бъдат обект на сериозна работа.
„Призоваваме, в конкретния времеви график тези промени да бъдат приети в Министерски съвет, след което отново с конкретни срокове, ще бъдат внесени за гласуване в българския парламент. Ние, народните представители от ПГ на ГЕРБ, ще подкрепим тези реални действия за продължаване на съдебната реформа в Република България”, обясни още Цветанов.
Искането на ГЕРБ беше подкрепено от целия Реформаторски блок.
Отделно от ГЕРБ съпредседателят на РБ Найден Зеленогорски обяви позицията на парламентарната група, която представлява.
„ПГ на РБ взе решение, че искаме оставката на ВСС”,
каза Зеленогорски и подчерта, че решението е взето единодушно.
„ВСС не произвежда очаквания продукт от българската общество, там се произвеждат само скандали“, каза още съпредседателят на реформаторския блок.
„Утре в нарочна декларация ще изнесем всички мотиви и решения за това, както и всички наши предложения с очакванията ни за съдебната реформа и антикорупционното законодателство. Една значителна част от тях вече са коментирани с ПГ на ГЕРБ”, каза той и посочи, че те са коментирани в рамките на обсъжданията към анекса по коалиционното споразумение.
Съпредседателят на ПГ на РБ коментира, че не са се присъединили към декларацията, защото смятат, че има много мотиви, които трябва да бъдат споделени.
„Имаме още предложения, които трябва да бъдат направени”,
заяви депутатът. Според него цялото общество очаква от ВСС достойна постъпка. „Това е едно искане от нас за един морален акт на всеки член на ВСС. Мисля, че българският парламент, без да се меси в независимостта на властите, трябва да изрази мнението си”, допълни Найден Зеленогорски като заяви, че това е и желанието на хората, защото народните представители са избрани от тях.
По-рано днес вицепремиерът Меглена Кунева поиска ВСС да бъде сменен. „Този Висш съдебен съвет ще бъде сменен. Надявам се сами да си подадат оставката, ако така решат. Ако не - ще дойде време, когато ще се избере друг ВСС“, каза тя.
За момента официален отговор на призива за оставка от ВСС няма.
В момента няма как ВСС да бъде разпуснат, освен ако членовете му не изберат сами да подадат оставката си. Дори и да го направят, заместниците им ще бъдат избрани по същите правила. Именно заради това управляващите поискаха магистратите да продължат да изпълняват задълженията си, докато не бъдат приети промените в закона за съдебната власт.
От десетина дни България е разтърсена от скандал, в центъра на който е Висшият съдебен съвет. Той започна на 14 януари 2016 г., след като премиерът Бойко Борисов неочаквано се появи на заседание на ВСС. Причината беше, че малко преди това Лозан Панов показа пред журналисти съдържанието на СМС, изпратен до премиера. Текстът на СМС беше: „Лозан Панов отново предложи да ви викаме във ВСС по записите за двете каки! Не го приехме”.
От него става ясно, че един от членовете на ВСС е уведомил Борисов за случващото се на заседанието на ВСС. На него трябваше да бъде обсъден т.нар. казус „Яневагейт“ - разговор между съдийките Янева и Ченалова, в който е намесено и името на Борисов. Пред ВСС Борисов заяви: „Вие ме атакувате политически сега. Дойдох, за да ви обясня, че нямам общо със случая "Яневагейт". Вие ме вкарвате пак тук за незаконен запис. Първото, което е, трябва да попитате законно ли е, или не“.
Ситуацията във ВСС се задълбочи миналата седмица, когато на 20 януари бе поискана смяната на досегашния представляващ съвета Соня Найденова с Димитър Узунов. Последният беше избран с 13 гласа.