ГЕРБ и ДПС се обединиха да падне тайната при осиновяване
Народното събрание прие на второ четене промени в Семейния кодекс, с които отпада тайната на осиновяването и се подобрява работата на националната система за пълно осиновяване.
ГЕРБ и ДПС в последния момент подкрепиха идеята на ПП-ДБ да отпадне тайната за осиновяване.
През последните две години броят на осиновяванията е паднал два пъти. С промените се оптимизира процедурата по пълно осиновяване и се създава национална информационна система за електронно кандидатстване.
"Промените в Семейния кодекс касаят не само тайната на осиновяване и произход, но изграждане на информационна система и допълнителна работа на хората, които са ангажирани с процеса на осиновяване”, заяви пред медиите в парламента председателят на ПГ на ГЕРБ Десислава Атанасова. Тя коментира така промените в Семейния кодекс, свързани с премахването на тайната при осиновяване.
Предложението да падне тайната при осиновяване е внесено от ПП-ДБ, но в правната комисия беше отхвърлено. В сряда пред журналисти от ПГ на ГЕРБ-СДС и ДПС дадоха изявление, в което заявяват, че тези текстове ще бъдат подкрепени.
В момента според закона осиновителите или навършилият 16 години осиновен могат да поискат от окръжния съд, постановил решението за допускане на осиновяването, да им бъде предоставена информация за произхода на осиновения, когато важни обстоятелства налагат това.
С приемането на днешния законопроект на второ четене от чл. 105 на Семейния кодекс се премахват т.нар. "важни обстоятелства" при предоставяне на информация за произход. Цени се правото на осиновения да знае произхода си.
Окръжният съд в съдебно заседание при закрити врата, след като изслуша рождените родители на осиновения и заключението на прокурора, се произнася с решение.
Преди да започне дискусията в залата от ГЕРБ и ДПС направиха общо изказване в кулоарите, в което съобщиха, че са се договорили тайната на осиновяването да отпадне изцяло.
Ертен Анисова от ДПС коментира, че в правната комисия са отхвърлили текста, който се отнася до разкриването на произхода на осиновения от съда, но след разговор между ДПС и ГЕРБ в пленарната зала ще подкрепят това предложение.
Деница Сачева от ГЕРБ - СДС поясни, че законопроектът е общ, а предложението, свързано с произхода, е на ПП-ДБ.
Деница Сачева от ГЕРБ-СДС разкри, че предложението, свързано с произхода, е срещнало различни разбирания по отношение на това трябва или не да се разкрива по-лесно произходът. Имало е различни правни аргументи, които са надделели в правна комисия, но днес окончателно взехме решение двете парламентарни групи да го подкрепим, заяви тя. Депутатът уточни, че от ДПС също вкарват свои предложения в законопроекта.
Сачева добави, че работата по тези текстове е започнала още от 2016 година.
Хатидже Георгиева от ДПС обясни, че предложенията на ДПС са три - едното е свързано със становище от отдел Закрила на детето в случай на осиновяване на внук от бабата и дядото, следващото включва разширяване на достъпа до националната електронна и информационна система, а третото е за наблюдение на детето, след като е било осиновено, за да е сигурно, че се спазват правата му.
И трите предложения се приеха в пленарната зала.
В законопроекта се регламентира законовата невъзможност да се отказва произходът на дадено дете да бъде установен. С нормативните промени се създава и възможност за посреднически услуги, които да се използват, за да се избегнат емоционални шокове и от двете страни.
Отпада и възможността за "разсиновяване", която, по думите на вносителите, травмира допълнително децата.
Според ГЕРБ над два милиона души у нас непряко са засегнати от темата за осиновяванията.
По време на дискусията протече вътрешнопартиен спор.
Бранимир Балачев от ГЕРБ опонира на основния вносител на законопроекта Деница Сачева и призова тайната на осиновяването да се разкрива във възраст, в която осиновеният може да разбере какво всъщност го влече към тази информация и какви са последиците от това.
Според него правилната възраст за разкриване на осиновителската тайна е 21 години. По думите му тогава следва осиновеният да поиска от съда, без да дава особени причини защо, да разбере кои са неговите биологични родители.
Цветан Предов от "Има такъв народ" подчерта, че има разлика между тайна за осиновяване и информация за осиновяване. Той обясни, че съществуват три основни групи - дете, подлежащо на осиновяване, биологични родители и осиновители. И трите групи трябва по всяко време да могат да разберат цялата информация, заради която детето е било предложено за осиновяване, подчерта Предов.
Бившият външен министър от ГЕРБ Екатерина Захариева изненадващо съобщи, че самата тя е осиновила дете - по времето на пандемията от коронавирус. Тя изрази мнението, че осиновените деца, както и техните родители, имат пълното право на достъп до информация по въпроса.
Депутатът Христо Петров, по-известен като Ицо Хазарта, заяви, че днешното заседание е историческо.
"Ще се премахне едно изречение от Семейния кодекс, което унищожава човешки съдби и принуждава хора да търсят родителите се не чрез помощта на закона, а с помощта на телевизионни предавания и Фейсбук групи", каза той.Епицентър.бг/снимка:БГНЕС